Експерт про військових Північної Кореї, що воюють на боці російських загарбників проти України: “Це могли бути сили спеціального призначення”
Цього тижня міністр оборони Південної Кореї Кім Йон Хен повідомив, що військові з Північної Кореї, ймовірно, воюють в Україні.
Минулого тижня українські медіа повідомили про загибель шести північнокорейських військових внаслідок ракетного обстрілу на окупованій Росією території в Донецькій області.
Глава Центру протидії дезінформації при Раді національної безпеки і оборони України Андрій Коваленко підтвердив, що північнокорейські військові вже є в Україні. Йдеться, за його словами, про обмежений контингент інженерних військ.
Проте на думку Йонхо Кіма, заступника директора Інституту дослідження Кореї при Університеті Джорджа Вашингтона, з яким поспілкувався Голос Америки, в Україні можуть бути північнокорейські спецпризначенці.
Яка їхня мета, та які наслідки це може мати для подальшої російської агресії в Україні, далі Кім розповів в інтерв’ю нашій редакції.
Андрій Борис, Голос Америки: Професоре Кім, яка на вашу думку мета ймовірної присутності військових з Північної Кореї в Україні?
Йонхо Кім, заступник директора Інституту дослідження Кореї при Університеті Джорджа Вашингтона: Як відомо, Путін і Кім Чен Ин у червні минулого року підписали новий договір про всеосяжне партнерство.
Північна Корея називає це союзним договором, хоча Путін ніколи не називав це союзом. Але Північна Корея була в захваті від цього нового партнерства.
У договорі передбачено “якщо будь-яка зі сторін зазнає нападу з боку третьої сторони, інша повинна надати військову допомогу”. Очевидно, Росія стверджує, що Україна напала на них. Вони перебувають у війні з Україною, і Північна Корея, згідно з договором, зобов’язана надавати військову допомогу.
Військова допомога – це щось, чого ви потребуєте, а Росії потрібні солдати, багато російських солдатів вбито і потрібні боєприпаси. Отже, і боєприпаси, і піхотинці — це те, що, я думаю, Росія справді прагне отримати від Північної Кореї.
Але річ у тім, що відправлення великої групи солдатів було б трохи ризикованим для Північної Кореї. Якщо це буде розкрито, це матиме величезні наслідки для їхнього військового протистояння з Південною Кореєю, а вони не хочуть ослабити свою військову позицію.
Тому я думаю, якщо вони таки це зробили, то відправили сили спеціального призначення. Північнокорейські спецпризначенці, як відомо, дуже ефективні та сильні.
A.Б.: Наскільки сильні?
Й.К.: У Північній Кореї величезна кількість спецпризначенців. Хоча за визначенням їх має бути обмежена кількість.
Північна Корея десятиліттями готувалася до нової війни на Корейському півострові. Вони відправляли військовий персонал в Африку та на Близький Схід у минулому. Я не впевнений, чи вони й надалі це роблять. Це означає, що вони мають дуже ефективну систему їхнього навчання.
Їхнє обладнання застаріло. Вони не мають великого бюджету порівняно з Південною Кореєю чи навіть Сполученими Штатами. Але коли ви подивитеся на економіку Північної Кореї, вони в основному інвестують величезну частину бюджету у свою військову промисловість і персонал.
A.Б.: Ви очікуєте, що вони сильно вплинуть на поле бою?
Й.К.: Я не думаю, що вони мають намір робити величезний військовий внесок. Принаймні вони не в змозі зробити це.
Але в обмін на потенційну військову допомогу з боку Росії, наприклад, ракетні технології або будь-що, що пов’язано з їхнім ядерним потенціалом, або іншу економічну допомогу, як-от газ, нафта, вугілля або, зерно – в обмін на це, Північна Корея може надіслати боєприпаси та спецпризначенців. Я не думаю, що в них є тверда валюта Росії, щоб платити Росії.
A.Б.: Чи може таке рішення мати якісь політичні наслідки для КНДР?
Й.К.: Коли Путін підписав нещодавній договір про всеосяжне партнерство з Кім Чен Ином, Росія фактично офіційно заявила, що вона повністю віддана захисту Північної Кореї від будь-яких міжнародних санкцій.
Вони хочуть побудувати нові довгострокові відносини співпраці з Північною Кореєю.
A.Б.: А як щодо Китаю? Північна Корея залежить від Пекіна економічно. Чи потрібна була якась офіційна, чи неофіційна згода на посилання військ від Китаю?
Й.К.: Я так не думаю. Коли вони (військові КНДР – ред.) випробували свою ядерну зброю, Китай приватно і публічно виступав проти цієї ідеї, але Північна Корея все одно це зробила. І вони багато разів обурювали Китай.
Але Китаю дійсно потрібна якась стратегічна буферна зона між Китаєм і Південною Кореєю і навіть Сполученими Штатами. Тож Північна Корея — це те, з чим їм доводиться жити, подобається їм це чи ні.
Вони були близькі, майже союзники десятиліттями. Тому Китай перебуває у дуже складній ситуації.
Я думаю, що зараз вони не можуть повністю підтримати тісніші відносини Північної Кореї з Росією, але вони також не хочуть бачити, як Сполучені Штати зміцнюють всю стратегічну позицію в Північно-східній Азії.
A.Б.: Ви згадали про Південну Корею. Як відомо на законодавчому рівні там заборонено надсилати зброю до країн, що мають збройні конфлікти.
Чи може влада зняти це обмеження і таки надіслати озброєння Україні, якщо буде підтвердження про військових КНДР в Україні?
Й.К.: Це дуже чутливе питання для Південної Кореї. Існують великі суперечки щодо того, чи повинна Південна Корея надавати, наприклад, боєприпаси безпосередньо Україні чи в обхід.
Якщо буде підтверджено, що Північна Корея направила своїх солдатів в Україну, тоді я думаю, що буде більше політичної підтримки всередині Південної Кореї для посилення їхньої військової підтримки Україні, прямої підтримки.
Але я думаю, що потрібен час для великих змін в політиці Південної Кореї.
Автор: Андрій Борис
Джерело: Голос Америки
Tweet