Чому російські окупанти вбивають віськовополонених із ЗСУ на полі бою?

Пам'ятник Олександру Мацієвському, відкритий в Ніжині (Чернігівська область) наприкінці листопада. Його розстріляли упритул - перед цим він звернувся до російських військових зі словами "Слава Україні"

Вбивства українських військовополонених на полі бою – про яку кількість таких випадків відомо правоохоронним органам? За яких обставин російські військові розстрілювали українських бійців у Запорізькій області?

Чи складно встановити причетних до страт українських військових і яке покарання вони можуть понести, дізнавався проєкт Радіо Свобода «Новини Приазовʼя».

Правоохоронці розслідують 19 кримінальних проваджень про вбивства українських військовополонених, повідомив у кінці лютого українським ЗМІ керівник департаменту Офісу генпрокурора з протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту Юрій Бєлоусов.

За його словами, з початку повномасштабного вторгнення 45 українських військових були вбиті у полоні. Найбільше розстрілів російські окупанти вчинили у Донецькій і Запорізькій областях. Прокурор додав, що з листопада минулого року кількість вбивств захоплених українських військових збільшилася.

Деякі випадки фіксують бійці Сил оборони України, а деякі – російські військові, які викладають відповідні відео у соціальні мережі. Оскільки розстріли українських полонених відбуваються уже протягом двох років і кількість таких випадків лише збільшується, Бєлоусов вважає, що це свідчить про підтримку таких злочинів вищим військовим командуванням РФ.

Він зазначив, що перші випадки розстрілів українських військових зафіксували свого часу у Чернігівській і Харківській областях. Наразі вже є вирок українського суду щодо майора російської армії. Його засудили до довічного позбавлення волі за розстріл на Чернігівщині. Ще одна подібна справа перебуває у суді Чернігівської області.

Також прокуратура оголосила підозри російським військовим за аналогічні злочини, які були вчинені на Харківщині. За фактом щодо нещодавніх випадків, які трапилися з листопада минулого року по теперішній час, Офіс генпрокурора встановлює осіб, які до цього причетні, і незабаром, кажуть, підозри також оголосять.

«Живий щит»

Впродовж лютого зʼявилося кілька повідомлень про страти українських військовополонених російськими військовими. Зокрема, відомо про такі випадки у Бахмутському районі, а також в Авдіївці.

Начальник відділу протидії злочинам, вчиненим в умовах збройного конфлікту, Запорізької обласної прокуратури Микита Ковалевський розповів «Новинам Приазовʼя», що у цьому регіоні розслідують вбивства щонайменше 8 оборонців України. За його словами, у грудні 2023 року розпочато розслідування у двох таких кримінальних провадженнях.

Микита Ковалевський
Микита Ковалевський

«Перше – щодо використання 29 листопада 2023 року як живого щита 3-х військовослужбовців Сил оборони України зі складу 117-ї окремої механізованої бригади ЗСУ. Ці особи вибули зі строю внаслідок потрапляння у полон під час героїчного стримування навали переважаючих сил Росії. Цей факт мав місце біля населеного пункту Новопрокопівка Токмацької громади Пологівського району Запорізької області. Зазначені події зафіксовані на відео, зробленому з використанням БПЛА. В результаті вказаних злочинних дій вбито одного військово полоненого – військовослужбовця ЗСУ. Доля ще двох військовополонених залишається невідомою у зв’язку з активними бойовими діями на цій території», – повідомив Ковалевський.

Українські полонені як «живий щит» під Роботиним, листопад 2023 року
Українські полонені як «живий щит» під Роботиним, листопад 2023 року

Він додав, що слідством перевіряється версія щодо причетності до вказаного воєнного злочину військовослужбовців РФ зі складу 234-го десантного полку 76-ї десантно-штурмової дивізії повітряно-десантних військ РФ.

Також розслідуються обставини розстрілу трьох захисників України із 82-ї десантно-штурмової бригади біля Роботиного Токмацької громади 16 грудня 2023 року.

Нові випадки

Цього року порушили ще два кримінальних провадження стосовно нових випадків вбивств українських військовополонених, каже представник Запорізької обласної прокуратури.

«Перше – щодо розстрілу 6 січня 2024 року одного військовополоненого поблизу села Новодарівка Пологівського району. Після бою з переважаючими силами Росії один з українських оборонців, який ніс службу у 226-му батальйоні 127-ї окремої бригади Сил територіальної оборони України, внаслідок поранення потрапив у полон. Тим самим він набув статусу захищеної особи, після чого був вбитий військовослужбовцем країни-агресорки з використанням автоматичної зброї майже впритул», – повідомив він.

У звільненому селі Новодарівка, Запорізька область, 2 липня 2023 року
У звільненому селі Новодарівка, Запорізька область, 2 липня 2023 року

Інформація щодо вказаного воєнного злочину, додає він, була отримана під час допиту військовополонених ЗС РФ.

«Повідомлено про підозру у вчинені цього злочину військовослужбовцю штурмової роти, яка сформована з-поміж осіб, які відбували покарання в місцях позбавлення волі. Ця штурмова рота входить до 218-го танкового полку 127-ї мотострілецької дивізії 5-ї загальновійськової армії Східного військового округу ЗС РФ. Підозрюваному обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою», – сказав Ковалевський.

Друге провадження, порушене цього року, стосується вбивства трьох українських військових з 82-ї десантно-штурмової бригади. Російські військові скоїли цей злочин 18 лютого, кажуть в прокуратурі. За це їм загрожує довічне ув’язнення.

«Цей факт мав місце поблизу Роботиного Пологівського району. Так, після бою внаслідок отриманих поранень українські захисники здалися в полон та набули статусу захищених осіб, після чого їх розстріляли з автоматичної зброї. Вказану подію також зафіксовано на відео з БПЛА. На цей час перевіряється інформація щодо причетності різних підрозділів ЗС РФ до вчинення вказаного злочину», – додав Ковалевський.

З огляду на бойові дії і окупацію Росією частини південних територій України, редакція не може отримати офіційного підтвердження про деякі озвучені свідчення чи незалежно їх перевірити.

«Наступають і вбивають»

Військовий оглядач Богдан Мірошников розповів «Новинам Приазов’я», що російські військові частіше скоюють вбивства українських полонених під час активного наступу.

«Десь з грудня – початку січня вони почали проявляти високу активність біля Роботинського плацдарму. Особливо коли окупанти підбиралися до південних околиць Роботиного, ось там і були випадки розстрілів. Тому що вони достатньо раптово це робили, ми й не очікували насправді, саме у той час і у такій кількості окупантів. Тому деякі наші позиції опинялися в оточенні, й наші хлопці здавалися у полон. У цей час, коли вже було очевидно, що наші хлопці здаються у полон, їх могли розстріляти. І в принципі, такі випадки були», – розповів він.

Позиції ЗСУ в селі Роботиному Запорізької області, грудень 2023 року
Позиції ЗСУ в селі Роботиному Запорізької області, грудень 2023 року

Російські військові це роблять, щоби вплинути на психологічний стан українських бійців, припускає оглядач.

«Вони таким чином на той час намагалися показати свою силу, щоб ми не чинили спротив. Тому що на той час вони були достатньо сильні, ще боєздатні на всіх напрямках, де вони наступали. Наче хлопці з інших напрямків подивляться на таку ситуацію і будуть морально спустошені. На це і був розрахунок. А насправді я не виключаю, що просто там були неадеквати, яким абсолютно чхати на будь-які міжнародні конвенції, на міжнародні правила ведення війни, які вони чудово знають. І Женевські конвенції вони знають, але вони їх не дотримуються, на жаль», – зазначив Мірошников.

Українським військовим потрібно якомога більше засобів для ведення розвідки, тоді ризиків потрапити у полон буде менше, додав Мірошников.

«Це робиться зазвичай за допомогою дронів. Банальний Mavic може виявити ворожу групу, яка збирається на штурм. Якщо він це виявляє, то у нас там є час та можливості нанесення ураження для того, щоб спинити цей штурм», – пояснив він.

«Смерть у полоні»

Координаторка «Медійної ініціативи за права людини» Тетяна Катриченко розповіла, що є кілька категорій вбивств у полоні. Російські окупанти вдаються до таких дій як на полі бою, так і у місцях несвободи, де утримують полонених.

Тетяна Катриченко
Тетяна Катриченко

«Наприклад, коли українські військові потрапляли в полон до «вагнерівців», вони скільки-то осіб залишали з певних своїх міркувань. Залишали тих, кого вважали більш цінними – артилеристи, офіцери. А ті, кого вони не вважали носіями якоїсь для себе важливої інформації, тих вбивали, розстрілювали у спину. Друга умовна категорія – це коли військовослужбовці вже потрапляють в полон, вони утримуються в настільки жахливих умовах і піддаються катуванням, що вони не витримують і помирають. Тобто вони фактично є вбитими в полоні, оскільки їх постійно б’ють, над ними знущаються – і організм просто не витримує», – каже правозахисниця.

За її словами, також є окрема категорія військовослужбовців, які мають дуже важкі хронічні захворювання, наприклад, онкологічні. Або набувають такі хвороби у місцях утримання – туберкульоз, СНІД. Катриченко каже, що відомі випадки смерті у полоні саме через такі захворювання, що також вважається вбивством в полоні.

Правозахисниця нагадала, що воєнні злочини не мають терміну давності, тому важливо встановлювати окупантів, причетних до вбивств українських військових.

Автор: Олександр Янковський, Олена Бадюк

Джерело: Радіо Свобода

You may also like...