Що вони собі насудили: суддя Дніпровського окружного адмінсуду Роман Барановський
На вакантні посади суддів у новоствореному Верховному Суді претендують доволі багато осіб, серед них трапляються як діючі судді, так і судді у відставці; та навіть ті, хто не зміг підтвердити здатність здійснювати правосуддя. І тут виникає дилема у членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів – як вони під час конкурсу оцінять тих, кого вже раніше визнали непридатними для суддівства?
Знайомтесь, суддя Дніпровського окружного адміністративного суду – Роман Анатолійович Барановський.
У 2001 році почав працювати головним спеціалістом у Красногвардійському районному управлінні юстиції Дніпропетровська. Однак скоро перейшов в обласну прокуратуру, спочатку помічником прокурора, потім старшим слідчим.
У 2008-му Романа Барановського призначили суддею Дніпропетровського окружного адміністративного суду в межах п’ятирічного строку, а в 2013 році Верховна Рада України продовжила йому суддівські повноваження на необмежений строк.
Роман Анатолійович віднесений до переліку «суддів Майдану», бо у листопаді 2013-гозаборонив проводити масові заходи у Дніпрі на Європейській площі. До того ж суддя не обтяжував себе якоюсь мотивацією та посиланням на докази. Суд вирішив, що мітинги будуть заважати пішоходам та створювати якусь небезпеку. А ще – позов був до однієї фізичної особи, а заборонив суддя мітингувати усім: партіям, громадським організаціям, фізичним особам. У постанові написано буквально наступне:
«Обмежити громадським організаціям та політичним партіям, фізичним особам (відповідальний ОСОБА_5) проведення на Європейській площі в м. Дніпропетровську буд-яких масових заходів в період з 25.11.2013 року по 31.12.2013 року включно та заборонити встановлення наметів, тимчасових споруд, малих архітектурних форм та інших елементів і споруд.»
Попри це, Вища рада правосуддя не захотіла відкривати дисциплінарну справу щодо Барановського, хоча визнала порушення норм процесуального права з його боку, але вирішила, що вони не є достатніми для його покарання.
Сам суддя пояснив, чому порушив конституційні права осіб тим, що вважав проведення масового заходу може перешкоджати користуватись Європейською площею іншим особам.
За даними суддівського досьє, за п’ять років Роман Барановський розглянув близько 2600 справ, з них скасовано 6,5%. Майже 9% справ з порушенням процесуальних строків. ВККС вважає це високим показником.
За підсумками кваліфікаційного оцінювання комісія визнала Роман Анатолійовича таким, що не відповідає обійманій посаді. Це рішення він оскаржує у Верховному Суді . Барановський просить суд визнати дії ВККС протиправними, мотивуючи це так:
– члени неправильно визначили йому бали;
– вимагали пояснення щодо постанови про заборону мирних зібрань у часи Євромайдану;
– здійснювали спробу розкриття таємниці постановлення вказаного рішення;
– перешкоджали праву надання відповідей та пояснень щодо постанови;
– надавали оцінку судовому рішенню по суті справи;
– перейшли до співбесіди з іншим суддею одразу після співбесіди з ним, без переходу до голосування і прийняття рішення;
– рекомендували ВРП розглянути питання про його звільнення.
До речі, з моменту прийняття рішення ВККС про визнання судді таким, що не відповідає обійманій посаді, минуло вже півроку, але досі суддю не звільнено. Навіть самого рішення про невідповідність Барановського посаді не опубліковано.
Ми проаналізували наявні у публічному доступі декларації Романа Анатолійовича за 2013 2014, 2015, 2016 та 2017 роки. Якщо вірити задекларованим даним, то основним доходом Романа Барановського та його родини є суддівська заробітна плата. Дружина судді всі ці роки декларує доволі скромні доходи. У 2014 році суддя отримав 127 730 грн доходу від відчуження майна. Тоді ж доходи від продажу майна в розмірі 97 040 грн отримала і дружина судді Загородня Юлія Валентинівна.
Єдиним об’єктом нерухомості в суддівській декларації всі ці роки є квартира у Дніпрі площею 52 кв. м, яка належить дружині судді.
Однак мати судді, Барановська Людмила Миколаївна, у 2017 році стала власницею чималої земельної ділянки сільськогосподарського призначення. Її розмір – 2 га.
Окремо слід відмітити тестя Романа Анатолійовича – Загороднього Валентина Олексійовича. За даними досьє, він підприємець. Суми його заробітків невідомі, але з 2011 року розпоряджається половиною від ТОВ «Загородній», що спеціалізується на роздрібній торгівлі.
На Валентина Загороднього зареєстровано чимало нерухомості. Зокрема, нежитлові будівлі у Дніпрі на 568 кв. м, 317 кв. м та невеликий будинок на 28,2 кв. м.
Зараз Роман Барановський претендує на посаду судді Касаційного адміністративного суду в складі Верховного Суду. Після іспиту на 26 посад у даному суді претендують 78 кандидатів. Роман Барановський набрав 149.5 балів і посідає 50-те місце в рейтингу. Вже скоро на нього чекатиме співбесіда зі членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів, які повинні бути вирішити чи достойний місця у Верховному суді кандидат, якого вони раніше визнали таким, що не може здійснювати правосуддя.
Tweet