Пожежа та згибель дітей в таборі «Вікторія»: чиновники знехтували порушеннями правил, які вважали типовими
Порушення правил протипожежної безпеки у дитячому таборі одеські чиновники вважали типовими, тому нічого не зробили для запобігання трагедії.
Такий висновок можна зробити, якщо проаналізувати показання свідків у справі інспектора Київського районного відділу ГУ ДСНС в Одеській області Леоніда Бондаря та колишнього керівника цього відділу Валерія Дяченка, зазначаєвидання «Судовий репортер». Їх звинувачують у скоєнні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, – в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки – пожежу в дитячому таборі «Вікторія» в Одесі в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р. Під час пожежі в дерев’яному будинку загинули три дівчинки: 8-річна Софія Мазур, 9-річна Анастасія Кулініч і 12-річна Сніжана Арпентій.
У травні 2016 і у липні 2017 року Київський районний відділ ДСНС, який очолював Валерій Дяченко, проводив перевірки в «Вікторії» і зафіксував близько 30 порушень правил пожежної безпеки. Саме інспектор цього відділу Леонід Бондар перевіряв табір і кілька разів знаходив порушення, складав акти та приписи про їх усунення. Обвинувачення вважає, що Бондар мав підготувати матеріали, а Дяченко повинен був з цими матеріалами звернутися до суду для зупинки діяльності табору. Але обидва нічого не зробили, тому порушення не були усунені і стали головними причинами стрімкого поширення вогню під час пожежі.
Типові порушення
На засіданні 30 вересня в Київському районному суді м. Одеси допитали першого заступника голови Київської районної адміністрації Одеської міської ради Тетяну Проданчук. Під її керівництвом працює районна комісія з питань техногенної, екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Київський район Одеси прилягає до узбережжя Чорного моря, й саме на його території розташована більшість одеських оздоровниць для дорослих і дітей, зокрема – дитячий оздоровчий табір «Вікторія» , який одеський міський голова Геннадій Труханов називав найкращим табором в Україні.
Учасники засідання намагалися встановити, чи мала у своєму розпорядженні комісія під керівництвом Проданчук інформацію про те, що у таборі «Вікторія» в 2017 р. було зафіксовано велику кількість порушень протипожежної безпеки. І чи могла комісія заборонити роботу табору до виправлення недоліків.
З’ясувалося, що 30.05.2017 р. комісія розглядала питання готовності дитячих позашкільних оздоровчих закладів для прийняття і відпочинку дітей в літньому сезоні 2017 року. До відома членів комісії довели інформацію Київського районного відділу Головного управління ДСНС України в Одеській області про порушення правил протипожежної безпеки практично в усіх дитячих таборах і санаторіях Київського району. Однак фахівці ДСНС не вказали, що ці порушення несуть загрозу життю і здоров’ю дітей. Тільки в цьому випадку, як сказала свідок, комісія могла б прийняти рішення про відповідальність керівництва табору або взагалі про закриття установи. «Порушення були типовими» , – сказала Проданчук. І комісія не закрила ані «Вікторію», ані інші заклади.
Сторінка з рапорту керівництва Київського райвідділу на ім’я заступника начальника Головного управління ДСНС в Одеській області М.І. Вовка про перевірки дитячих оздоровчих закладів. У переліку порушень в таборі «Вікторія»: система автоматичної пожежної сигналізації, яка не була не підключена до централізованого пульту; відсутність вогнезахисного обробляння дерев’яних конструкцій покриття будівель. Ці та інші порушення, які не були усунуті, сприяли швидкому поширенню вогню під час пожежі і не дозволили дітям вчасно евакуюватися.
Виявилося, що у всіх дитячих оздоровчих закладах району були знайдені такі «типові», а насправді – кричущі порушення правил пожежної безпеки. Але це не змусило районних чиновників затурбуватися і щось зробити для безпеки дітей. Вони відбулися черговим протоколом. Тетяна Олександрівна навіть не змогла згадати, яким адресатам цей протокол був направлений.
На свій розсуд
Міг закрити табір і провідний інспектор Київського райвідділу ДСНС Леонід Бондар, але не зробив цього. Чому?
Під час допиту Юрія Стерненка, який у вересні 2017 року працював на посаді заступника начальника Київського райвідділу ДСНС і в чиєму підпорядкуванні був Бондар, згадувався Наказ №85 начальника ГУ ДСНС в Одеській області від 29.02.2016 р. Згідно з цим документом, інспектор, який в ході перевірки виявив порушення законодавства у сфері пожежної безпеки, зобов’язаний негайно скласти рапорт з клопотанням про звернення до адміністративного суду – з вимогою усунути порушення, або, якщо порушення не усунуті, взагалі закрити установу.
Після перевірки та виявлення великої кількості (близько 30) грубих порушень у «Вікторії» Бондар мав подати рапорт в Головне управління ДСНС через безпосереднього керівника, тобто Дяченка. Але він не склав рапорт. На запитання прокурора Михайла Бойчука, чому він цього не зробив, Стерненко відповів, що оцінку, наскільки порушення небезпечні для життя і здоров’я людей, інспектор робить «на свій розсуд». Крім Кодексу цивільного захисту, ніяких підзаконних актів, постанов тощо, які б регулювали це питання, не існує. Не існує також ніяких нормативів, що визначають, наскільки небезпечним є те або інше порушення для життя і здоров’я людей. Тобто Бондар, на думку свідка, несе персональну відповідальність за те, що не добився результату після перевірки.
Однак адвокат Бондаря Олександр Булгаров нагадав свідкові, що за своїми посадовими обов’язками саме Стерненко був головним інспектором з техногенної й пожежної безпеки в Київському райвідділу, і саме його резолюція стоїть на приписі №73 від 23.06.2017 р., який Бондар склав про порушення у «Вікторії» . І що відповідно до Дисциплінарного статуту цивільного захисту, Бондар не міг «через голову» Стерненка звернутися з рапортом до вищестоящого начальства.
Стерненко з ним не погодився: мовляв, його завданням було перевірити, чи правильно Бондар організував перевірку, але не був зобов’язаний заглиблюватися в суть. І не був зобов’язаний давати вказівку Бондарю писати рапорт.
Допити свідків у справі Бондаря та Дяченка ще раз продемонстрували: чиновники всіх рангів намагаються зняти з себе відповідальність за загибель дітей і перекинути її на інших, виправдовуючись недосконалою нормативною базою та прогалинами в законодавстві. Однак під час слідства у кримінальних справах, відкритих після трагедії, і в ході судових слухань у кількох справах щодо пожежі, було встановлено, що при будівництві та експлуатації табору було допущено страхітливу кількість порушень законів, норм і правил.
Наприклад, експерти ТОВ «Незалежний інститут судових експертиз» (цю експертизу було призначено за клопотанням потерпілого Олексія Мазура, батька загиблої в пожежі Софії Мазур) виявили величезну кількість порушень при будівництві та експлуатації табору. Так, наприклад, при вивченні деревини з місця пожежі експерти з’ясували, що вогнезахисне покриття було нанесено тонким шаром і практично не проникало в товщу деревини. У зв’язку з цим експерти прийшли до висновку, що вогнезахисна обробка деревини була проведена неякісно.
Крім того, що в процесі будівництва дерев’яних будиночків неодноразово порушувалися будівельні норми й правила. Наприклад, замість негорючого гіпсокартону для перегородок використовувався матеріал, який належить до сильно горючих, замість негорючого фарбування по шару шпаклівки в житлових кімнатах – обробка з горючих дерев’яних елементів (вагонки).
Порожнечі в будівельних конструкціях в момент пожежі послужили димоходами, сприяючи створенню тяги й стрімкому поширенню пожежі (як випливає з матеріалів справи й свідчень свідків, вогонь поширився по всій будівлі за лічені хвилини). У порушення ДБН будиночки побудували двоповерховими, хоча в дитячих оздоровчих закладах закони не дозволяють це робити.
Коли в ніч з 15 на 16 вересня 2017 р. рятувальники приїхали на місце пожежі, вони не змогли використати воду з пожежного водоймища, тому що воно було наглухо закрите залізною кришкою, в пожежному гідранті не вистачало напору, тому довелося підключатися до гідранта, що знаходиться за 1200 метрів від табору на сусідній вулиці. Втрачені хвилини були критичними для гасіння вогню.
Про те, що творилося в таборі, знали чиновники на всіх рівнях міської та обласної влади, керівництво ГУ ДСНС в Одеській області, але нікого, схоже, це зовсім не хвилювало. Зате по всій Одесі були розвішані красиві бігборди, що прославляли міського голову Труханова і «найкращий в Україні табір» , на відкритті якого в 2016 р був присутній сам Президент України Петро Порошенко.
Нагадаю, що пожежа в таборі «Вікторія» виникла 15 вересня 2017 р. близько 23:30, вогонь повністю знищив двоповерховий дерев’яний будинок, в якому на момент пожежі перебували 42 дитини. На місце пожежі, як стверджують рятувальники, вони прибули у 23.34, але будиночок вже був повністю охоплений вогнем, тому увійти в нього вони не могли. Крім того, співробітники табору їм повідомили, що всіх дітей встигли евакуювати. Після гасіння пожежі рятувальники виявили обгорілі останки двох дітей, пізніше на попелищі знайшли останки третьої загиблої дівчинки.
Наразі в одеських судах слухаються декілька справ щодо пожежі в «Вікторії» . В Київському суді розглядається ще одна справа – стосовно ексдиректора табору «Вікторія» Петроса Саркісяна і його заступниці Тетяни Ланіної. Петроса Саркісяна звинувачують в порушенні правил пожежної безпеки, що спричинило загибель трьох дітей. Саркісян, на думку Одеської обласної прокуратури, винен в тому, що не виконав той самий припис №73 від 23.06.2017 р. Київського районного відділу ГУ ДСНС України в Одеській області про «Про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту та пожежної безпеки», який видав Леонід Бондар. Керівник табору мав, наприклад, до 23 вересня 2017 провести вогнезахисну обробку приміщень всіх п’яти дерев’яних будиночків табору.
Крім цього, Саркісяну і Тетяні Ланіній ставлять за провину привласнення і розтрату майна табору через отримання зарплат за «мертві душі».
На лаву підсудних відправили єдину представницю Одеської міської ради – колишню заступницю Одеського міського голови Зінаїду Цвірінько, яку звинувачують в неналежному виконанні службових обов’язків, що спричинило тяжкі наслідки (ч. 2 ст. 367 КК України).
Директора ТОВ «Стройсоцстандартрозвіток» Станіслава Чернишова притягли до відповідальності за те, що протягом 2015-2016 рр. під час реконструкції дитячого табору «Вікторія» (а фактично – будівництва дерев’яних будиночків) він неправомірно заволодів бюджетними коштами – 413 537,70 грн. і 1 738 909,20 грн. Обидві справи слухають судді Приморського районного суду м. Одеси.
У квітні 2018 р. колишню виховательку табору «Вікторія» Наталію Янчик суд визнав винною за ч. 2 ст. 137 КК України і виніс рішення про випробувальний термін на два роки з позбавленням права на цей час обіймати посади, пов’язані з протипожежною безпекою.
Автор: Тетяна Герасимова (Одеса); «Судовий репортер»