Повішеного в Ірані колишнього заступника міністра оборони, який був британським агентом, допомогла викрити Росія

Алі-Рези Акбарі Фото: REUTERS

У виданні New York Times вийшла стаття, яка розкриває нові подробиці справи колишнього заступника міністра оборони Ірану Алі-Рези Акбарі, повішеного в січні за звинуваченням у шпигунстві на користь Великобританії. З неї випливає, що Акбарі справді передав британській розвідці найціннішу інформацію про іранську ядерну програму, а виявити його Тегерану допомогли російські спецслужби.

Стаття кореспондентів Фарназа Фассіхі та Ронена Бергмана, що давно співпрацюють з газетою, заснована на свідченнях колишніх і діючих співробітників розвідок і дипломатів з Великобританії, Ізраїлю, США, Німеччини та Ірану. Більшість із них говорили на умовах анонімності, зазначає Бі-Бі-Сі.

Незадовго до страти Акбарі передав аудіоповідомлення, яке опинилося у розпорядженні Перської служби Бі-бі-сі, з якого випливало, що свідчення у нього були вибиті під тиском. Газета також згадує це повідомлення, уточнюючи, що воно потрапило до журналістів через родичів екс-чиновника.

Великобританія ніколи офіційно не коментує діяльність своїх розвідувальних служб, і у коментарі виданню представник британського МЗС повторив цю позицію. У Держдепартаменті та Раді національної безпеки США відмовилися від коментарів.

Що західні країни дізналися від Акбарі?

Підозри в тому, що Іран таємно розробляє ядерну зброю, з’явилися у Заходу щонайменше з 2004 року. Тегеран це завзято заперечував, і Акбарі під час перебування заступником міністра оборони регулярно доносив цю позицію західним, зокрема британським, дипломатам. 

У відеозаписах із зізнаннями, показаними на іранському телебаченні, Акбарі розповідав, що його нібито завербували на прийомі в британському посольстві в Тегерані. Саме ці зізнання, як йшлося у передсмертному аудіозаписі засудженого, були отримані під тортурами. Те саме сказали NYT його родичі, які, однак, визнають, що багато згаданих ним у визнаннях фактів реальні.

За даними газети, саме Акбарі розповів МІ6 про справжнє призначення підземного комплексу Фордо. Західні розвідки знали існування цього об’єкта, але тільки від нього дізналися, що це головний центр виробництва збагаченого урану – необхідного матеріалу для створення ядерної зброї.

У квітні 2008 року МІ6 поділилася цією інформацією із союзниками, включаючи Ізраїль. Про це прямо говорив померлий у 2019 році Йоні Корен, який на той час обіймав посаду голови апарату міністра оборони Ізраїлю.

“Відкриття Фордо радикально змінило ставлення міжнародної спільноти до Ірану”, – визнав Норман Рул, колишній менеджер національної розвідки з Ірану в ЦРУ.

Хто такий Алі-Реза Акбарі?

Найбільш вражаюча особливість Акбарі полягала в тому, що він не був схожий на людину, яка має симпатії до Заходу. Навпаки, всі, хто його знав, говорять про його фанатичну прихильність до Ісламської революції.

У юності він вступив до лав Корпусу вартових ісламської революції, брав участь у 80-ті роки у війні з Іраном і закінчив її командиром, який мав бойові нагороди. У наступні роки він впевнено піднімався сходами іранської силової бюрократії, дійшовши в результаті до посади заступника міністра оборони та радника низки вищих чиновників країни, зокрема Алі Шамхані, нинішнього секретаря Вищої ради національної безпеки.

Однак, подібно до багатьох іранських чиновників, Акбарі завів цілу низку бізнесів за кордоном. Якщо вірити іранським офіційним заявам, МІ6 заплатила йому близько 2 млн. фунтів стерлінгів. У 2008 році Акбарі пішов на пенсію з посади заступника міністра, але зберіг посаду радника Шамхані. З цього часу він почав регулярно їздити за кордон, у тому числі до Великобританії.

У 2010 році він переніс у Лондоні серцевий напад (у відеозаписах на допитах він говорив, що інсценував напад, щоб залишитися в Сполученому Королівстві довше), у наступні роки влаштувався там, жив на доходи від своїх компаній і отримав британське громадянство. При цьому він продовжував їздити до Ірану.

Як його розкрили і що стало відомо про роль у цьому Росії?

Вперше Акбарі запідозрили у шпигунстві у 2008 році незадовго до відставки. Він чотири місяці провів під арештом, проте ні в чому не зізнався, а численні союзники його були впевнені в його лояльності, розповіли його родичі. Його звільнили, справу пізніше закрили та дозволили йому вільно виїжджати за кордон.

У 2019 році Акбарі вкотре приїхав до Ірану з Лондона. За словами його брата, екс-чиновник попросив терміново приїхати сам Шамхані. За кілька днів після приїзду Акбарі викликали до Міністерства розвідки, де після кількох допитів заарештували.

Два іранські джерела New York Times, пов’язані з Корпусом вартових Ісламської революції, розповіли, що на той час у Тегерані встановили, що саме Акбарі розкрив західним спецслужбам інформацію про Фордо, і це нібито підтвердила російська розвідка. “Неясно, як Росія, близький союзник Ірану, виявила цю інформацію”, – зазначається газета.

У січні іранська влада вперше офіційно оголосила про розкриття шпигуна і про те, що його засуджено до страти. Тоді ж було показано відео з його зізнаннями, а сам Акбарі був повішений. Страти вищих чиновників в Ірані – велика рідкість, раніше відомо було лише про страту технократа в 1982 році, що вказує на винятковість випадку Акбарі.

Як розповіли New York Times родичі, їм заздалегідь не повідомили дату страти, і вони не були присутні ні на ній, ні на похованні, але дозволили влаштувати поминки на 40 днів. Вони запросили численних товаришів по службі Алі-Рези Акбарі, але ніхто з них не прийшов.

You may also like...