Вибори у об’єднаних територіальних громадах 24 грудня: проблеми та інциденти

Ключовими проблемами у забезпеченні законності та належної організації виборчого процесу в день голосування були процедурні порушення, які допускали члени ДВК. Це часто призводило до конфліктів між суб’єктами виборчого процесу, ускладнювало роботу комісії та створювало незручності в процесі волевиявлення громадян.

 Протягом дня голосування на виборах у об’єднаних територіальних громадах 24 грудня спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА не виявили суттєвих порушень, які за своїми масштабами та наслідками можуть мати негативний вплив на перебіг голосування та спотворити результати волевиявлення виборців.  Більшість проблем та інцидентів, які фіксувались, були результатом фахової непідготовленості і недостатнього рівня компетентності членів дільничних виборчих комісій.

24 грудня 2017 року офіційні спостерігачі ОПОРИ забезпечували незалежне спостереження за перебігом голосування та підрахунком голосів на перших місцевих виборах у ОТГ (за виключенням виборчих процесів у Київській та Хмельницькій областях).

Ключовими проблемами у забезпеченні законності та належної організації виборчого процесу в день голосування були процедурні порушення, які допускали члени ДВК. Це часто призводило до конфліктів між суб’єктами виборчого процесу, ускладнювало роботу комісії та створювало незручності в процесі волевиявлення громадян. Показовими є випадки у Волинській (ВД №070454 в с. Затурці) та Одеській областях (ВД №510685 в с. Лиманка, ж/м "Радужний", 11), де під час фіксації порушень та дій щодо їх припинення виникали конфлікти та спроби тиску на спостерігачів чи виборців.

Найчастіше фіксувалися випадки порушення кандидатами і партіями вимог закону щодо нерозповсюдження агітаційних матеріалів у переддень і день голосування. Спроби сторонніх осіб (партійних функціонерів та посадовців) перебувати в приміщеннях ДВК та слідкувати за перебігом голосування – теж лишаються звичною практикою, коли публічні особи свідомо ігнорують закон та намагаються виконувати невластиві для себе функції.

Загрозливою є ситуація з неякісним друком та відсутністю повноцінного контролю за виготовленням виборчих бюлетенів. Зафіксовано випадки некоректного написання персональних даних кандидатів або відсутність окремих кандидатів у текстах бюлетенів (найчастіше в Полтавській області).

Потребує додаткової уваги проблема дотримання строків та послідовності процедур членами ДВК в день голосування (встановлених 4 ст. 77 Закону України «Про місцеві вибори»). Спостерігачі ОПОРИ зафіксували непоодинокі випадки невчасного відкриття виборчих дільниць і початку голосування, які спричинені тривалим пломбуванням виборчих скриньок, перераховуванням бюлетенів, реєстрацією присутніх на засіданні спостерігачів та довірених осіб чи непідготовленістю ранкового засідання. Зокрема, такі випадки мали місце в Дніпропетровській (ВД №120473 і №120588), Івано-Франківській (№260280), Запорізькій (№230259, №230244, №230243), Одеській (№510685, №511449, №510682), Сумській (№590398), Волинській (№070454) областях.

Масштабної роз’яснювальної роботи та навчальних зусиль необхідно докласти для запобігання численним спробам видачі бюлетенів без пред’явлення паспорта. Найчастіше такі випадки фіксувалися у Волинській, Чернігівській, Запорізькій областях. Так, на дільниці №230515 у селі Новоолексіївка Запорізької області члени ДВК одноголосно дозволили виборцю проголосувати на підставі ксерокопії паспорта, посилаючись на факт особистого знайомства з ним. Тоді як єдиним законним  документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є паспорт громадянина України. Спостерігач ОПОРИ зафіксував дане порушення, склавши відповідний акт.

Спостерігачі виявили незаконну видачу виборчих бюлетенів, що теж є наслідком правової необізнаності членів ДВК, але також може свідчити про наміри свідомо спотворити результати голосування. Зокрема, в Одеській області на ВД № 510685 (с. Лиманка, ж/м "Радужний", 11) спостерігачі та довірені особи виявили спробу видачі виборчого бюлетеня особам, що не є виборцями цього округу (дані особи зареєстровані в м. Подільськ Одеської області). Слідчо-оперативна група затримала трьох осіб та провела слідчі дії із ними та двома членами комісії. У Черкаській області на дільниці №710257 у с. Ребедайлівка виборцю помилково видали бюлетені іншого округу, де він не має права голосувати. Попри це виборець встиг проголосувати за голову і депутата та вкинув бюлетень у виборчу скриньку. Після виявлення помилки, комісія склала акт про помилково виданий бюлетень та видала виборцю ще один бюлетень вже його округу, дозволивши повторно проголосувати за депутата, що не відповідає вимогам ст. 77 Закону України “Про місцеві вибори”. Подібна ситуація сталася і на дільниці №710436 у с. Буки, однак в цьому випадку комісія обґрунтовано відмовила виборцю проголосувати вдруге.

Органи ведення реєстру виборців повинні докладати більших зусиль для інформування виборців про необхідність уточнення відомостей про себе у списках. Адже почастішали випадки виявлення неточностей у списках виборців, які призводять до неможливості реалізації виборцями свого виборчого права. Так, в Одеській області на всіх ДВК були випадки, коли виборці не могли знайти себе у списку виборців. У с. Новопетрівка Широківської ОТГ Миколаївської області на виборчій дільниці №480620 громадяни не змогли проголосувати за кандидатів у депутати через розбіжності в інформації про адресу реєстрації. У Полтавській області (ВД №530774) декілька людей, які отримали запрошення, не виявили себе у списках виборців. Також один з виборців  отримав запрошення на ім`я родича, який помер більше двох років тому.

Негативний вплив на хід виборчого процесу має присутність сторонніх осіб, які, користуючись своїм посадовим статусом чи депутатськими повноваженнями, намагаються всупереч закону слідкувати за перебігом дня голосування в приміщеннях ДВК. Спостерігачі регулярно фіксували такі випадки. Так, на виборчих дільницях Новогребельської громади були присутні представники Вінницького обласного осередку політичної партії ВО «Батьківщина», а також голова фракції «УКРОП» у обласній раді, які в різний спосіб представляли себе на різних ДВК (як депутати в одних випадках, як кореспонденти – в інших). В Запорізькій області у селі Іванівка Кам’янко-Дніпровського району в приміщенні ДВК №230259 без належних документів перебував голова Енергодарської міської організації ВО «Батьківщина». Після звернення спостерігача та втручання поліції чоловік покинув приміщення дільниці. В Чернівецькій області спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки, коли від одного суб’єкта в приміщенні ДВК одночасно перебувало 4-5 представників (спостерігачів).

Проблемами, на які звертають увагу спостерігачі, залишаються матеріально-технічний стан виборчих дільниць – неналежне облаштування приміщень ДВК, відсутність мінімально комфортних умов для роботи комісії та голосування, перебої з енергопостачанням.

Перші місцеві вибори 24 грудня 2017 року вчергове засвідчили необхідність суттєвого удосконалення виборчого законодавства та системи адміністрування виборів, підвищення компетентності членів виборчих комісій та забезпечення дієвих практик попередження виборчих зловживань. Нечіткість низки положень Закону України «Про місцеві вибори» і відповідно правова невизначеність важливих виборчих процедур, недостатня професійна підготовка членів виборчих комісій, непрозорість фінансування передвиборчої агітації, випадки зловживання адміністративним ресурсом з боку державних службовців,  проблеми із виготовленням виборчих бюлетенів є факторами, які негативно впливали на загальну якість виборчого процесу у об’єднаних територіальних громадах 24 грудня 2017 року. 


ЗАЯВА ГРОМАДЯНСЬКОЇ МЕРЕЖІ ОПОРА ЩОДО ПОПЕРЕДНІХ РЕЗУЛЬТАТІВ СПОСТЕРЕЖЕННЯ НА ПЕРШИХ МІСЦЕВИХ ВИБОРАХ У ОБ’ЄДНАНИХ ТЕРИТОРІАЛЬНИХ ГРОМАДАХ 24 ГРУДНЯ 2017 РОКУ

24 грудня 2017 року голосування відбулося у 51 об’єднаній територіальній громаді, з яких 5 є міськими громадами, 30 – сільськими, 16 – селищними.  У 17 областях України вибори відбулися хоча б в одній територіальній громаді, при цьому найбільша кількість ОТГ обирала органи місцевого самоврядування у Миколаївській (7), Полтавській (7), Хмельницькій (6) областях.

Довготермінові спостерігачі ОПОРИ забезпечують незалежне і позапартійне спостереження на перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах 24 грудня 2017 року, за виключенням виборчих процесів у Київській та Хмельницькій областях.  ОПОРА здійснила спостереження за ключовими етапами виборчого процесу, включаючи процес голосування 24 грудня 2017 року. На цих виборах ОПОРА не розгортала мережу короткотермінових спостерігачів на виборчих дільницях, таким чином забезпечуючи обмежений формат спостереження.

ВИСНОВКИ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ТА ПЕРЕБІГУ ВИБОРЧОГО ПРОЦЕСУ

Перші місцеві вибори 24 грудня 2017 року вчергове засвідчили необхідність суттєвого удосконалення виборчого законодавства та системи адміністрування виборів, підвищення компетентності членів виборчих комісій та забезпечення дієвих практик попередження виборчих зловживань. Нечіткість низки положень Закону України «Про місцеві вибори» і відповідно правова невизначеність важливих виборчих процедур, недостатня професійна підготовка членів виборчих комісій,  непрозорість фінансування передвиборчої агітації, випадки зловживання адміністративним ресурсом з боку державних службовців,  проблеми із виготовленням виборчих бюлетенів є факторами, які негативно впливали на загальну якість виборчого процесу в об’єднаних територіальних громадах 24 грудня 2017 року.  Як і на попередніх перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах, актуальною проблемою залишається неоднаковість застосування законодавства виборчими комісіям та судами, що підкреслює необхідність його перегляду, а також реалізації повноцінних навчальних програм. У окремих випадках некоректність трактувань положень виборчого законодавства призвела до довготривалих виборчих спорів, включаючи етап реєстрації кандидатів.

Виявлені спостерігачами ОПОРИ проблеми не є новими для місцевих виборів в Україні, аналогічні складнощі фіксувалися і під час попередніх виборів у об’єднаних громадах.  На жаль, Верховна Рада України, її профільні комітети не дослухались до попередніх закликів незалежних спостережних організацій та ЦВК удосконалити законодавче регулювання перших місцевих виборів, попереджуючи відтворення недоліків виборчого процесу в майбутньому. На думку ОПОРИ, парламент має терміново повернутися до системної роботи над питаннями виборчої реформи, враховуючи негативні прояви  перших місцевих виборів у об’єднаних територіальних громадах.

Невідворотність покарань за злочини проти виборчих прав громадян залишається ключовою функцією держави, яка досі виконується незадовільно.  Спостерігачі ОПОРИ виявили низку порушень виборчого законодавства, які стосувалися ведення передвиборної агітації, втручання посадових осіб до виборчого процесу, використання державних та комунальних ресурсів у інтересах окремих кандидатів, порушення законодавства членами виборчих комісій. Натомість велика кількість заяв, повідомлень суб’єктів виборчого процесу має ще бути компетентно та політично неупереджено перевірена правоохоронними органами. Особливе занепокоєння викликає інформація про можливе застосування на цих виборах технологій з підкупу виборців, маніпуляцій із голосуванням на окремих спеціальних виборчих дільницях та за місцем перебування виборців, яка має бути підтверджена або спростована за результатами належного розслідування правоохоронцями. Спостерігачі ОПОРИ закликають правоохоронні органи України належним чином інформувати ЗМІ та громадськість про перебіг розслідування порушень виборчого законодавства.

ОПОРА відзначає наявність явно політично вмотивованих рішень, дій та бездіяльності виборчих комісій. Ці рішення не були масовими, але у окремих випадках вони призвели до суттєвого обмеження конкуретності виборчого процесу. Найбільш резонансний випадок зафіксовано у Таїровській селищній громаді Одеської області, де внаслідок невиконання ТВК  рішень судів так  і не було зареєстровано одного з кандидатів на посаду селищного голови.  У контексті цієї проблеми ЦВК фактично самоусунулась від реагування на випадки незаконної бездіяльності чи рішень ТВК і не використовувала наявні у Комісії повноваження щодо відновлення конституційних прав суб’єктів виборчого процесу. Натомість на чергових місцевих виборах 2015 року ЦВК достатньо активно відновлювала права кандидатів та місцевих організацій політичних партій, які було порушено з боку ТВК.  Спостерігачі ОПОРИ відзначають необхідність законної ротації членів ЦВК, що не тільки позитивно вплине на мотивацію комісії вищого рівня реагувати на перебіг виборчого процесу, а й підвищить загальну легітимність виборчих процесів в Україні та інститутів адміністрування виборів. 

Комплекс проблем, зафіксованих на перших місцевих виборах  24 грудня 2017 року, не дозволяє стверджувати, що вони повною мірою відповідали загальновизнаним стандартам виборів та національному законодавству.  Цей узагальнюючий висновок спостереження, на думку ОПОРИ, повинен мотивувати органи державної влади забезпечити  повноцінну виборчу реформу в Україні, яка б включала і гарантії невідворотності покарання за порушення  виборчого законодавства.

ОПОРА відзначає достатньо високу зацікавленість місцевих організацій політичних партій у перших місцевих виборах. За даними ОПОРИ, близько 80% кандидатів на виборах депутатів сільських та селищних рад були висунуті місцевими організаціями політичних партій і лише 20% кандидатів були самовисуванцями. Такий високий рівень залученості політичних партій до локальних виборчих кампаній свідчить про їхню кадрову спроможність та початок процесу підготовки до наступних загальнонаціональних виборчих кампаній. Натомість політичні партії повинні забезпечити належний баланс між загальнонаціональним політичним порядком денним та проблемами місцевого розвитку, не допускаючи домінування лише першого контексту передвиборчих кампаній.

Як засвідчило спостереження ОПОРИ, місцеві організацій політичних партій та кандидати не повною мірою скористалися законодавчо передбаченими можливості впливати на процес адміністрування виборів та контролю за ним. Ця проблема проявилася, до прикладу, під час утворення ДВК та контрольних комісій щодо виготовлення виборчих бюлетенів, засвідчуючи недостатню вмотивованість політичних сил сприяти стабільності  процесу адміністрування виборів.

ОЦІНКА ПРОЦЕСУ ГОЛОСУВАННЯ ТА ПІДРАХУНКУ ГОЛОСІВ 

24 грудня 2017 року офіційні спостерігачі Громадянської мережі ОПОРА забезпечували незалежне спостереження за перебігом голосування та підрахунком голосів на перших місцевих виборах у об’єднаних територіальних громадах (за виключенням виборчих процесів у Київській та Хмельницькій областях).

Протягом дня голосування спостерігачами не були виявлені суттєві порушення, які за своїми масштабами та наслідками можуть мати негативний вплив на хід голосування та спотворити результати волевиявлення виборців. Робота дільничних виборчих комісій та процес адміністрування виборів були організовані належним чином, однак більшість проблем та інцидентів, які фіксували спостерігачі ОПОРИ в день голосування, були результатом фахової непідготовленості і недостатнього рівня компетентності членів дільничних виборчих комісій.   

Працівники правоохоронних органів якісно виконували свої безпосередні функції щодо охорони громадського порядку на виборчих дільницях та гарантування безпеки усім учасникам виборчого процесу, не втручаючись у його перебіг.  Спостерігачі ОПОРИ активно взаємодіяли з правоохоронними органами з метою запобігання можливим порушенням і їх належної документальної фіксації. У всіх можливих випадках спостерігачі ОПОРИ складали акти по факту виявлених порушень – для забезпечення доказової бази та змоги подальшого прийняття передбачених законодавством рішень за вчинені правопорушення.

Ключові проблеми у забезпеченні законності та належної організації виборчого процесу в день голосування стосувалися процедурних порушень, допущених членами ДВК, які часто призводили до конфліктів між суб’єктами виборчого процесу, ускладнювали роботу комісії та створювали незручності в процесі реалізації виборцями своїх прав. Показовими є випадки у Волинській (ВД №070454 в с. Затурці) та Одеській областях (ВД №510685 в с. Лиманка, ж/м "Радужний", 11), де фіксація порушень та дії щодо їх припинення супроводжувалися численними конфліктами, спробами тиску на спостерігачів чи виборців.

Окрім процедурних порушень з боку членів ДВК, найчастіше фіксувалися випадки недотримання кандидатами і партіями вимог закону щодо нерозповсюдження агітаційних матеріалів у переддень і день голосування. Спроби сторонніх осіб (партійних функціонерів та посадовців) перебувати в приміщеннях ДВК та слідкувати за перебігом голосування – теж лишаються звичною практикою, яка зумовлена свідомим ігноруванням закону та намаганням публічних осіб виконувати не властиві для себе функції.

Загрозливою є ситуація з неякісним друком та відсутністю повноцінного контролю за виготовленням виборчих бюлетенів, що проявилося в зафіксованих випадках некоректного написання персональних даних кандидатів або відсутності окремих кандидатів в текстах бюлетенів (найчастіше в Полтавській області).

Потребує додаткової уваги проблема дотримання строків та послідовності процедур членами ДВК в день голосування (встановлених 4 ст. 77 Закону України «Про місцеві вибори»). Спостерігачами зафіксовані непоодинокі випадки невчасного відкриття виборчих дільниць і початку голосування, спричинені тривалим пломбуванням виборчих скриньок, перераховуванням бюлетенів,  реєстрацією присутніх на засіданні спостерігачів та довірених осіб чи не підготовленістю ранкового засідання. Зокрема, такі випадки мали місце в Дніпропетровській (ВД №120473 і №120588), Івано-Франківській (№260280), Запорізькій (№230259, №230244, №230243), Одеській (№510685, №511449, №510682), Сумській (№590398), Волинській (№070454) областях.

Масштабної роз’яснювальної роботи та навчальних зусиль необхідно докласти для запобігання численним спробам видачі бюлетенів без пред’явлення належних документів. Найчастіше такі випадки фіксувалися у Волинській, Чернігівській, Запорізькій областях. Так, на дільниці №230515 у селі Новоолексіївка Запорізької області члени ДВК своїм одноголосним рішенням дозволили виборцю проголосувати на підставі ксерокопії паспорта, посилаючись на факт особистого знайомства з ним. Тоді як єдиним законним  документом, який посвідчує особу, підтверджує громадянство та засвідчує місце проживання виборця на місцевих виборах, є паспорт громадянина України. Спостерігач ОПОРИ зафіксував дане порушення, склавши відповідний акт.

Спостерігачами виявлені випадки незаконної видачі виборчих бюлетенів, що теж є наслідком правової необізнаності членів ДВК, але це може також свідчити про наміри свідомо спотворити результати голосування. Зокрема, в Одеській області на ВД № 510685 (с. Лиманка, ж/м "Радужний", 11) присутніми спостерігачами та довіреними особами було виявлено спробу видачі членом комісії виборчого бюлетеня особам, що не є виборцями цього округу (дані особи зареєстровані в м. Подільськ Одеської області). На виборчу дільницю було викликано слідчо-оперативну групу, яка затримала трьох осіб та провела слідчі дії із ними та двома членами комісії. Тоді як в Черкаській області на дільниці №710257 у с. Ребедайлівка виборцю помилково видали бюлетені іншого округу, де він не має права голосувати. Попри це виборець встиг проголосувати за голову і депутата та вкинув бюлетень у виборчу скриньку. Після виявлення помилки, комісія склала акт про помилково виданий бюлетень та видала виборцю ще один бюлетень вже його округу, дозволивши повторно проголосувати за депутата, що не відповідає вимогам ст. 77 Закону України “Про місцеві вибори”. Подібна ситуація сталася і на дільниці №710436 у с. Буки, однак в цьому випадку комісія обґрунтовано відмовила виборцю проголосувати вдруге.

Органи ведення реєстру виборців повинні докладати більших зусиль для інформування виборців про необхідність уточнення відомостей про себе у списках. Адже, порівняно з попередніми місцевими виборами, почастішали випадки виявлення неточностей у списках виборців, які призводять до неможливості реалізації виборцями свого виборчого права. Так, в Одеській області на всіх ДВК мають місце випадки, коли виборці не можуть знайти себе у списку виборців. У с. Новопетрівка Широківської ОТГ Миколаївської області на виборчій дільниці №480620 громадяни не змогли проголосувати за кандидатів у депутати через розбіжності в інформації про адресу реєстрації. У Полтавській області (ВД №530774) декілька людей, які отримали запрошення, не виявили себе у списках виборців. Також один з виборців  отримав запрошення на ім`я родича, який помер більше двох років тому.

Негативний вплив на хід виборчого процесу справляє присутність сторонніх осіб, які користуючись своїм посадовим статусом чи депутатськими повноваженням намагаються всупереч закону слідкувати за перебігом дня голосування в приміщеннях ДВК. Спостерігачі регулярно фіксували такі випадки. Так, на виборчих дільницях Новогребельської громади були присутні представники Вінницького обласного осередку політичної партії ВО «Батьківщина», а також голова фракції «УКРОП» у обласній Раді, які в різний спосіб представляли себе на різних ДВК (як депутати в одних випадках, як кореспонденти – в інших). В Запорізькій області у селі Іванівка Кам’янко-Дніпровського району в приміщенні ДВК №230259 без належних документів перебував голова Енергодарської міської організації ВО «Батьківщина». Після звернення спостерігача та втручання поліції чоловік покинув приміщення дільниці. В Чернівецькій області спостерігачі ОПОРИ фіксували випадки, коли від одного суб’єкта в приміщенні ДВК одночасно перебувало 4-5 представників (спостерігачів).

Вимоги Закону щодо заборони розповсюдження передвиборчої агітації  після 24 години остатньої п’ятниці перед днем голосування не виконуються усіма суб’єктами виборчого процесу (найбільше випадків виявлено в Дніпропетровській і Полтавській областях). Зважаючи на те, що такі випадки є наочними і легко піддаються виявленню та фіксації, правоохоронні органи мають докладати більших зусиль для фіксації та розслідування таких правопорушень. Особливо враховуючи комплексний характер таких зловживань, які часто супроводжуються поширенням агітації без вихідних даних або в ситуації фінансування витрат на них не з виборчого фонду.

Проблемами, на які звертають увагу спостерігачі, залишаються матеріально-технічний стан виборчих дільниць – неналежне облаштування приміщень ДВК, відсутність мінімально комфортних умов для роботи комісії та голосування, перебої з енергопостачанням.

Протягом дня голосування періодично до спостерігачів надходила інформація про спроби підкупу виборців (зокрема в Чернівецькій, Чернігівській областях), проте на даний момент не вдалося виявити фактів підтвердження цієї інформації. Разом з тим Громадянська мережа ОПОРА наголошує на необхідності більш системної та скоординованої роботи правоохоронних органів з метою завчасного виявлення ініціаторів та мереж підкупу або джерел виникнення та поширення недостовірної інформації.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

Верховній Раді України, комітетам Верховної Ради України

  • Забезпечити повноцінний парламентський діалог щодо досвіду проведення перших місцевих виборів у об’єднаних територіальних громадах та визначитися із пріоритетами удосконалення профільного законодавства.

  • Забезпечити  належний парламентський контроль за перебігом розслідування злочинів проти виборчих прав громадян.

  • Повернутися до зобов’язань щодо проведення повноцінної виборчої реформи в Україні, включаючи виконання Коаліційної угоди, укладеної у 2014 році.

Центральній виборчій комісії

  • Забезпечити дієвий контроль за застосуванням законодавства виборчими комісіями на етапі встановлення результатів виборів.

Правоохоронним органам України

  • Забезпечити розслідування правопорушень на перших місцевих виборах, оперативно інформуючи громадськість про їхні результати.

Територіальним виборчим комісіям

  • Забезпечити процес законного встановлення результатів голосування на перших місцевих виборах (у тому числі не допускати незаконне внесення ДВК уточнень до протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці).

  • Забезпечити належний контроль за виконанням місцевими організаціями політичних партій та кандидатами вимог законодавства щодо остаточного звітування розпорядників виборчих фондів.

  • Дотримуватися прав спостерігачів, забезпечивши максимальні можливості для фіксації завершального етапу виборчого процесу.

You may also like...