‘Мені огидна така служба’: інтерв’ю з ексохоронцем харківського парку, де б’ють людей

В’ячеслав Кузьменко/5 канал

Колишній працівник охоронної фірми ‘Антирейдер’ погодився розповісти про роботу охорони парків Харкова, застосування сили до відвідувачів та про те, чому був вимушений звільнитися.

Оновлений сад Шевченка в Харкові відкрили в липні 2019-го року, після кількарічної коштовної реконструкції. У 2020-му році сад здобув славу місця, перебувати в якому може бути небезпечно. І справа не в поганій інфраструктурі чи відсутності охорони, а, здається, навпаки.

Протягом другого півріччя 2020-го сталися 3 гучні випадки побиття відвідувачів цього місця відпочинку в центрі Харкова. Щодо кожного випадку поліція відкрила кримінальне провадження. Усі потерпілі звинувачують у побитті співробітників охорони.

Нам вдалося поговорити з колишнім працівником ТОВ «Антирейлер ГО ‘Ветеран’» — фірми, що охороняє сад Шевченка та кілька інших об’єктів у Харкові.

Ярослав Яковлєв працював охоронцем приблизно 5 місяців, після чого пішов, не бажаючи «виконувати їхні незаконні вказівки».

«Я в самому парку Шевченка заступав на службу, — розповідає Ярослав. — Люди там, буває, палять, у темний час доби справляють нужду; на таких людей команда повна ‘фас’: не подобається — за шкірку його в цю кімнату охорони навпроти фонтану з мавпами. Там і починається пресування людини аж до Терена (газовий балон, використовується поліцейськими як спецзасіб, — авт.) Люди намагалися це на телефони фіксувати, телефони забирали, усе видалялося».

Приміщення охорони в саду Шевченка. © Михайло Титаренко/Google Street View

Ярослав говорить, що працювати охоронцями беруть не лише ветеранів, а пріоритет надається спортсменам. При влаштуванні на роботу не вимагали спеціальної підготовки.

«Я коли прийшов до цієї контори, видали мені Терен — газ, і спецзасіб — палку. У мене ще тоді студенти були — відбору не проводили — я їм поставив питання: ‘А у вас інструкція є, коли це використовувати?’ Навіть інструкцій ніяких не було. Казали: ‘По ситуації. Ну, якщо [відвідувач] не розуміє, то задувайте балоном’», — згадує колишній охоронець.

Деякі охоронці, за словами Ярослава, носять власну травматичну зброю, що стріляє гумовими кулями. «На моїй зміні був такий випадок [застосування зброї]. Не в людей стріляли, а чисто в небо — налякати людину».

«Щодо використання зброї, немає такого, як у поліції, що за балон потрібно ‘відписатися’. Задув — то й задув», — говорить Ярослав, який до роботи в «Антирейдері» працював поліцейським.

«Приїжджав Черкашин і говорить, дослівно: ‘Люди мусять знати, хто тут господар’», — коментує Ярослав настанови колишнього керівництва. Водночас, він стверджує, що прямих вказівок бити людей не було: замість цього звучало багатозначне «діяти по ситуації».

Олег Черкашин представляється заступником директора «Антирейдера». Зазвичай саме він спілкується з журналістами (інколи доволі агресивно). Згідно з реєстром, він був одним із співзасновників охоронної фірми. Проте, зараз одноосібним керівником та бенефіціаром «ТОВ Антирейдер ГО ‘Ветеран’» є Наталія Кучинська.

Олег Черкашин на пресконференції «Антирейдера». © Ігор Лептуга/Накипіло

Олег Черкашин на пресконференції «Антирейдера». © Ігор Лептуга/Накипіло

Повертаємося до розмови із Ярославом.

 — Чи були на ваших змінах випадки застосування насильства чи непропорційного застосування спецзасобів?

— На жаль, було, і не раз.

 — За що саме могли побити?

— Найбільш основне — люди знаходилися в нетверезому стані.

 — Тобто те, що людина, скажімо, хитається, — це вже привід до неї підійти, чи вона повинна вчиняти якісь активні дії?

— Залежало від ситуації. В основному, так. Якщо людина хитається — таких людей намагалися вивести з парку. Казали: «Якщо буде бикувати, кличте допомогу; раптом що, затягнемо вас до себе». Ну, самі розумієте, що з ним (відвідувачем, — авт.) далі буде… Як то кажуть, якщо не розуміє по-хорошому — нехай розуміє силу.

 — Що трапляється зі співробітниками, які звинувачуються в побитті?

— Здебільшого все намагаються списувати на відвідувачів парку, нібито «агресивний», «у нетверезому стані». Поліція здебільшого навіть не реагує: вони розуміють, шо часто викликають поліцію на «Антирейдер». (…) Нам пояснювали, що якщо «заміс» буде якийсь конкретний, то приїжджають наші юристи: хоч удень, хоч уночі.

Ярослав стверджує, що інколи охоронці приходили на роботу «з перегаром». Їм робили попередження, а якщо це повторювалося — звільняли.

На пресконференції охоронної фірми юрисконсульт Олег Сабинін запевняв, що «наркоманів» серед охоронців «апріорі бути не може», оскільки перед працевлаштуванням вони проходять медогляд.

Дах від Кернеса та ‘патрулювання на щура’

Постраждалі в саду Шевченка студенти ХПІ говорять, що до їхнього побиття, окрім охоронців, були причетні невідомі люди в чорних футболках. До цього апелює й Олег Черкашин — мовляв, били невідомі, а не охорона.

Ярослав Яковлєв говорить, що за час його роботи частина охоронців виходила на роботу в цивільному одязі. «Я пам’ятаю, на Новий рік частина охорони в нас заступала в ‘цивільній формі’. ‘Гражданка’ в нас практикувалася. У нас це називалося ‘спостереженням на щура’».

На питання про те, чому «Антирейдер» з легкістю виграє тендери на охорону парків у Харкові, Ярослав розповідає про «дах» від міського голови. «Я спілкувався зі старшим [охорони], він говорить: ‘Від Кернеса руки ростуть’. Кернеса вони ‘татом’ називали».

«Антирейдер» відомий також участю в сутичках у ТЦ «Барабашово» в лютому 2020-го року. За словами Ярослава Яковлєва, бійців « Антирейдера» викликають і на політичні заходи.

«Те, що було у Фрунзенському [суді] минулого року, коли судили людей, які підірвали [вибухівку] на Палаці спорту (мається на увазі теракт 2015-го року в Харкові, — авт.), людей викликали. Коли Зеленський обмін робив, ‘Антирейдер’ теж проти обміну був. На політичні заходи також викликають», — згадує ексохоронець.

‘Як колишній співробітник поліції, я знаю, до чого призводять такі вимоги’

Ярослав Яковлєв під час роботи в охороні

Ярослав Яковлєв під час роботи в охороні

Ярослав пояснює своє звільнення тим, що відчув тиск через його небажання залякувати відвідувачів. Одного разу колеги нібито наказали йому проконтролювати, щоб двоє відвідувачів не втекли, доки вони розбиралися з іншим «порушником».

«Чоловік кладе мені до кишені 100 гривень, — розповідає Ярослав. — Я йому кажу: ‘Я не міліціонер, не маю права грошей брати’, віддав гроші назад, сказав поводитись по-людськи і відпустив їх. І тут на мене налетіли: ‘Ти — хабарник, чому ти їх відпустив? Треба було їх пресонути’».

«Після цього конфлікт і почався. Я їм кажу: ‘Я не можу так людей пресувати, як ви це робите, мені огидна така служба. Я прямо вночі здав палку, таксі викликав і поїхав».

Ярослав стверджує, що після звільнення йому повністю не віддали зарплату, але він не зміг нічого вдіяти, бо працював неофіційно.

«Коли мене звільнили, мені ще три тисячі винні були. Я образився, я подзвонив на ‘урядову лінію’, здається, 15-45. Вони здійснили перевірку, і потім мені ще десь 2 місяці погрожували — заступник цього Олега [Черкашина]. Зрештою, відписали, що я взагалі в них не працював».

«Частина людей працювали офіційно, частина — неофіційно. Я був серед тих, хто неофіційно», — Ярослав Яковлєв.

Олег Черкашин на пресконференції заявляв, що сумлінно сплачує податки. «Я патріот своєї країни. Я плачу податки копійка в копійку».

Автори: Денис Волоха, Ольга Солапанова, Денис Шаповалов; Харківська правозахисна група

You may also like...