Що вони собі насудили: суддя Голосіївського районного суду міста Києва Андрій Новак
На жаль, у судовій системі досі існує практика отримання неправомірної вигоди, або так званих «відкатів» служителям Феміди за ухвалення неправосудних рішень. Використовуючи своє службове становище, судді (і не тільки вони) стають спиною до інтересів держави або бізнесу, що намагається грати за правилами. У підсумку, масовість подібних випадків спустошує державних бюджет, а за кожним сумнівним рішенням – конкретна історія з конкретними наслідками.
Знайомтеся, суддя Голосіївського районного суду міста Києва – Андрій Васильович Новак.
Згідно з біографічною довідкою Андрій Новак почав працювати юристом на приватного підприємця в Луцьку. Також недовгий час на Волині він виконував обв’язки державного виконавця в обласному Управлінні юстиції.
2002 року перейшов на посаду консультанта в Голосіївський районний суд Києва, де згодом став помічником судді.
2007 року Указом Президента Віктора Ющенка делегований у Прилуцький суд Чернігівської області на посаду судді в межах п’ятирічного терміну. Там Андрій Васильович пропрацював менше року, і був переведений у Голосіївський районний суд Києва. Після завершення п’ятирічної каденції Верховна Рада переобрала Новака безстроково.
У квітні 2018 року детективи НАБУ викрили суддю Голосіївського районного суду м. Києва Андрія Новака в момент отримання ним хабаря в розмірі 1 000 дол. США. Також на гарячому попався посередник Білик Олександр Володимирович – колишній суддя цього ж суду.
Правоохоронці зафіксували, як суддя отримав від посередника гроші за ухвалення потрібного рішення щодо поновлення на роботі особи та виплати йому компенсації в розмірі 1,5 млн грн, повідомили в НАБУ. Ціна такої послуги була оцінена у 8 000 дол. США.
Невдовзі після викриття Андрію Новаку обрали міру запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою на 60 днів із можливістю внесення застави 120 000 грн, гроші дуже скоро знайшлися. Факт їх внесення підтвердив член Вищої ради правосуддя Володимир Говоруха під час засідання.
Андрій Новак намагався у суді скасувати своє відсторонення, вважаючи рішення ВРП передчасним, оскільки підстави для його ухвалення станом на момент подання позову не настали. Однак позов Новака до ВРП суд відхилив.
Нині обвинувачувальний акт щодо Андрія Васильовича знаходиться у Солом’янському районному суді Києва. Наступне судове засідання, призначене на 14 травня 2019 року.
Окрім того, Вища рада правосуддя за зверненням НАБУ, яке стосувалось вказаної справи, розглянула дисциплінарне провадження щодо судді Новака. На диво, 15 квітня 2019 року Друга дисциплінарна палата Вищої ради правосуддя винесла рішення внести подання про його звільнення. Очевидно, що нас ще чекає довга історія з його оскарженням.
Ми проаналізували усі публічні декларації Андрія Новака за 2014, 2015, 2016, 2017 та 2018 роки. За нашими підрахунками, за вказаний період суддя заробив 2,32 млн грн включно з зарплатнею, доходом від продажу рухомого майна 190 000 грн та подарунком у негрошовій формі від матері Новак Алли Семенівни.
До того ж доходи дружини за ідентичний період коливалися на рівні мінімальної зарплати, звісно, вірити задекларованим сумам. Зокрема, за п’ять років дружина офіційно заробила 69 583 грн. Тобто на місяць Новак Тамара Валеріївна мала 1159.71 грн. Де вона працює, достеменно не відомо, але раніше Мін’юст відмовив їй у видачі нотаріального свідоцтва.
У декларацію за 2018 рік Андрій Новак вніс лише два об’єкти нерухомості. Подаровану матір’ю квартиру площею 48,5 кв. м, яка знаходиться у Луцьку і коштує 341 407 грн.
Також на ім’я дружини Тамари Новак у 2013 році була приватизована простора квартира у новобудові площею 98,9 кв. м. Ба більше, на той момент родина налічувала лише трьох осіб. За даними з декларації судді, помешкання оцінили в 556 555 грн.
За даними реєстру юридичних осіб, Новак Алла Семенівна зареєстрована підприємцем у Луцьку з 2012 року. Її основний вид діяльності – торгівля кондитерськими виробами, а попереднім місцем роботи значиться комунальне підприємство «Салон обрядових і консультаційних послуг».
Андрій Новак із дружиною часто міняють автомобілі. Якщо вірити декларації за 2018 рік, у розпорядженні родини було дві автівки. По-перше, суддівський BMW 520D, придбаний у 2017 році. Крім того, вартість автомобіля вказана 455 146 грн, що більше половини всього річного доходу сім’ї.
По-друге, дружина Тамара Новак пересувається автомобілем Volkswagen TIGUAN з 2017 року з підозріло заниженою вартістю в 105 000 грн. Хоча на ринку такий продають від 300 000 грн.
У майновій декларації за 2016 рік – інші транспортні засоби: RENAULT MEGANE за 182 000 грн та BMW 730D за 45 000 грн. Остання на ринку коштує від 200 000 грн, тобто вчетверо дорожче.
Також із джерела у МВС нам вдалося довідатися, що у різні роки на Андрія Новака були зареєстровані MITSUBISHI GALANT та AUDI A6. Однак жодну з перелічених автівок ми не побачили у деклараціях.
Вища кваліфікаційна комісія суддів призначила співбесіду з суддею Андрієм Новаком на 22 квітня 2019 року. Однак вона не відбулась – питання було знято з розгляду. Мабуть, Комісія, як завжди, вирішила відсторонитись і почекати, чим закінчиться історія з рішенням Дисциплінарної палати Вищої ради правосуддя про звільнення Новака. Хоча належне оцінювання судді дало б можливість швидше очиститись від таких носіїв мантії. Затягування ж дає шанси таким суддям залишитись на своїх посадах.
Tweet