“Ніби після війни”: що розповідають ті, хто пережив повінь століття у Німеччині

Катастрофічна повінь у Німеччині: що розповідають ті, хто пережив цей жах

Більш ніж 130 загиблих, понад тисячу зниклих безвісти, будинки, що пішли під воду, затоплені дороги. Потужна повінь спричинила хаос та руйнування на заході Німеччини. Розповіді свідків цих жахливих подій – у матеріалі DW.

Затоплені міста, знесені водою будинки, розмиті й затоплені дороги, повністю евакуйовані й відрізані від зовнішнього світу населені пункти, більш ніж 130 загиблих, понад тисячу зниклих безвісти, жахливі руйнування… Принесені циклоном “Бернд” зливи, що обрушилися на захід Німеччини 14-15 липня,  спричинили потужну повінь – у країні її вже назвали найбільш руйнівною природною катастрофою з часів Другої світової війни. Епіцентром лиха стали дві німецькі федеральні землі Рейнланд-Пфальц і Північний Рейн-Вестфалія.

13 годин на даху в очікуванні порятунку

Незадовго до темряви, коли вода вже стояла в кімнатах на першому поверсі будинку, Роланду Бему (Roland Böhm) з двома дітьми й старенькою мамою – жителям невеликого мальовничого містечка Альтенар на кордоні Рейнланд-Пфальца та Північного Рейну-Вестфалії – вдалося вибратися через вікно на горищі на дах. Тримаючись за черепицю, вони змогли дістатися водостічної труби й перебратися на дах сусіднього будинку.

Після того, як зійшла вода - містечко Шульд в Арській долиніПісля того, як зійшла вода – містечко Шульд в Арській долині

Вузенька річечка Ар, що тече перед їхнім будинком, за лічені хвилини перетворилась на широкий бурхливий потік, котрий з величезною швидкістю ніс автомобілі, залізничні шпали, каміння, з коренем вирвані дерева – все це зі страшною силою вдарялося в житлові будинки на березі. Будівля, на даху якої намагалися врятуватися Роланд з дітьми та матір’ю, буквально ходила ходором.

“Ми просиділи на даху 13 годин, – розповідає далі Роланд кореспондентові видання Die Zeit. – У нас не було ні їжі, ні теплого одягу – лише кілька пляшок води й кока-коли, які ми в паніці захопили з собою. Ми були смертельно налякані. Якби будинок завалився, ми б, швидше за все, не вижили”.

Щоб уявити всю драматичність ситуації, варто згадати про рівень води в річці Ар. Зазвичай він становить близько 75 сантиметрів. Увечері 14 липня рівень води в районі Альтенара, однак, сягнув 5 метрів 75 сантиметрів. Після цього лічильник не витримав водних мас і перестав працювати. За даними порталу Wetteronline, фахівці виходять з того, що вночі вода піднялась до шести метрів і вище. Тобто йдеться без перебільшення про історичну повінь. Для порівняння: попередній рекорд на Арі становив 3 метри 71 сантиметри, який було зафіксовано в червні 2016 року.

Так само, як Роланд і його рідні, сотні інших мешканців  Альтенара та інших населених пунктів у районі Арвайлер у передгір’і масиву Айфель чекали на порятунок на дахах будинків і на деревах. Люди провели там всю ніч, тримаючись одне за одного, намагаючись не заснути і не впасти в бурхливий потік. Близько 300 осіб вдалося врятувати за допомогою вертольотів, сотні людей були доставлені в безпечне місце на надувних човнах.

Більше 90 загиблих і понад 1300 зниклих безвісти в Арвайлері

Однак для багатьох допомога прийшла занадто пізно: за даними міністерства внутрішніх справ землі Рейнланд-Пфальц на суботу, 17 липня, в Арвайлері понад 90 людей загинули; і тільки у цьому районі щонайменше 1300 осіб вважаються зниклими безвісти. Але є надія, що таке високе число пояснюється відсутністю електропостачання та мобільного зв’язку, і що з часом зв’язок з більшістю людей буде відновлено.

Регіони в Німеччині та Бельгії, що постраждали від катастрофічної повеніРегіони в Німеччині та Бельгії, що постраждали від катастрофічної повені

Проте влада Рейнланд-Пфальца побоюється, що кількість загиблих зростатиме. Вода, що затопила регіон, поступово відступає, і рятувальні служби знаходять дедалі більше людей, котрі потонули. “Стражданням немає кінця”, – так змалювала ситуацію в регіоні прем’єр-міністерка Рейнланд-Пфальца Малу Драєр (Malu Dreyer) в ефірі телеканалу ZDF, додавши, що ще жодного разу за свою історію ця федеральна земля не переживала нічого подібного.

Інфраструктура повністю зруйнована, на її відновлення піде багато часу і коштів, констатувала вона. Федеральний уряд уже запевнив, що постраждалі регіони отримають фінансову підтримку, і, як підкреслила Драєр, ця допомога “терміново необхідна”.

Зсув ґрунту зруйнував частину міста

Ситуація залишається напруженою і в землі Північний Рейн-Вестфалія, що межує з Рейнланд-Пфальцем. За даними земельного міністерства внутрішніх справ, від повені постраждали 25 міст і округів; кількість загиблих станом на 16 липня сягнула мінімум 43 людини. Влада попереджає, що число жертв постійно зростає, і що наведені дані не остаточні. Ситуація ускладнюється тим, що греблі кількох водосховищ можуть не витримати й прорвати.

Внаслідок масштабного зсуву ґрунту в Ерфтштадті частину міста буквально затягнуло під землюВнаслідок масштабного зсуву ґрунту в Ерфтштадті частину міста буквально затягнуло під землю

Найбільше в регіоні постраждало містечко Ерфтштадт, що на південь від Кельна. Велика повінь викликала там зсув ґрунту величезних розмірів, зруйнувавши частину міста: під землю повністю пішли кілька житлових будинків і частина історичного замку. “Ми припускаємо, що є загиблі, але точна кількість поки що невідома”, – сказав міністр внутрішніх справ землі Герберт Ройль (Herbert Reul). Рятувальники побоюються, що завалитися можуть й інші будівлі.

Місцева влада округу Кельн уже заявила про зниклих безвісти. Інфраструктура в Ерфтштадті й прилеглих районах зруйнована, лікарні не працюють. Кілька будинків для людей похилого віку повністю евакуйовані. До рятувальних служб продовжують надходити дзвінки від людей, котрі опинилися заблокованими в підтоплених будинках.

Міська влада повідомила, що 55 осіб вдалося врятувати за допомогою надувних човнів. Робота з евакуації людей ускладнюється тим, що в деяких районах стався витік газу, який не вдається зупинити. У місто ввели бронетранспортери та іншу військову техніку.

Військова техніка розчищає вулиці в Ахені в Північному Рейні-ВестфаліїВійськова техніка розчищає вулиці в Ахені в Північному Рейні-Вестфалії

Загалом у рятувальних операціях у Північному Рейні-Вестфалії та Рейнланд-Пфальці задіяно близько 1000 солдатів Бундесверу. Військові займаються порятунком людей, доставляють їх у лікарні, а також зводять захисні греблі з мішків з піском. Важка армійська техніка використовується для усунення завалів і розчищення доріг. Крім того, Бундесвер допомагає в організації тимчасових таборів для евакуйованих людей.

Трагедія в інтернаті для людей з ментальними особливостями

Трагедія сталася в інтернаті для людей з ментальними особливостями розвитку в містечку Зінціг на кордоні Рейнланд-Пфальца і Північного Рейну-Вестфалії. Жертвами повені там стали 12 осіб.

“Вода так швидко ринула в приміщення, що весь перший поверх протягом хвилини виявився повністю затопленим”, – розповів керівник земельної рятувальної служби Маттіас Мандос (Matthias Mandos) в інтерв’ю тижневику Der Spiegel.

За його словами, працівник, котрий чергував вночі в інтернаті, встиг відвести на верхні поверхи будівлі більшу частину пацієнтів, але коли він хотів повернутися за іншими, було вже надто пізно. “Вода прибувала з такою силою, що жодних шансів на порятунок людей, на жаль, не залишалося”, – каже Мандос.

Уряд обіцяє підтримку постраждалим регіонам

Уряд ФРН упродовж найближчих днів планує виділити значну фінансову допомогу для постраждалих регіонів. Міністр внутрішніх справ ФРН Горст Зеегофер (Horst Seehofer) розповів журналу Der Spiegel, що він разом з канцлеркою Анґелою Меркель (Angela Merkel) і міністром фінансів Олафом Шольцем (Olaf Scholz) розробляють план надання допомоги.

Зеегофер відмовився називати деталі доти, доки не стане повністю зрозумілим масштаб руйнувань і завданої шкоди, проте запевнив, що це буде “значна сума”. Після повені в 2002 році на Ельбі та Дунаї, від якої постраждали вісім земель Німеччини, федеральний уряд створив фонд допомоги постраждалим від повеней обсягом у вісім мільярдів євро.

“Ніби після війни”: як в німецьких містах пережили повінь століття

Наслідки повені в Зінціґу

Наслідки повені в Зінціґу

Єдина заспокійлива новина останніх днів для жителів уражених негодою регіонів на заході Німеччини надійшла від метеорологів: загроза нових паводків, згідно з прогнозами, відступила. Натомість загроза високої води досі ще тримає в напрузі частини Баварії на півдні країни. Західні ж федеральні землі Рейнланд-Пфальц та Північний Рейн-Вестфалія досі не оговталась від наслідків катастрофічних повеней минулого тижня. Усування наслідків катастрофи триває й у містечку Зінціґ. Місто розташовано в гирлі річки Ар, де вона впадає в Рейн.

У цьому місті з 17-тисячним населенням вода затопила більшість перших поверхів будівель. Від двоповерхового будинку, де Ахмед Калі жив зі своєю подругою, двома дітьми і котом, майже нічого не залишилося. Приблизно о 9 годині вечора пожежні наказали їм евакуюватися. Пара відвезла дітей в безпечне місце, але сама вирішила залишитися в будинку. За словами Ахмеда, вони недооцінили серйозність ситуації.

“Близько опівночі почала приходити вода і за півтори години затопило весь перший поверх, – розповідає він кореспондентові DW. – Ми побачили рятувальників у човні, вони як раз забирали нашого сусіда. Посвітили їм лампою і самі вилізли через вікно: я, моя дівчина з нашим котом. У нас з собою не було нічого: ні взуття, ні документів”.

Волонтери допомагають з наслідками катастрофи

Волонтери допомагають з наслідками катастрофи

Зараз він повернувся в свій будинок і намагається привести його в порядок, хоча рятувальники сказали, що відновленню будівля не підлягає – залишилися лише стіни до стелі у багні. Все майно Ахмеда стало непридатним: меблі і всі речі, що залишилися в будинку, звалені в купу перед входом. На задньому дворі в шарі мулу лежать дитячі фотографії та іграшки. У схожій ситуації опинилося багато людей. На вулицях міста все ще стоїть вода, а жителі і волонтери працюють по коліно в багнюці. У багатьох постраждалих не було спеціальної страховки на випадок повені, оскільки раніше на подібну стихію не було навіть натяку.

У місті потонуло 12 осіб з інвалідністю

Головна трагедія сталася у кількох метрах від будинку Ахмеда. У місті розташовані навчально-виробничі майстерні агентства зі соціальної реабілітації та працевлаштування людей з обмеженими можливостями St. Raphael Caritas Alten- und Behindertenhilfe GmbH. Тридцять чотири людини жили в інтернаті недалеко від майстерень. З тридцяти чотирьох мешканців затопленого будинку вдалося врятувати тільки двадцять два. “Для нас це жахливо, ми навіть не можемо підрахувати втрати. Наше підприємство вже 35 років працює з людьми з обмеженими можливостями. Ми не знаємо, коли ми зможемо знову почати роботу і чи зможемо взагалі”, – розповідає член керівництва агентства Франц Йозеф Белл (Franz Josef Bell). Зараз він допомагає з координацією рятувальних робіт в місті. Разом з ним завали розгрібають близько 150 волонтерів.

Крім шматків дерева, поламаних меблів та мулу, місто завалено порожніми пластиковими пляшками. У Зінціґу працювала фабрика з виробництва мінеральної води Sinziger Mineralbrunnen, яка також сильно постраждала від води. Тут все ще існує небезпека нової повені: може прорвати дамбу. Поки кореспондент DW працював на місці, завила сирена і жителів міста учергове тимчасово евакуювали.

 

Ліквідація наслідків повені буде довгою

Схожа ситуація і у містечку Вальпорцгайм, що розташоване вище по течії Ару. У Вальпорцгаймі немає жодного будинку, який не постраждав би від повені. Всюди запах вогкості і бензину від автомобілів, які змила стихія – тепер вони купою лежать одне на одному, упереміш з деревами. Цей регіон славиться своїм виноробством, але вода знищила майже все винні погреби. Мости через річку також зруйновані. Збиток від стихії ще належить підрахувати, але вже ясно, що ліквідація наслідків буде довгою.

У багатьох будівлях вибило скло

У багатьох будівлях вибило скло

Влада федеральних земель обіцяла організувати пряму допомогу “з мінімумом бюрократії” і почати відновлення зруйнованих районів. Щоправда, поки в невеликих містах цим займаються на перший погляд лише місцеві, волонтери та співробітники невеликих кризових штабів. Але допомога йде з усієї Німеччини та її іноді навіть забагато. Так від імені округу Арвайлер бургомістр Ремагена терміново попросив всіх бажаючих допомогти постраждалим від повені тимчасово припинити доставку їжі та одягу, оскільки склади переповнені, а розбирати їх вимагає багато сил, які так потрібні в іншому місці. Схожа ситуація у Бонні. Місто просить в Твіттері утриматися від нефінансових пожертвувань.

Бад-Мюнстерайфель: “Місто ніби після війни”

У 54 кілометрах від Зінціґа в долині річки Ерфт лежить ідилічне містечко Бад-Мюнстерайфель, популярне серед любителів походів. Сьогодні воно мало схоже на затишне інстаграмне місце, де туристи полюбляли випити вина і зробити фото на тлі середньовічних споруд. Потоки води пронеслися місцевими вуличками, залишаючи за собою розбиті вітрини та дороги, змиваючи мости і несучи за собою машини, дерева і сміттєві баки.

Центр Зінціґа зазнав серйозної руйнації

Центр Зінціґа зазнав серйозної руйнації

“Місто ніби після війни” – описують ситуацію місцеві. Найсильніше від стихії постраждав історичний центр: тут на шарах бруду лежать відірвані від землі шматки бруківки, ліхтарні стовпи і намоклі меблі. У будівлях в центрі вибито шибки, а перші поверхи і підлога вкриті величезним шаром бруду. У місті під час повені загинуло четверо людей. У всьому регіоні рахунок жертв іде на десятки. “Коли прийшла вода, я почула сильний гуркіт і крики людей. Виглянула з вікна: вона була вже скрізь і досить високо”, – розповідає місцева жителька, – “Це було жахливо. Не можна було ні вийти назовні, ні зайти в будинок. Підвал, сходи і перший поверх затопило”. За її словами, деякі знайомі відразу зібрали валізи і поїхали. Вона до останнього чекала евакуації. До неї заходив пожежний, який сказав, що все поки не так страшно і попросив стежити за новинами. Повінь вона зустріла вдома.

“Ситуація в Бад-Мюнстерайфель катастрофічна, – розповідає його бургомістрка Сабіне Прайзер-Маріан (Sabine Preiser-Marian). – Багато населених пунктів, можна сказати, втрачені. Інфраструктура не функціонує, дороги зруйновані. Ми намагаємося в даний момент врятувати людей, зрозуміти кого потрібно евакуювати з будинків, чи є хтось, хто заблокований”. За її словами, ситуація під контролем і всім жителям надають необхідну допомогу, хоча ось уже кілька днів тут немає електрики, води і зв’язку. Через це люди з інших міст не можуть знайти своїх літніх родичів. На питання, що призвело до такої трагедії, вона відповіла, що причиною стала “кількість води, яку неможливо було передбачити”.

Катастрофа згуртувала німців

Для жителів адміністрація міста організувала тимчасовий притулок, біля якого вирує нормальне життя: смажать м’ясо і сосиски на грилі, роздають бутерброди бажаючим, навколо бігають забруднені глиною діти і обідають втомлені дорослі. Тут вони можуть перепочити від розбору завалів і поїсти гарячу їжу, а в будівлі спортзалу – прийняти теплий душ. “Гарячий душ – дуже важлива річ. В такій драматичній ситуації він дуже заспокоює. Адже від центру міста майже нічого не залишилося: він зруйнований”, – розповідає одна з волонтерок. Вона роздає листівки місцевим жителям, щоб вони знали, де в Бад-Мюнстерайфелі можна отримати допомогу.

Катастрофа згуртувала його жителів. Через добу після повені вони спільними зусиллями намагаються привести вулиці і будинки в порядок. Працюють всі, включаючи маленьких дітей. Вони сподіваються відновити Бад-Мюнстерайфель. “Я прокинувся і подумав: “Треба ж щось робити! “Ми з другом удвох взяли візок і почали розбирати завали. Через якийсь час підтяглося ще більше людей. Якщо до нас приїде важка техніка, то треба відокремити камені від сміття, адже це хороший матеріал для ремонту вулиць”, – розповідає місцевий житель.

Автор: Марина Барановська, Олена Данилович, Наталя Смоленцева, Маргарита Кальц; DW

You may also like...