Дело по убийству в Семиполках: что делал свидетель в… комнате судей и очередная «амнезия»

Во время очередного заседания по делу Виталия Запорожца допросили только двоих. Однако результаты общения с ними превзошли все ожидания: главный свидетель обвинения несколько раз изменила свои показания, а второго накануне слушания дела приглашали в комнату судей.

Щоразу під час засідання у цій справі, під будівлею суду відбуваються мітинги. Не сталося винятку й цього разу: вже знайомі обличчя, музика з колонок та полинялі від часу банери. Активісти оплесками зустрічають машину, на якій Віталія завозять до подвір’я суду. У коридорах, під дверима кімнати правосуддя, вже очікують на початок засідання потерпілі: мати і дружина покійного міліціонера Симоненка.

Підсудний / покійний
Підсудний / покійний

Поруч – дівчинка-підліток. Вона нервує, весь час роззирається на всі боки. Невідомий чоловік кличе її до себе, і вони разом зникають у кімнаті суддів. До зали починають запускати людей. Запорожець переповідає свою історію новоприбулим журналістам:

«У мене з дому винесли комп’ютер, юридичну бібліотеку і, врешті, зламали двері. Я не знаю, як це може бути пов’язано зі справою. А коли мене привезли до лікарні, то оглянули кілька лікарів – жоден із них не побачив нічого серйозного. Попри те, що я був весь побитий і в мене була виламана рука. Лише хірург, зробивши рентген, наклав якусь пов’язку. Медсестри вмовили ж тих лікарів накласти гіпс, після чого мене забрали до відділку», – розповідає похапцем підсудний.

Милицейский «беспредел», порожденный милицейской же безнаказанностью, на Киевщине уже привел к тому, о чем многократно предупреждала «Украина криминальная» — к самосуду над майором милиции и бунту целого села. Еще немного бандитизма со стороны милиционеров столичного региона — и бунтовать будет целая область. В воздухе отчетливо пахнет кровью.

Самосуд и бунт. Село на Киевщине восстало против милицейского бандитизм

Репліки викликають хвилю обурення в матері покійного:

«Мало тебе били! – кричить жінка – Ти людину вбив!» З її слів стає зрозумілим, що жінка вимагатиме для Запорожця найвищого покарання.

Початок судового засідання приносить перший сюрприз – до суду прибула головний свідок обвинувачення Оксана Янченко – невідома білявка, яку частково у своїх показаннях згадували свідки. Тож всі без винятку очікували на її покази. Однак судді залишили цікаве наостанок, вирішивши допитати 16-річну Яну Кобзар. Головуюча викликала її до зали.

А в цей час дівча-підліток плакала в коридорі. Досі незрозуміло, що спричинило таку реакцію – чи то переживання від майбутнього допиту в суді, чи то щось інше. Одне можна сказати напевно: це та сама дівчина, яку з невідомих причин заводили до кімнати, в якій зазвичай перебувають представники Феміди. Що вона там робила, або що робили з нею – невідомо. У коментарі Тижню один із захисників так прокоментував цю ситуацію:

«Спілкування суддів, чи прокурора зі свідком до початку допиту – це порушення процедури. Вони не мали права такого робити. Ми будемо робити відповідний запит, щоби з’ясувати, чи мав місце такий інцидент».

Допит розпочався. Дівчина, хвилюючись, розповідала про конфлікт свого знайомого та покійного Симоненка.

«Я спускалася з дискотеки сходами. Переді мною йшов знайомий – Василь Арендач. Я йому жартома зробила зауваження, щоб рухався швидше. Він нецензурно вилаявся. Згодом його до мене привів Симоненко, щоби хлопець вибачився», – розповідала дівчина.

Вона також зазначила, що міліціонер тягнув хлопця за плече. Останній, щоправда, на попередніх засіданнях розповів, що Симоненко спочатку його кілька разів вдарив по обличчю, як-то кажуть, «для профілактики», та спробував «прикласти» головою об колону. Потім заламав руку й потяг «на вибачення». Зрештою, дівчина разом зі своїм «кривдником» вийшли на двір, після чого Василь пішов додому.

Захисники намагалися з’ясувати, чи чіплявся до дівчини покійний Симоненко – адже про спроби загравання до неповнолітніх зауважували кілька свідків. Однак Яна здебільшого відповідала просто: «не пам’ятаю, минуло чимало часу». Прокурор же, у свою чергу, скоса поглядала на дівчину, роблячи для себе помітки. Підсудний Запорожець пояснив сльози та хвилювання неповнолітньої: «Її просто залякали. Певно, пообіцяли, що батька звільнять з ДАІ, якщо вона свідчитиме». Тож за 20 хвилин дівчину відпустили.

Відтак розпочалося найцікавіше. До зали суду влетіла впевнена у собі білявка – Оксана Янченко. Вона відразу стала біля мікрофона й заходилася розповідати. З її слів вимальовувалася так картина: у вечір трагедії вона не перебувала у відділку міліції, де працював покійний. На дискотеку жінка потрапила випадково. Запорожця та Симоненка бачила там неодноразово. Покійного схарактеризувала як людину добру та чуйну. Під час дискотеки, за словами Янченко, Симоненко не вживав спиртного, чого не можна сказати про підсудного. За словами свідка, Запорожець був п’яний та непристойно чіплявся до неї. Крім того, Віталій ніби особисто повідомив їй, що збирається вбити міліціонера.

«Я його завалю – ось, що він казав мені на вухо», – стверджувала свідок. На запитання адвоката Івана Макара, чи були ще якісь репліки від підсудного, жінка з упевненістю відповіла: «Ні, більше нічого не говорив».

Також свідок заявила, що її співмешканець, Олександр Пархоменко, після спроб загравання робив Запорожцю зауваження. Щоправда, сам Пархоменко на попередньому засіданні це повністю заперечував.

Адвокати понад дві години ловили свідка на брехні. З’ясувалося, що в день смерті Симоненка жінка таки перебувала у відділку міліції, де і бачила покійного та нового дільничного, які разом пізно ввечері поїхали у невідомому напрямку. Крім того, за словами підсудного, свідок у день трагедії перебувала у стані алкогольного сп’яніння.

Коли ж судді почали читати досудові свідчення Янченко, та сказала: «Це неправда, там неправильно записано». Судді здивувалися – невже свідок підписала протокол не читаючи? Жінка протягом кількох хвилин стверджувала, що «протокол таки читала», відтак – що «читала частково», ще пізніше – що «повірила на слово слідчому».

«Там через сторінку давали почитати. Я кілька сторінок глянула», – зніяковіло говорила Оксана.

Загалом же було зрозуміло, що весь процес допиту викликає у свідка роздратування: вона постійно сперечалася з адвокатами, говорила із викликом у голосі до Запорожця, перебивала суддів.

Врешті, після допиту адвокати подали клопотання щодо очної ставки в суді свідків Янченко та Пархоменка, оскільки саме їхні показання суперечили одне одному. Прокурор, щоправда, такої проблеми не побачила. Судді, порадившись на місці, вирішили не задовольняти прохання захисників й відпустили головного свідка під усі чотири вітри.

Адвокати запевняють, що саме на свідченнях Янченко ґрунтується справа, оскільки саме вона стверджувала, що Віталій Запорожець повідомляв про плани вбити Симоненка, про свою нелюбов до працівників міліції й що підсудний в момент трагедії був напідпитку. Однак під час судового засідання свідок плуталася у показаннях. Вона навіть не змогла пригадати, скільки разів її допитували слідчі: «Мене допитували двічі. А може, й п’ять разів. І взагалі у мене травма голови», – з нотками знущання в голосі відказувала вона захисникам.

«Вона професійний понятий і штатний свідок у тому відділку. Ви подивіться, по яких справах вона ще проходила! Її потрібно за наклеп до кримінальної відповідальності притягти», – бідкався Запорожець. Судді не звернули уваги на цю репліку.

Адвокати ж зустріли показання свідка зі стоїчним спокоєм: «Що з нею робити, з тою Янченко? Я не знаю, скільки в тих показаннях правди, однак навряд чи Запорожець міг зробити більше половини тих речей, про які вона говорила», – розповідав захисник Костянтин Попов.

Наразі слухання справи триває. Досі не допитано двох свідків, проте судді вирішили не затягувати з розглядом, заявивши, що час братися за наступну частину справи – дослідження матеріалів. Наступне засідання призначили на 20 та 22 березня.

Автор:  Святослав Птіцин, «Український тиждень»

You may also like...