44 справи щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: Паша «Мерседес», російський командир-ґвалтівник та катування в Херсоні.
Захоплення Гостомеля. Вадим Паньков — російський командир 45-ї окремої бригади спеціального призначення Повітряно-десантних військ. Прийняв присягу на вірність народу України у 1992 році, але вже за рік став військовим РФ. У 2001 році отримав звання Героя Росії за виконання завдань на території Північного Кавказу. Планував і керував захопленням аеродрому в Гостомелі та спробами прориву на Київ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Судове засідання призначено на 29 квітня в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Катування у Богданівці. Нагадуємо про справу Олександра Васильєва й Олексія Булгакова ― військових 15-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади. Під час окупації села Богданівка на Київщині, як каже слідство, вони взяли в полон і катували місцевого тероборонівця. Зі слів потерпілого, саме Булгаков віддав наказ бити його. Обом росіянам інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 30 квітня в Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia).
Закопували в холодну землю. Олександр Борисов, Раян Мадяєв, Максим Сулайндзюга ― солдати 4-ї окремої мотострілецької бригади 35 загальновійськової армії ЗС РФ. За даними обвинувачення, вони катували мешканця села Гавронщина Макарівської ОТГ. Упродовж тижня чоловіка били, погрожували розстрілом, зв’язували руки та ноги мотузкою, роздягали, закопували у холодну землю, не давали їжу й одяг. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 30 квітня о 14:30 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Вбивства у Бучі. Чингіз Атантаєв — 37-річний російський військовий родом із Магадану. Останні кілька років Чингіз Атантаєв мешкав у Пскові, там дислокуються 104-й і 234-й десантно-штурмові полки. Його ідентифікували із запису камер, на яких зафіксовані страти дев’яти місцевих беззбройних чоловіків на вулиці Яблунській в Бучі. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 2 травня о 14:20 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Військовий медик із Криму. Тарас Синичак — колишній кримський військовий, підполковник Центру медичної реабілітації “Судак”. Його затримали у 2016 році українські прикордонники при перетині пункту пропуску “Каланчак” за підозрою у дезертирстві. Згодом інкримінували й держзраду. Спочатку суд засудив Синичака до восьми років позбавлення волі, проте згодом апеляційна інстанція відправила справу на новий розгляд. Засідання призначено на 30 квітня о 15:30 в Оболонському районному суді Києва.
Розстріл автівок. Павло Бабаліч — командир 3-ї парашутно-десантної роти ПДД, який у березні 2022 року окупував Київську область. Його позиції були в селі Микуличі. Разом із іншим російським військовим він, каже слідство, розстріляв два авто з цивільними. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 2 травня о 14:15 у Бородянському районному суді Київської області (in absentia).
Полонений військовий. Олександр Бражкін — уродженець Севастополя. Під час повномасштабного вторгнення РФ він воював у складі 810-ї окремої гвардійської бригади ордена Жукова морської піхоти Чорноморського флоту РФ. Судячи з публікацій у ЗМІ, у 2022 році Бражкін потрапив у полон. Йому інкримінують колабораціонізм. Судовий процес проходить заочно — певне, Бражкіна обміняли. Засідання призначено на 2 травня о 10:40 у Голосіївському районному суді Києва (in absentia).
Медведчуківський “експерт”. Віктор Дудкін — “експерт” на колишніх телеканалах Віктора Медведчука. За даними СБУ, він просував прокремлівські наративи, створив мережу з Youtube-каналів та блогерів, які займалися підривною діяльністю проти України. За це отримував гроші з РФ. У червні 2022 року він виїхав у Росію та бере участь у проєкті Віктора Медведчука “Другая Украіна”. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 29 квітня о 12:45 у Печерському районному суді Києва (in absentia).
Паша “Мерседес”. Митрополит Павло (Петро Лебідь) ― намісник Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври УПЦ. Був депутатом Київради від Партії регіонів, виступав проти автокефалії ПЦУ, підтримував розгін Євромайдану, говорив про неподільність України та РФ, погрожував журналістам. У 2023 році суд помістив його під домашній арешт на два місяці, а згодом випустив під заставу у понад 33 млн грн. Його обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії РФ проти України. Засідання призначено на 30 квітня об 11:30 у Печерському районному суді міста Києва.
Член “самооборони Криму”. Костянтин Кукштель із Криму приєднався до росіян у 2014 році у складі “самооборони”. Блокував адмінбудівлі в Судаку, був на проросійських мітингах. Згодом розчарувався в окупантах і переїхав на материкову Україну, де його затримали у 2023 році за підозрою у державній зраді. Засідання призначено на 1 травня о 14:00 у Подільському районному суді Києва.
Фейки для Соловйова. Олексій Оскер — підприємець і блогер із Києва. За даними СБУ, він знімав сюжети, які дискредитували ЗСУ. Їх використовували у програмах пропагандиста Соловйова, а також російські спецслужби для проведення інформаційних диверсій. Йому інкримінують дії, спрямовані на захоплення держвлади. Засідання призначено на 30 квітня о 14:00 у Святошинському районному суді Києва.
Зґвалтування на Київщині. Михайло Романов — російський командир, підрозділ якого окупував Київщину навесні 2022 року. Слідство вважає, що він убив чоловіка, а потім разом із іншими солдатами зґвалтував жінку. Місцеві мешканці знайшли його сторінку “ВКонтакті”. Романова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 29 квітня об 11:30 в Солом’янському районному суді (in absentia).
“Сябри Волині” та Ленінська комуністична спілка. Михайло й Олександр Кононовичі — брати з Луцька, активні учасники антиукраїнських і проросійських акцій. Вони розповсюджували інформацію про “фашизм” в Україні, особливо на Волині. Їздили в “ЛНР” роздавати дітям “гуманітарку” та провели там пресконференцію разом із проросійськими окупантами, де Михайло заявив, що “саме київська влада йде на ескалацію конфлікту на Донбасі”. СБУ встановила, що вони тісно співпрацюють зі спецслужбами Росії та Білорусі для розхитування ситуації в Україні та “створення інформаційної картинки”. Олександр Кононович є керівником обласної організації Ленінської комуністичної спілки молоді України, російської общини Волинської області, осередку “Антифашистського комітету України”, білоруської общини “Сябри Волині”. Михайло теж причетний до “Сябрів Волині”, керує обласною організацією Ленінської комуністичної спілки України. Їх обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу. Засідання призначено на 3 травня о 10:30 у Солом’янському районному суді міста Києва.
ПВК “Редут”. Мухррудін Бойжонов із Узбекистану як найманець ПВК “Редут” приїхав воювати в Україні на боці РФ. Його взяли у полон під Ізюмом восени 2022 року, проте згодом обміняли. Тепер його заочно судять за найманство. Засідання призначено на 1 травня 14:30 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia).
Житло і харчі для росіян. Михайло Глазков — підприємець із Харківщини. За даними слідства, впродовж березня-вересня 2022 року у селі Чугуївського району він добровільно дав житло російським військовим. Також передавав їм їжу зі свого магазину, торгував із ними. Глазкова затримали. На суді він провину не визнав, доводив, що продукти був вимушений продавати росіянам, адже ті мали зброю. Йому інкримінують колабораційну діяльність. Засідання призначено на 30 квітня о 10:00 у Дзержинському міському суді Харкова.
Маршрути в Харкові. Павло Дідковський — мешканець Харкова. Як каже обвинувачення, впродовж березня-травня 2023 року він передавав через Телеграм представнику Росії інформацію про ЗСУ, зокрема про місця проживання військових, маршрути техніки, вогневі позиції. Дідковський на суді провину визнав частково. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 30 квітня о 13:00 у Дзержинському міському суді Харкова.
Грабунок ювелірного магазину. Набивуллах Гулмагомедов й Ілля Кательніков — гранатометники гаубично-артилерійського дивізіону армії РФ. Під час окупації Ізюму у квітні 2022 року вони, встановило слідство, пограбували магазин ювелірних виробів “Золотий вік”. Винесли прикрас на 8 мільйонів гривень. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 30 квітня о 13:45 у Дзержинському міському суді Харкова (in absentia).
Про ЗСУ в Ізюмі. Зоя Коваленко — мешканка Ізюма Харківської області. Як каже слідство, впродовж березня-серпня 2023 року жінка повідомляла знайомій у Телеграмі про розташування ЗСУ. Зокрема, де військові жили, переміщували техніку, розташовували позиції. Жінці інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Її затримали й помістили під варту. Суд доручив відповідній службі влаштувати двох неповнолітніх дітей жінки під належний захист. Засідання призначено на 1 травня о 10:30 у Дзержинському міському суді Харкова.
Вогонь по цивільних. Євгеній Зеленов — підполковник, заступника командира з військово-політичної роботи 25-ї Окремої мотострілецької бригади 6-ї загальновійськової армії Західного військового округу ЗС РФ. За даними слідства, він дав команду відкрити вогонь по цивільних 24 лютого 2022 року на окружній дорозі Харкова. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 29 квітня о 16:00 у Київському районному суді Харкова (in absentia).
Коригування обстрілів Харкова. Едуард Колосов — мешканець Харкова. За даними обвинувачення, з ідеологічних мотивів із кінця 2022 року до вересня 2023 року передавав представнику ГУР РФ інформацію про наслідки ракетних обстрілів міста. Також надсилав інформацію про базування ЗСУ, переміщення техніки, роботу транспортних депо та підприємств. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 3 травня о 13:30 у Ленінському районному суді Харкова.
Зґвалтування в окупації. Андрій Бублєв ― командир розрахунку 202 стрілецького полку мобілізаційного резерву 4 окремої мотострілецької бригади 2 армійського корпусу 8 загальновійськової армії південного військового округу ЗС РФ. Слідство вважає, що влітку він зупинив авто, яким їхало подружжя, заманив їх до свого дому, щоб нібито продати їм пальне, якого було обмаль. Там побив і закрив у підвалі чоловіка, а жінку зґвалтував. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 29 квітня о 09:30 в Орджонікідзевському районному суді Харкова (in absentia).
Полювання на HIMARS. Володимир Гриценко — мешканець Харківщини. За інформацією правоохоронців, він передавав через свого родича, який живе у Росії, розвіддані для ФСБ. Зокрема, про дислокацію і переміщення військової техніки у Донецькій області. Особливо чоловіка цікавило розташування систем HIMARS. Гриценка затримали. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 29 квітня о 13:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.
Розстріл чоловіка під Харковом. Рамазан Омаров, Алхас Расулов, Ражаб Насрідінов — військові 6-ї окремої танкової бригади збройних сил РФ. Як встановило слідство, навесні 2022 року вони придушували опір місцевих мешканців і примушували їх співпрацювати з окупаційною владою на Харківщині. Під час одного з таких “нальотів” на території села Макарова Богодухівського району росіяни увірвалися на ферму та почали стріляти по худобі. Охоронець зробив їм зауваження. Згодом росіяни його вистежили дорогою на роботу та вбили. Засідання призначено на 30 квітня об 11:00 у Дергачівському районному суді Харківської області (in absentia).
Масований обстріл Херсона. Олег Макаревич — командувач угруповання військ Збройних сил РФ “Днепр”, Аркадій Марзоєв — командувач 22-го армійського корпусу Чорноморського флоту РФ, Дмитро Жаркіх — командир 8-го артилерійського полку берегової оборони 22-го армійського корпусу берегових військ ЧФ РФ. За даними слідства, під їхнім керівництвом 3 травня 2023 року окупанти масовано обстріляли Херсон. Через це загинули 24 людини, ще 51 дістали поранення різного ступеня тяжкості. Наказ на вогневе ураження без розрізнення цивільних і військових об’єктів віддав генерал Макаревич. Генерал Марзоєв займався підготовкою масованого удару, а Жаркіх командував обстрілом. Їх звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 29 квітня о 15:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Співробітник колонії. Сергій Куликовський працював у Дар’ївській виправній колонії Херсонської області. Як каже слідство, він лишився в окупації та співпрацював із росіянами. Зокрема, став молодшим інспектором групи нагляду відділу безпеки окупаційної виправної колонії № 90. Його звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 30 квітня о 10:30 у Херсонському міському суді.
Катування в Херсоні. Олександр Чиленгіров, Єгор Бондаренков та Олексій Холоділін — росгвардійці, які, за даними слідства, викрадали людей в окупованому Херсоні. Затриманих доставляли в ізолятор тимчасового тримання, у якому росіяни влаштували катівню. Там людей катували, застосовували сексуальне насильство, деяких убивали. Росгвардійцям інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 30 квітня о 12:40 у Херсонському міському суді (in absentia).
Херсонський тюремник. Олексій Арнаут — мешканець Херсона, який під час окупації міста став першим заступником начальника окупаційного управління Служби виконання покарань у Херсонській області. Як каже слідство, він займався депортацією в’язнів із херсонської колонії, щоб звільнити приміщення для катівень. Усього тоді перемістили 1500 людей. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 травня о 09:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Ще одна справа проти Сальдо. Володимир Сальдо, який добровільно очолив окупаційний режим у Херсоні та заочно засуджений за держзраду, отримав ще одне звинувачення. На це раз у колабораційній діяльності під час фейкової виборчої кампанії. За даними слідства, він брав участь у “виборах”, які проводила Росія на окупованій Херсонщині, а також закликав людей до голосування. Засідання призначено на 1 травня об 11:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Викрадення мера. Пилип Квартник — начальник інженерно-технічного відділення ОМОН “Беркут” управління Росгвардії по Криму та Севастополю. Як встановило слідство, він наказав викрасти міського голову Голої Пристані Херсонської області Олександра Бабича. Квартирнику інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 травня об 11:35 у Херсонському міському суді (in absentia).
Розгін мітингів у Херсоні. Дмитро Гапонов, Едуард Даниленко, Григорій Зана, Олександр Унегов, Михайло Калупін, Джиганов Рінат, Мірхан Дуйсенгалієв — росгвардійці, які, за даними слідства, брали участь у розгоні проукраїнських мітингів на початку окупації Херсона. Вони били й стріляли в людей, також змушували мітингувальника з’їсти жовто-блакитну стрічку. Людей затримували й доправляли у катівні. Росіянам інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 2 травня о 13:00 у Херсонському міському суді (in absentia).
Робота на ворога. Олександр Політаєв живе у Кривому Розі. За даними слідства, він співпрацював із російськими військовими і через месенджери передавав їм інформацію про ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 1 травня о 13:00 у Саксаганському районному суді Кривого Рогу.
Син начальника охорони Януковича. Ян Заневський — співробітник ФСБ, син колишнього начальника охорони президента-втікача Віктора Януковича. Слідство встановило, що Заневський бере участь у фільтрації людей на тимчасово окупованих територіях Запорізької, Херсонської, Миколаївської областей. Люди, які змогли виїхати з окупації, розповіли про катування, які вчиняв обвинувачений. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 1 травня об 11:30 в Орджонікідзевському районному суді Кривого Рогу (in absentia).
Коригування по Чорноморській косі. Олександр Помикалов, В’ячеслав Амбросов, Дмитро Земляков, Ірина Землякова — мешканці Миколаївщини. За даними слідства, вони інформували представників Росії про розташування ЗСУ на Чорноморській косі. Справа порушена за статтею про держзраду та поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначено на 1 травня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.
Скриншоти ЗСУ у Миколаєві. Сергій Григоровський — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, з ідеологічних мотивів він передавав представнику РФ інформацію про розташування ЗСУ. Чоловік робив скриншоти на Google-мапах місць розташування техніки чи особового складу. Його взяли під варту та інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначено на 29 квітня о 13:30 у Корабельному районному суді Миколаєва.
Миколаївський “Антимайдан”. Дмитро Ніконов — колишній співробітник правоохоронних органів, лідер Антимайдану, який збирався у Миколаєві у 2013—2014 роках, Лариса Шеслер і Ганна Павлова — учасниці миколаївського осередку “Російського блоку”, що функціонував у той період. На одному із таких мітингів Ніконов оголосив себе “народним мером”. На зібранні звучали заклики до створення “Новоросії”. Всі вони ще тоді виїхали в Росію. Лиш зараз справу знову призначили до розгляду за звинуваченням у посяганні на територіальну цілісність України. Засідання призначено на 30 квітня о 10:00 у Ленінському районному суді Миколаєва (in absentia).
Шпигунство за колонами ЗСУ. Денис Шульженко — мешканець Миколаєва. Як каже слідство, він шпигував для Росії за логістикою ЗСУ. Обходив територію міста, знімав на телефон розташування ЗСУ, ключові транспортні комунікації й переміщення колон військових. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 30 квітня об 11:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.
Приєднання Миколаївщини до Росії. Антоніна Ішмурат — працівниця ліцею на Миколаївщині. Слідство встановило, що вона працювала на підрозділ інформаційно-психологічних операцій головного управління генштабу ЗС РФ. За вказівкою представника російської воєнної розвідки вона нібито створила й адмініструвала антиукраїнську групу у “ВКонтакте”, де писала про “приєднання” Миколаївщини до РФ. Жінка, кажуть сдідчі,пропонувала українцям не чинити спротив загарбникам і погодитися на захоплення південних регіонів України. Їй інкримінують посягання на територіальну цілісність та недоторканість України. Засідання призначено на 1 травня о 12:00 у Ленінському районному суді Миколаєва.
Розвідування позицій ЗСУ. Іван Баурда — мешканець Одеси. Як каже слідство, він збирав для росіян розвіддані про бойові позиції ЗСУ на території Одеси. На його телефоні виявили електронні карти з “цілями” повітряних ударів ворога по українському узбережжю Чорного моря. Також, твердить слідство, він контактував зі штабом російського “Вагнера” і московським ОМОНом. Баурду звинувачують у держзраді. Засідання призначено на 30 квітня о 14:00 у Київському районному суді Одеси.
Херсонська залізниця. Валерій Кравченко — колишній працівник Сервісного центру МВС у Херсоні. За даними слідства, під час окупації він влаштувався на підприємство “Херсонська залізниця”, що підпорядковувалося росіянам. На “посаді” заступника начальника налагодив роботу на вокзалі, видавав зарплату в рублях. Чоловік перебуває під вартою, йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 29 квітня о 10:30 у Малиновському районному суді Одеси.
Шпигунство. Володимир Семеніхін родом із Одеси, Марія Большакова — з РФ. Вони — подружжя. За даними слідства, їх завербували в Росії та доручили переїхати до Одеси для збору інформації про ЗСУ. Після повномасштабного вторгнення їх “розконсервували”. Вони втерлися в довіру до військового повітряно-ракетних сил і вивідували інформацію. Їх затримали й звинуватили у шпигунстві. Засідання призначено на 3 травня о 16:00 у Приморському районному суді Одеси.
Апеляція у справі про фото військкомату. Дмитро Таморянський — 26-річний мешканець Херсона. Після переїзду в Одесу, каже слідство, він сфотографував військкомат та будівлю прикордонної частини. Знімки переслав через Телеграм співробітнику ФСБ. На суді чоловік доводив, що не розумів, що його завербував представник РФ. Пояснював, що знайшов у мережі “роботу”, де доручили відзняти військкомат. Його засудили до 12 років позбавлення волі. Засідання призначено на 2 травня о 15:00 в Одеському апеляційному суді.
Погрози розстрілом. Костянтин Озаєв ― командир 5-ї батареї реактивної системи залпового вогню “Ураган” 147-ї ОМС. У березні 2022 року підрозділ окупував село Боромля на Сумщині. Обвинувачений зупинив місцевого, коли той віз на машині тіло вбитої подруги. Озаєв запропонував чоловікові поховати тіло в найближчій воронці від вибуху або на узбіччі дороги, але той відмовився.
Росіяни перевірили документи й Озаєв, каже слідство, наказав вистрелити чоловіку в коліно. Коли той почав просити не робити цього, Озаєв наказав солдатам стратити його. У той час росіянам зателефонували і чоловік встиг сховатися. Озаєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 3 травня о 10:00 у Тростянецькому районному суді Сумської області (in absentia).
“Шахед” по Сумах. Олена Анцибор — росіянка, яка проживала у Сумах за посвідкою. За даними СБУ, вона допомагала росіянам з коригуванням безпілотників Shahed. Зокрема, збирала й передавала через Телеграм інформацію про розташування підрозділів ЗСУ. Також намагалася сформувати мережу “однодумців”. Жінку затримали після чергової атаки безпілотників. Їй інкримінують держзраду. Засідання призначено на 29 квітня о 10:30 у Ковпаківському районному суді Сум.
Розстріл полоненого. Даніл Коблік — командир батальйону 74-ї окремої мотострілецької бригади ЗС РФ із позивним “Магніт”. У 2022 році батальйон окупував село Лукашівка на Чернігівщині. Слідство встановило, що Коблік разом із іншими росіянами затримали українського військового, трьох місцевих і неповнолітнього хлопця. Коблік катував військового, а потім застрелив його. Також знущався з цивільних. Суд визнав росіянина винним у порушенні законів і звичаїв війни та заочно засудив до довічного ув’язнення. Засідання призначено на 1 травня о 13:30 у Чернігівському апеляційному суді (in absentia).
Джерело: Медійна ініціатива за права людини
Tweet