Університет Шевченка в Києві як оплот сексизму та проросійськості викладачів?
«Університет імені Тараса Шевченка, де просувають гендерну нерівність, де є сексизм, не може називатися найкращим у країні», — заявила студентка Навчально-наукового інституту журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка та військовослужбовиця Оксана Паращак.
Так вона поскаржилась у TikTok на сексистську поведінку з боку викладача Микити Василенка. Відео набрало майже 40 тисяч переглядів, а ситуація вже набула резонансу. Журналісти видання hromadske розбиралося: що думають нинішні та колишні студенти, яка позиція Василенка та адміністрації Інституту.
«Те, що ти дурепа, — ще не означає, що весь світ дурний»
Історія з висловлюваннями Микити Василенка триває роками. Ще у 2015 році журналістка Оксана Піддубна висловилася про недоліки навчання в Інституті журналістики (ІЖ). Викладач у відповідь написав таке: «Друже мій! Те, що ти дурепа, — ще не означає, що весь світ дурний».
Тодішній директор Інституту Володимир Різун визнав, що така поведінка викладача — аморальна, якщо все написане — правда. Так само він думав і про поведінку студентки: мовляв, чому не перейшла до іншого закладу, якщо їй було тут погано.
Після того такі історії, здається, не виходили у публічну площину. У 2020 році 54 студенти — більша частина потоку — підписали скаргу проти Василенка. Вони заявляли, що їхній викладач нібито займається політичною агітацією, вчить дописувати неправдиві елементи до статей та вигадувати коментарі експертів.
Цей випадок закінчився тим, що для студентів, які скаржилися, створили іншу групу для дисципліни, яку викладав Василенко. Цю групу очолила його колишня дружина, яка відкрито була на боці викладача, — розповідає випускниця ІЖ та журналістка Галина Бабенко. За її словами, «усі, хто перейшов у нову групу, отримали невисокі бали або “незараховано”».
Нещодавно вже більшого резонансу набули нові скарги на викладача. Студентка та військовослужбовиця Оксана Паращак розповідала в коментарі hromadske, що ще торік влітку студенти звернулися з листом до Різуна. Зокрема, у ньому студенти скаржилися на «відверту проросійську та сексистську позицію» Василенка.
«Викладач зловживає сексистськими коментарями в бік студенток. У час повномасштабної війни росії проти України зазначений викладач розповідає студентам на заняттях про “велич росії”», — вказано в листі, який підписали цього разу понад 170 студентів ІЖ.
Оксана Паращак каже, що скликана робоча група, яка мала б опрацювати звернення, «не дійшла згоди». Після цього вона вже звернулася до уповноваженого з прав людини Дмитра Лубінця.
Омбудсмен цьогоріч у січні відповів, що постійна комісія Вченої ради КНУ імені Тараса Шевченка з питань етики створила робочу групу для опрацювання питань щодо сексизму, порушених у зверненні.
На підставі висновків комісії Василенку та очільниці катедри, на якій він працює, винесли догану. Водночас студенти продовжують вимагати звільнення професора.
Позиція Василенка
Викладач у коментарі hromadske заявив, що звернення, яке було написане торік влітку, — це «історія, підготовлена заздалегідь, добре проплачена». Він назвав наклепом усі скарги студентів, прописані у зверненні. Микита Василенко каже, що більшість скарг були відкинуті, а залишилася лише одна — сексизм.
«У чому полягає це звинувачення? Я продемонструю, щоб ви посміялися. Першій студентці я сказав: “Мала, йди у бомбосховище”. Це було зафіксовано. Другий випадок — я сказав студентці: “Сонечко, зачиніть двері, бо професору дме”. На цьому все, мені ніхто більше не зміг щось приписати. Принаймні оформлено», — зазначив викладач.
Журналіст hromadske: Нинішня редакторка журналу Vogue Ukraine Марина Шулікіна пише (у коментарях під публікаціями про Василенка в Instagram — ред.), що в роки її студентства ви казали, що їй потрібно вдало вийти заміж і, цитую, не «забивати гарну голову дурницями про кар’єру».
Василенко: Можливо, це була розмова в коридорі. Я її не пригадую. Гарно вийти заміж — не розумію, що тут поганого.
Журналіст hromadske: Вийти заміж — це основна ціль?
Василенко: Якби це було привселюдно і були свідки — тоді це вже пропаганда, сексизм. А коли я це говорив тет-а-тет… Вона вдало вийшла заміж? Це не одна з причин того, що народжують дітей, що ми можемо поліпшувати демографічну ситуацію?
Журналіст hromadske: Не знаю. Так само колишня головна редакторка сайту Vogue у коментарях каже, що ви їй у роки студентства радили йти на телебачення, поки є гарне лице, бо в 40 буде пізно і треба буде робити пластичну операцію.
Василенко: Можу додати: 32 роки, негласно вважається, це вік, коли ведучі телебачення мають іти … [нерозбірливо — ред]. Ну це жорстока правда, що ви хочете від мене?
Журналіст hromadske: Ще одна цитата від студентки, що ви на парі казали, що на телебаченні будуть працювати «лише красиві, а це — одиниці з вас».
Василенко: Ні, так я не міг говорити. Мені треба підтвердження, записи розмов. По-друге, я говорив, що зовнішність має впливати на телебаченні, але у такій категоричній формі сказати не міг.
Журналіст hromadske: Що для вас «сексизм»?
Василенко: Коли ми серйозно будемо вводити це поняття в обіг до Цивільного кодексу, то треба його визначити. А у нас сексизм розуміє хто як може. Я абсолютно толерантно ставлюся до жінок.
Журналіст hromadske: А як же цей ваш пост у фейсбуці «Слухаю тільки передачі Василенко. Тепер я стала красивою і розумною. Втім, достатньо й першого».
Василенко: Це жарт.
Журналіст hromadske: Він же сексистський?
Василенко: Я транслюю це у Facebook. Я так пожартував. Це моя робота. Я белетрист — я так мислю. Не думаю, що це сексизм. Але головне, що на лекціях я це не говорив.
Також викладач відреагував і на скарги щодо агітації за ОПЗЖ. Василенко стверджує, що є противником цієї забороненої політсили.
Журналіст hromadske: У 2020 році студенти поширювали відео, де ви казали: «Я дуже рекомендую вам звернутися до партії, а це ОПЗЖ. Там є відділ роботи з молоддю, він дуже сильний».
Василенко: Я не міг закликати студентів, тому що це не було у студентській аудиторії. Це було вирвано з контексту. Бачив це відео, це не було на лекції. І річ у тім, що ОПЗЖ не була тоді заборонена.
Водночас випускник Інституту журналістики Євген Лузан стверджує в коментарі hromadske, що така заява Василенка все ж пролунала на парі. Випускниця Анастасія Зубченко, яка теж була присутня, сказала те саме: «Поза парами в онлайні ми з викладачем не зустрічались».
Варто додати, що викладач постійно був гостем нині підсанкційних телеканалів ZIK, NewsOne, «112». Професор не вважає, що ці канали були проросійські, та й був там лише як експерт. Наприкінець Василенко пригрозив Оксані Паращак судовим позовом за наклеп.
Сама ж студентка відповіла: «Василенко із самого початку цього процесу говорить, що це наклепи та, попри численні докази, все заперечує. Єдине, що він може зробити після розголосу — погрожувати мені судом».
Ми звернулися по коментар до редакторки журналу Vogue Ukraine Марини Шулікіної. Вона зазначила, що не пригадує, щоб узагалі мала особисті розмови з Василенком. Всі згадані нею фрази звучали саме в авдиторії.
Реакція Студпарламенту Інституту журналістики
Голова Освітнього департаменту Студпарламенту Дарина Удовенко заявила в коментарі hromadske, що вони «неодноразово» отримували скарги від студентів щодо поведінки викладача.
«У грудні 2023 року представники Студпарламенту вже брали участь в розгляді питання його відсторонення від викладання на Етичній комісії, яка, на жаль, не принесла бажаного результату», — каже Удовенко.
І додала, що Студпарламент «категорично засуджує позицію та висловлювання Микити Василенка й вважає неприпустимим його роботу на посаді викладача Інституту журналістики».
«Ми вважаємо, що проявам сексизму та проросійськості не місце в інституті, який навчає майбутніх журналістів. Шкода, що разом із професійними та сучасними викладачами досі працюють люди, які просувають такі наративи», — зазначила студентка.
Що кажуть в адміністрації ННІЖ?
Виконувач обовʼязків директора Інституту Віталій Корнєєв у коментарі hromadske зазначив, що знайомий зі скаргами студентів. Навчальний заклад, за його словами, може діяти лише згідно із законом. Етична комісія дала підставу для оголошення Василенку догани, а для інших дій таких підстав поки що немає.
«Я думаю, що Університет зробив у цій ситуації те, що міг. Чи змінить Василенко поведінку, як обіцяв на комісії, я не знаю. Нині Інститут моніторить, як він поводиться на парах», — зазначив Корнєєв.
Ректор КНУ ім. Тараса Шевченка Володимир Бугров на запит hromadske відповів, що постійна комісія Вченої ради з питань етики констатувала, що при спілкуванні зі студентками Василенко не дотримувався правил етичної поведінки.
Також комісія дійшла висновку, що була й бездіяльність керівництва та Вченої ради Інституту журналістики.
«Відповідно до рішення комісії, організовано посилений моніторинг ситуації. У разі виявлення нових фактів порушення Кодексу етичної спільноти Університету Василенком Микитою, до нього може бути застосоване дисциплінарне стягнення у вигляді звільнення», — зазначив Бугров.
Автор: Денис Булавін
Джерело: hromadske