Корупція етапу зміни влади: в яких регіонах хабарники першими підняли голови?

Боротьба з корупцією так чи інакше згадувалась у програмі чи не кожного кандидата в президентське крісло. Навіть новообраний гарант назвав цю проблему однією з найбільших поряд із війною. Однак сьогодні, коли Зеленський робить перші кроки на посаді, а призначення на ключові посади тривають, хабарники, здається, переконали себе у наявності «вікна можливостей».

Видання OPINION UA розповідає про найбільш показові корупційні затримання періоду зміни влади.

Другий тур президентських виборів відбувся 21 квітня. Фактично це дата, відколи суспільство вже сприймало переможця новим гарантом, попри те, що інавгурація відбулася 20 травня. Поза тим, хиткий період передачі влади, пінг-понг політичного тролінгу та перші два тижні нового президента – це, виявляється, неабияк зручний період для тих, хто планує незаконно збагатити свій бюджет. Про найбільш корупційно вразливі регіони країни – крізь затримання місцевих політиків. чиновників та посадовців.

Київська область і Київ

У столиці наприкінці травня військова прокуратура відзначилася викриттям співробітника «Київтрансгазу» на хабарі у 12 тис. доларів. Показово, що спочатку сума «вдячності» становила на 2 тис. менше, та службовець через деякий час вирішив збільшити суму власних «послуг». За зазначені гроші він обіцяв не вживати заходів та не інформувати правоохоронців про виявлені на земельній ділянці порушення.

Дещо раніше правоохоронці затримали керівника Державної служби зайнятості, котрий організував злочинну групу, яка вимагала та отримувала кошти за підряди на будівельні роботи в регіональних підрозділах установи. Загальна сума отриманих коштів становить понад 800 тис. грн. Загальна сума підрядів, згідно з договорами, становила 30 млн грн.

Погоріли на хабарах і двоє посадовців «Укрзалізниці». Згідно з офіційною інформацією, чиновники вимагали близько 270 тис. грн від представника однієї з комерційних структур. За ці кошти зловмисники обіцяли укласти з підприємцем договір відповідального зберігання майна. Нині порушникам оголошено про підозру.

Однак не обійшлось і без представників місцевої влади. Так, на хабарі погорів в. о. начальника відділу Департаменту охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міської ради. Той вимагав 500 доларів неправомірної вигоди за пришвидшений процес отримання необхідної для особи довідки. І хоча зловмисник обіцяв домовитися за ці кошти з керівництвом департаменту, слідство виявило, що насправді правопорушник планував просто заволодіти цими коштами шахрайським шляхом.

А вже в області прокуратура разом із СБУ затримала заступника голови Васильківської міської ради. Там чиновник вимагав (і отримав) хабар у розмірі 2,5 тис. доларів за поновлення державної реєстрації п’яти земельних ділянок, розташованих у межах району.

Закарпатська область

Погорів на хабарі й начальник одного з управлінь Закарпатської обласної державної адміністрації. Його затримали при отриманні 400 доларів. За даними слідства, цю суму чиновник вимагав від закарпатця за сприяння у вирішенні питання щодо переоформлення права власності на транспортний засіб, який належить особі з інвалідністю. Посадовця викрили безпосередньо на робочому місці.

Черкаська область

Усередині травня представники СБУ разом із місцевою прокуратурою затримали депутата Черкаської обласної ради за підозрою в отриманні хабара розміром у 140 тис. доларів. Як стало відомо згодом, депутат вимагав гроші від директора будівельного товариства за допомогу у вирішенні питання про певні зміни у плані території ділянки з метою подальшої її передачі в оренду.

Попалася на хабарі також черкаська лікарка. Як пояснили у Службі безпеки України, медична співробітниця відділення патології вагітності систематично вимагала гроші від пацієнток за видачу документів про народження дитини. Затримали правопорушницю безпосередньо на робочому місці, коли та отримувала чергові 5 тис. грн від родичів однієї з породіль.

Вінницька область

«Відзначились» і місцеві чиновники. Так, співробітники СБУ повідомили про затримання директора одного з комунальних підприємств області. Зловмисник, за даними оперативників, виконував роль посередника та вимагав від одного з місцевих мешканців хабар у розмірі 1800 доларів. Цю суму чиновник начебто мав передати керівнику одного з відділів місцевого управління поліції за закриття кримінального провадження. Утім, правоохоронці затримали посадовця ще на етапі отримання частини суми.

Окрім того, на хабарі попався інспектор місцевого відділу Державної служби України з питань праці. Посадовець вимагав від приватного підприємця 40 тис. грн за видачу дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки. Як і в минулому випадку, чиновника затримали під час отримання першої частини хабара.

Одеська область

Корупційні новини з Одеси дещо відрізняються від інших регіонів. Так, наприклад, 15 травня у ДБР повідомили про затримання директора комунального підприємства «Парки Одеси», котрий вимагав 50 тис. грн від однієї з громадських організацій за дозвіл на проведення фестивалю Hand Made у центральному парку міста ім. Т. Г. Шевченка.

Кількома днями пізніше в тій самій Одесі затримали дільничного поліції, котрий намагався отримати щомісячну «данину» з торговців на території торговельно-розважального комплексу «Аркадія-Сіті». Як повідомляють у правоохоронних органах, офіцер вимагав щомісячно півтисячі доларів за дві «точки», котрі реалізовували тютюнові вироби. Кошти мали убезпечити підприємця від питань з боку правоохоронців.

Також нещодавно на хабарі попалися директор КУ «Одеський зоологічний парк» Ігор Бєляков, начальниця відділу підготовки та супроводження документів КУ «Муніципальна служба комунальної власності» департаменту комунальної власності Одеської міськради Наталія Вороніна і ще один чиновник департаменту комунальної власності Одеської міської ради. За 3 тис. доларів чиновники обіцяли виділити місцевому підприємцю нежитлове приміщення, котре належить зоопарку. У цій будівлі бізнесмен планував відкрити зоомагазин.

Поза тим, місцеві видання повідомляли про слідчі дії у глави юридичного департаменту одеської міської ради Ірини Поповської. За даними ЗМІ, Служба безпеки України разом із НАБУ зацікавилася фактом купівлі одеською мерією землі колишнього аеродрому «Застава-2» за підвищеною ціною.

До слова, про корупційні схеми за участю представників одеської мерії нещодавно повідомив екс-очільник Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі, наголосивши, що мер міста Геннадій Труханов регулярно надсилав «відкати» до Адміністрації президента, таким чином «відмиваючи» гроші.

Окрім того, Служба безпеки України викрила на хабарі голову однієї із сільських рад Саратського району Одещини. Чиновниця вимагала від місцевого підприємця 10 тис. доларів за прийняття позитивного рішення щодо виділення земельної ділянки в оренду з перспективою приватизації.

Харківська область

Цього разу правоохоронцям вдалося затримати начальника відділу моніторингу доходів і обліково-звітних систем Харківського управління Державної фіскальної служби. Як повідомляють у ДБР, чиновник вимагав 45 тис. грн у місцевого підприємця. Ці гроші нібито мали стати «імунітетом» від штрафних санкцій та вберегти бізнесмена від проблем із бізнесом у сфері роздрібної торгівлі та громадського харчування. Затримали посадовця одразу після отримання грошей.

Рівненська область

У цьому регіоні правоохоронні органи затримали начальника управління Державної архітектурно-будівельної інспекції. Він вимагав від одного з підприємців хабар у розмірі 400 тис. грн за відсутність перешкод у будівництві та гарантію нульової кількості перевірок на об’єкті. Зазначені кошти були перераховані на рахунок підприємства-посередника, проте правоохоронцям все ж вдалося затримати чиновника та довести його провину.

Сумська область

Місцева прокуратура підтвердила факт вимагання грошових коштів головою однієї з міжрайонних Медико-соціальних експертних комісій області. Очільник комісії вимагав хабар у розмірі 3 тис. грн від особи з особливими фізичними потребами за продовження групи інвалідності безстроково.

Окрім того, майже в той самий час правоохоронці затримали чиновницю Тростянецького районного відділу державної виконавчої служби, котра вимагала хабар від особи, що мала борг по несплаті аліментів. Як повідомляється, боржник був готовий погасити всю суму, однак державна виконавиця наголошувала на необхідності пришвидшити зняття обмежень на керування автівкою та виїзд за кордон за «додаткові» 5 тис. грн.

Судитимуть на Сумщині і заступника начальника відділу управління одного з офісів Державної аудиторської служби. Чиновник вимагав 3 тис. грн та талони на 80 літрів пального від директора одного з підприємств. Така «винагорода» мала «допомогти» держслужбовцю за підсумками проведеної ревізії не додати до довідки відомості про начебто виявлені порушення.

Львівська область

«Похизуватися» корупцією у міських радах можуть і на Львівщині. Зовсім нещодавно там затримали начальника відділу земельних ресурсів, архітектури та містобудування одної з міськрад області. Якої саме – поки що не повідомляють. Поза тим, посадовець вимагав 1400 доларів за сприяння у перемозі на аукціоні щодо надання в оренду земельних ділянок та підписання документації на розміщення архітектурних форм. Затримали чиновника під час отримання першої половини хабара.

Тернопільська область

А ось на Тернопільщині співробітникам місцевої прокуратури вдалося викрити у корупції заступника міського голови разом з його партнером-посередником. Як повідомляють в офіційному коментарі, чиновник, знаючи про наміри бізнесмена встановити на території міста кілька білбордів, вирішив посприяти в отриманні «позитивного рішення» виконавчим комітетом міськради за 800 доларів. Першу частину грошей заступник мера отримав ще у квітні, а із правоохоронними органами «зустрівся» під час передачі другої партії.

Чернігівська область

За даними Державного бюро розслідування, правоохоронці затримали депутата Чернігівської міської ради та за сумісництвом голову постійної комісії з питань архітектури, будівництва та регулювання земельних відносин разом із його посібником – директором комунального підприємства «Чернігівбудінвест».

Як наголошує слідство, ці дві особи за попередньою змовою вимагали хабар розміром 50 тис. доларів від підприємця за підписання договору про виділення в суборенду земельної ділянки, де той планував побудувати житловий будинок. Ба більше, у разі ненадання коштів чиновники погрожували підприємцю проблемами зі Службою безпеки України. Утім, справжні проблеми чекали саме на хабарників під час отримання першої частини грошей.

Житомирська область

Голова Коростенської РДА, змовившись із начальником одного з відділів та головою сільської ради, вимагав 1500 доларів від підприємця за виділення двох земельних ділянок. Як повідомили правоохоронці, у разі відмови чиновник погрожував негативним рішенням сесії сільської ради. Обидві особи були затримані під час передачі другої частини хабара.

Питання у заголовку тексту насправді – іронічне. Адже одразу після виборів (як, власне, і до них) голови підняли корупціонери чи не з кожного регіону, безвідносно до того, йдеться про Центр, Південь чи Захід країни. Найбільше проблем з хабарями серед міських рад – у Києві, Одесі та Чернігові. А найчастіше хабар має «вирішувати» земельні питання та дозволи на підприємницьку діяльність. Отже, новій владі справді є, над чим замислитись, і є, кого «саджати», хоча вже й не весна.

Автор:  Артур Панько; OPINION UA

You may also like...