Як кваліфікують російській слід в справах про підпал автівок військових та волонтерів
Знайшли оголошення про швидкий заробіток — отримали пропозицію підпалити військове авто — знайшли автівку — погодили вибір з куратором — підпалили. Це типова схема злочинів, про які українські правоохоронні органи почали заявляти у 2024 році. Служба безпеки України, Національна поліція та Офіс Генерального прокурора сходяться на думці, що за замовленнями стоять російські спецслужби. Вони обіцяють українцям в середньому близько $1000. Та, крім шкоди конкретним військовим, отримають козир в інформаційній війні — за допомогою відео підпалів створюють картину нібито про існування внутрішнього антивладного та антивоєнного «підпілля» в Україні. Натомість правоохоронці наголошують, що підозрювані скоюють злочини виключно заради грошей.
За 2024 рік СБУ і Нацполіція затримали понад 450 людей, які, як пише пресслужба відомства, «за дорученням російських кураторів займалися підпалами в Україні». «Ґрати» проаналізували офіційну статистику, вивчили вироки судів та поговорили з адвокаткою від системи безоплатної правничої допомоги, яка захищає обвинувачених. Яким є загальний соціальний портрет підозрюваних у цих справах відобразили у інфографіці журналісти видання Ґрати.
Спалені в Україні машини. Інфографіка: Григорій Пирлик, Ґрати
“Спалюй, тобі нічого не буде”. Як українців вербують на підпали військових авто
У виданні ВВС Україна, проаналізували кілька таких інцидентів та спробували розібратися, наскільки серйозною сьогодні є ця проблема та як в Україні намагаються її подолати.
Таких історій за цей рік в Україні чимало – регіони охопили масові підпали військових авто. Значна частина виконавців цих злочинів – підлітки. Їх, за даними Служби безпеки України, вербують російські спецслужби з метою розхитати внутрішню ситуацію.
Дійшло до того, що військові намагаються маскувати свої авто під цивільні, або клеїти на них таблички “не ТЦК”. Такі ж таблички розміщують іноді навіть цивільні буси, аби убезпечитись від підпалу.
Підпалити за 10 тисяч гривень
Олена – безробітна мешканка міста Олександрія, розташованого в центральній Україні. Восени 2023 року вона знайшла у Телеграмі спільноту, де лунали різні пропозиції роботи. Вже наступного року, у червні 2024, на неї вийшов невідомий чоловік з “цікавою” пропозицією. Жінці запропонували спалити автомобіль з військовими номерами за 10 тисяч гривень. Всі інструкції їй теж надіслали – як палити, чим та як про це звітувати. Олені потрібні були гроші, тож вона погодилася.
Спочатку вона пішла за вказаною адресою та сфотографувала авто марки Mitsubishi L200 кольору хакі, зафіксувала військові номерні знаки. І відправила це фото замовнику в Телеграм. Він перевірив, чи справді це авто належить військовим, після чого дав жінці згоду.
Вже через кілька днів Олена пішла на автозаправку, де купила в каністру понад 2 л бензину А-95. Дочекалася ночі і пішла в напрямку, де стояло військове авто. Облила його бензином і підпалила. Заграву від полум’я жінка знімала на відео, аби відзвітувати за виконану роботу.
В ніч на 30 червня 2024 року в Олександрії згорів автомобіль військовослужбовця Національної гвардії Сергія (ім’я змінено). Він – інструктор спецзагону “Омега”, основне завдання якого боротися з тероризмом. Бійці саме цього підрозділу з початком повномасштабного вторгнення виконували складні завдання на полі бою. Вони брали участь у звільненні Харківщини та не дали російському десанту висадитися в Одесі.
Фото,СБУ. Жінку затримали практично одразу після підпалу автомобіля. Вирок у її справі став одним з перших серед сотень подібних справ
5 липня Олену затримали правоохоронці. Справу відкрили за двома кримінальними статтями – перешкоджання військовим та умисне знищення майна. В суді вона повністю визнала свою провину, розкаялась та дала всі покази.
4 жовтня Олександрійський міський суд Кіровоградської області визнав жінку винною і засудив до 6 років позбавлення волі. Вирок Олені – один з перших серед всіх справ про підпали військових авто в Україні.
Хто і навіщо замовляє підпали
Таких історій з підпалами сотні по всій країні. Не рідкість це і в Києві.
Суботньої жовтневої ночі мешканців одного з будинків Оболонського району розбудив глухий звук вибуху, не схожий на вже майже звичну роботу ППО. Визирнувши у вікно, люди побачили палаючу автівку – у темряві важко було розібрати, яке саме авто горить. Миттєво зреагувала охорона житлового комплексу, викликавши пожежних. Автівку дуже швидко загасили – це врятувало сусідні щільно припарковані до неї легковики.
Згоріле авто виявилося військовим – його легко ідентифікувати за характерним кольором фарби та за наліпками. Воно було евакуаційним. Уже кілька тижнів понівечена автівка стоїть на тому ж самому місці. Навколо неї і далі паркуються вже звиклі мешканці будинку.
Ми поспілкувалися з контррозвідником СБУ на тему підпалів військових автомобілей. Він розповів, що масово підпалювати військові авто в Україні почали у травні 2024 року. До цього були лише поодинокі випадки.
За даними СБУ, це організовують російські спецслужби, їхня мета – розхитати суспільно-політичну ситуацію в Україні і перешкодити мобілізації. Вони вербують людей, які хочуть швидких грошей. Під особливим прицілом – підлітки.
“Підпали військових автомобілів – це робота російських спецслужб диверсійного спрямування, щоб розхитати ситуацію всередині України”, – розповідає нам український контррозвідник.
“Також російським спецслужбам поставлене завдання перешкодити мобілізації. І ми бачимо, яким чином вони це роблять. Окрім підпалів, вони також організовують замахи на співробітників ТЦК, у нас їх є вже десятки”.
За його словами, стоїть завдання збурити населення, а по факту ще й підривається обороноздатність. “Адже автомобілі військових не можуть своєчасно виїхати на виконання завдання. Це уповільнює їхні дії. Залякують і самих військових таким чином. Це все дійсно набуло масового поширення”, – каже представник СБУ.
Росіяни створили мережу так званих кол-центрів, набрали туди молодих людей, які вміють красиво говорити і переконувати. Всі вони через різні спільноти в соцмережах з пошуку роботи виходять на людей, які шукають швидкі заробітки. Спочатку пропонують якесь легке завдання – наприклад, розклеїти листівки, або щось сфотографувати. А далі, увійшовши в довіру, ставлять більше серйозне завдання – за гроші знищити військове авто.
Сам підпал виконавці мають зняти на відео і надіслати замовнику. Далі, за даними СБУ, це відео потрапляє до російських ЗМІ і подається аудиторії під соусом “антивоєнних” рухів в Україні.
Російські ЗМІ справді регулярно повідомляють про підпали військових авто в Україні та напади на працівників військкоматів. І пояснюють: так українці нібито висловлюють свій протест. Наприклад, агенція ТАСС розповідала про ці події так: “В Україні почастішали випадки масових підпалів автомобілів ТЦК і ЗСУ, що свідчить про опір мешканців країни чинному режиму”.
Пишуть про це і російські воєнкори. Тобто наратив про те, що українці палять авто через антивоєнні настрої справді проштовхують у Росії.
Фото,СБУ. За даними СБУ, спочатку замовники доручають виконавцю легке завдання, а вже згодом просять здійснити підпал
З травня 2024 року, коли зафіксували суттєве зростання підпалів, затримали вже понад 160 людей, яких завербували такі кол-центри. А проваджень про підпали вже понад дві сотні. Правоохоронці проаналізували всі ці справи і встановили, що люди це роблять не з ідейних міркувань – їм за виконану роботу обіцяють в середньому 1-1,5 тисячі доларів.
Часто виконавці не розуміють, що це робота російських спецслужб. Їм обіцяють гроші та відсутність відповідальності. І якщо першу обіцянку можуть виконати (хоча насправді є чимало випадків, коли винагороду не виплачують через “погано виконану роботу”), то з другою все навпаки, запевняють в СБУ.
Українські правоохоронці затримують усіх підпалювачів або одразу “по гарячих слідах”, або через короткий час. А когось, кажуть в українській спецслужбі, викривають ще на етапі підготовки злочину.
Якщо справу береться розслідувати СБУ, то покарання може бути від 5 років ув’язнення до довічного – в залежності від класифікації злочину.
Якщо мова йде про статті пошкодження майна чи хуліганство, розслідувати береться Національна поліція.
Що з цим робити
Журналісти BBC запитали контррозвідника, чому акцент роблять на підлітках?
“Підлітків використовують цинічно. Неповнолітні для них в пріоритеті. І замовники це не приховують, не намагаються якось замаскувати. Вони кажуть: “Спали автомобіль військових”. “Так мені 12 років?”. “Нічого. Бери своїх друзів, спалюй, тобі нічого не буде”.
“Ми багатьох таких дітей виявляли, працювали з ними. Вони взагалі не вбачають в цьому якоїсь небезпеки. Діти хочуть грошей і не розуміють, що такий підпал матиме для них якийсь наслідок”.
Саме тому правоохоронці неодноразово зверталися до Міносвіти з проханням провести в навчальних закладах бесіди та роз’яснити учням, хто і навіщо їх намагається використати. А також закликають батьків говорити про це зі своїми дітьми.
В Україні ведеться дискусія про заборону Телеграму. Саме через цей додаток найчастіше і вербують українців на підпали та інші диверсії. Але не факт, що блокування може допомогти, кажуть в СБУ.
“Ми вже не раз досліджували це питання. Блокування Телеграму може частково вирішити цю проблему, лише на деякий час. Але вони вийдуть через інший месенджер, зараз таких додатків просто маса”.
Найефективніший спосіб побороти це явище, запевняють правоохоронці, – зробити все, щоб люди усвідомили невідворотність покарання.
У спецслужбі пояснюють, що на цей момент замовникам все важче знайти виконавців. “Потенційні підпалювачі бачать, що уникнути покарання не вийде і що за один підпал можна решту життя провести за ґратами”.
За матеріалами ВВС Україна та видання Ґрати