Що саме зміниться у держзакупівлях через законопроект №1076
У вересні депутати прийняли у другому читанні проект закону, який фактично здійснив безпрецедентні зміни у ProZorro. Хтось називає це другою революцією у публічних закупівлях, хтось — масштабною роботою над помилками, а хтось — просто радіє оновленням. Але що саме зміниться для користувачів системи: постачальників та замовників?
З точки зору організаторів
Нова редакція закону про держзакупівлі принесе замовникам більше відповідальності — за невиконання рішень Антимонопольного комітету України керівник підприємства-організатора торгів отримуватиме санкції у формі штрафів. Також передбачений поступовий відхід від практики використання тендерних комітетів. Їх замінять уповноважені особи — саме такі норми передбачені гармонізацією законодавства до директив ЄС. Це суттєво підвищить рівень персональної відповідальності, а тому — і якості предмета закупівлі.
Натомість замовники отримали можливість не відхиляти вигідні пропозиції через формальні помилки, неточності та неузгодженості — замість цього вони зможуть надавати учаснику добу на виправлення недоліків. Як наслідок — мають збільшитись і відсоток економії, і кількість успішних процедур.
Мабуть, найбільш радикальна зміна — це зниження розмірів бюджету закупівлі, від яких проведення тендера стає безальтернативним, до 50 000 грн (раніше — 200 000 грн). Отже, поменшає неконкурентних та відверто корупційних закупівель (поговорюють, що це — чверть мільйона процедур на рік). Але не для всіх такі зміни будуть зручними, тому проект закону офіційно регламентує використання ProZorro Market.
З точки зору учасників
Головне, що зміниться у державних закупівлях для постачальників — це порядок оскарження:
- Замість фіксованої оплати за розгляд — відсоток від очікуваної вартості.
- Можливість оскарження скасування тендера.
- Обов’язковість виконання рішень АМКУ.
- Повернення грошей у разі прийняття рішення на користь скаржника.
Отже, оскаржувати рішення замовника і умови тендера стане вигідніше. Це спонукатиме постачальників боротись за дотримання власних прав і підвищить реальний рівень конкуренції.
Також будуть суттєво обмежені можливості для демпінгу — пропозиції з аномально низькою ціною будуть відхилятись, а доброчесні учасники отримають більше шансів на перемогу. Якщо ваша ціна знижена через реальні причина — потрібно буде надати відповідне обгрунтування.
Tweet