Наркомани на гОроді: франківські «мажори» обирають «Субутекс»

«Субутекс» – новинка на українському наркоринку. В Івано-Франківську він з’явився кілька років тому й одразу став модним серед місцевої «золотої молоді». Прикарпаття встановило специфічний рекорд: у нашій області цей наркотик був зафіксований уперше і за рівнем популярності «Субутексу» ми обганяємо цілу Україну. 

Серед любителів наркотичного кайфу субітекс – так в народі називають «Субутекс» – вважається елітним препаратом. Там, де є гроші і тусовка, коли хочеться красивого і швидкого кайфу (бо колотися немодно, так роблять тільки «кончєні наркомани»), тепер найчастіше з’являється субітекс. Достатньо однієї таблетки цього препарату, щоб кайф зловило 8 людей. Таблетку подрібнюють на порошок, роблять схожі на кокаїнові доріжки і вдихають через ніс. При цьому вважається, що субітекс є відносно легким наркотиком і не зумовлює швидкої залежності.

Коли субітекс потрапляє в організм людини, він, як і інші наркотичні речовини, стимулює викид дофаміну – гормону задоволення. З’являється відчуття ейфорії, кайфу, піднятого настрою, покращується працездатність. Але, на відміну від інших наркотиків, субітекс не тамує біль, оскільки призначення його зовсім інше.

«Субутекс» – це медичний препарат, який використовується для лікування наркозалежних за програмою замісної підтримуючої терапії. Наркоманам контрольовано дають легальний наркотик «Субутекс», щоб заблокувати потяг до нелегальних наркотиків і зупинити розповсюдження ВІЛ-СНІДу серед ін’єкційних наркоманів», – пояснює міський нарколог Тетяна Черкасова.

З допомогою «Субутексу» наркомани можуть припинити вживання нелегальних наркотиків, і при цьому у них не розвинеться абстинентний синдром, тобто ломка. В той же час субітекс є важким наркотиком, який належить до групи опіатів. Ця група найбільш небезпечна, до неї також входять героїн, морфін, трамадол. Його контрольований прийом дозволяє наркозалежним повернутися до нормального життя, оскільки у них зникає потреба красти, колотися, вони більше не відчувають ломки. Але якщо приймати «Субутекс» не в медичних цілях, ризик стати наркоманом дуже високий.

Оманлива незалежність

Субітекс для молоді привабливий тим, що його можна втягувати через ніс. Молодь думає, що якщо його вдихати, то це не є небезпечно. Не можна думати, що якщо вживати наркотик іншим шляхом, а не ін’єкційним, то залежність так швидко не розвинеться», – роз’яснює Тетяна Черкасова.

«Субутекс», як і героїн, викликає дуже швидку залежність, а ломка після нього навіть сильніша. Достатньо 2-3 разів, щоби сформувалася психологічна залежність, тобто потяг до наркотику, бажання постійно перебувати у стані безмежної радості і щастя. Чи ковтати таблетку, чи розводити водою і робити ін’єкцію, чи втягувати через ніс – немає значення. Механізм формування залежності спрацьовує однаково, оскільки так чи інакше наркотик потрапляє у кров.

Визначити, чи у людини розвинулась наркозалежність, дуже просто. Існує 6 критеріїв, і присутність хоча б одного з них дає підстави говорити, що у людини сформувалася залежність. Психологічний критерій – поява потягу до вживання наркотику і неможливість контролювати власну поведінку без вживання наркотику. Фізіологічний – поява толерантності (необхідність постійно збільшувати дозу) і ломки (болі у руках і ногах, слинотеча, сльозотеча, діарея, різке зниження тиску, безсоння, відчуття страху і тривожності). Соціальний – коли людина надає перевагу над іншими розвагами пошуку коштів на купівлю і вживання наркотику і, незважаючи на шкідливий вплив наркотичної речовини на організм, все одно продовжує вживати її.

Звідки ноги?

В Івано-Франківськ «Субутекс» потрапляє з-за кордону. Першу партію місцеві правоохоронці виявили ще у 2006 році. Для замісної підтримуючої терапії у нашій області використовують лише «Еднок» і «Метадол», а в деяких країнах Європи наркоманам призначають «Субутекс». «Є інформація, що заробітчани привозять «Субутекс» з Іспанії та Португалії і потім продають його на місцевому чорному ринку. У нічних клубах, на дискотеках – всюди є дилери», – каже Тетяна Черкасова. До речі, у сусідній Львівській області «Субутекс» з’явився лише минулого року і, як припускають правоохоронці, завезений був з нашої області.

Прикарпатським працівникам управління по боротьбі з організованою злочинністю обласного УМВС влітку 2008 року вдалося перекрити один з каналів постачання «Субутексу» із Франції. У передачі, яку перевозили транзитним мікроавтобусом, серед солодощів виявилися цукерки із начинкою з 42 пігулок «Субутексу». Прибуток від реалізації наркотиків міг скласти майже 10 тисяч гривень.

А минулого року місцеві правоохоронці перекрили ще один міжнародний канал надходження «Субутексу». Цього разу пігулки мали потрапити до Івано-Франківська за такою ж схемою – у посилці в мікроавтобусі з Італії. Таблетки заховали у коробці з жувальними гумками. Загалом вилучили 31 пігулку «Субутексу», вартість якого на чорному ринку становила би майже 12 тисяч гривень.

Наталка ГОЛОМІДОВА, ГК

You may also like...