У Києві презентували онлайн-курс «Розсекречені» про роботу з архівами КДБ
Як правильно та зручно користуватися архівними матеріалами, наскільки можна вірити «документам КҐБ» та яку саме інформацію можна із них отримати — розповіли експерти на презентації спеціального навчального курсу 26 грудня в Інформаційно-виставковому центрі Музею Майдану.
Документи Галузевого державного архіву СБУ стали основою онлайн-курсу «Розсекречені», а в сховищах Архіву відбувався запис навчальних матеріалів. Курс по роботі з архівами КҐБ, підготовлений Центром досліджень визвольного руху спільно зі студією онлайн-освіти EdEra за фінансової підтримки Міжнародного фонду «Відродження».
Усі навчальні матеріали курсу безкоштовні. Щоб отримати доступ до них та пройти навчальні тести, потрібно лише зареєструватися на платформі студії онлайн-освіти EdEra.
«Історикам та студентам наші архівні програми допомагають краще розібратися з алгоритмами архівного пошуку. Але ми хотіли зробити архіви КҐБ цікавими не лише для них. Наприклад, показуємо журналістам скільки там нерозказаних гостросюжетних історій. Формат освітнього онлайн-курсу допомагає доносити інформацію ще швидше та простіше. Наші партнери з EdEra в свою чергу зробили так, щоб навчальні відео виглядали не менш цікаво, ніж серіал на Нетфліксі», – зазначила Анна Олійник, координаторка проекту та директорка Центру досліджень визвольного руху.
Сьогодні найбільший масив документів комуністичних спецслужб зберігається у Галузевому державному архіві Служби безпеки України, який займає перше місце у рейтингу доступу до архівів серед інших посткомуністичних країн.
Тож директор Архіву Андрій Когут вітає створення такого онлайн-курсу. «Журналісти часто приходять в архів і просять показати щось цікаве, але ж у нас все цікаве! Цей курс допоможе також і нам — сподіваюся, що тепер журналісти та дослідники приходитимуть до нас вже більш підготовленими», – додав він.
Також експерти розповіли про змістовні та технічні особливості курсу: як обирали найважливішу інформацію, щоб вмістити її в короткі відео, як працювали над навчальними тестами, перевіряли факти з архівних документів для візуалізації та вирішували етичні проблеми в іграх про агентів.
Загалом курс презентували:
● Володимир Бірчак — головний експерт онлайн-курсу та автор навчальних матеріалів, керівник академічних програм Центру досліджень визвольного руху;
● Юлія Лисенко — менеджерка курсу, студія онлайн-освіти EdEra;
● Андрій Когут — директор Галузевого державного архіву СБУ;
● Анатолій Хромов — голова Державної архівної служби України;
● Станіслав Лячинський — директор програми «Соціальний капітал» Міжнародного фонду «Відродження»;
● Едуард Андрющенко — журналіст, автор кількох десятків матеріалів на основі документів з архівів КҐБ, автор Телеграм-каналу «KGBfiles», учасник проекту Центру досліджень визвольного руху «Deconstruction. Архіви КҐБ для медіа» (2018).
Відеозапис презентації можна переглянути тут: https://youtu.be/wN0XGuYG-rI
Нагадаємо, що 8 квітня 2015 року Верховна Рада України проголосувала за «декомунізаційний пакет» законів. Один з них відкриває доступ до архівів комуністичних спецслужб в Україні. Щоб попрацювати з документами, потрібні лише заява та паспорт. Більше про те, як почати роботу з архівами КҐБ, читайте у посібнику «Архіви КҐБ для медіа».
Більше 25 тисяч оцифрованих архівних документів, доступних для завантаження у високій якості, шукайте на сайті Електронного архіву Українського визвольного руху.