В Польщі на російські спецслужби працювали українці та білоруси

Серед затриманих у Польщі шпигунів були українці та білоруси © RFI

Жодного росіянина немає серед дев’ятьох затриманих диверсантів у Польщі. Натомість стало відомо, що на російську розвідку працювали громадяни Білорусі та України. Про це, покликаючись на власні джерела, повідомляє видання «Rzeczpospolita».

Деталі справи

Затримані не лише шпигували на користь Росії, але й готували диверсії. Якби то робили росіяни, це відразу би впало в око, тому й завербували представників інших держав. На цьому наголошує співрозмовник «Rzeczpospolita»  і додає, що шпигунів заманювали грошима. У слідства є докази, що ті отримували кошти від російських спецслужб, зазначає RFI.

Військово-політичний оглядач групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко зауважує, що симпатиків Путіна й Росії дуже багато в Європі. Як він пояснює, російська розвідка шукає прихильників кремлівського режиму і вербує їх:

«Російські спецслужби займаються вербуванням інших національностей, це не тільки росіяни. Ми знаємо, що серед білорусів багато хто симпатизує російському режиму. Серед українців також є зрадники, які готові працювати саме на Росію та виконувати ті чи інші задачі. Багато сепаратистів, багато проросійських поглядів, росіяни цим користуються. На сьогодні фактично людина з паспортом громадянина Росії викликає вже підозру. Якщо це, наприклад, людина з паспортом України, то це вже не стільки про підозру, як про співчуття, прагнення якось допомогти, тобто про зменшення уваги. Тому російським спецслужбам вигідно використовувати саме з таким громадянством — України або Білорусі, щоб менше привертати уваги для своєї операційної діяльності. І таких прикладів велика кількість. Є агенти Кремля, які працюють у Німеччині, і вони є громадянами Німеччини. Є завербовані представники Швеції тощо. У них багато ось таких агентів». 

Усім дев’ятьом підозрюваним загрожує покарання до 10 років тюрми. Прокурор Національної прокуратури в Любліні, який наглядає за розслідуванням, висунув звинувачення в шпигунстві на користь Росії та участі в організованому злочинному угрупованні.

Затримані працювали в Підкарпатському воєводстві — землі, яка межує з Львівською областю України. Саме через цю територію йдуть ешелони із військовою технікою та гуманітарною допомогою для України від західних партнерів. На Підкарпатті розташований й аеропорт «Жешув–Ясьонка» (RZE Rzeszów–Jasionka airport), куди літаками прибуває техніка із США чи Канади.

Аеропорт «Жешув–Ясьонка», куди прибуває західна техніка
Аеропорт «Жешув–Ясьонка», куди прибуває західна техніка © AP / Czarek Sokolowski

Група, яку затримали, стежила за залізничними маршрутами, моніторила та документувала перевезення зброї для України. Про це повідомив глава МВС Польщі Маріуш Камінський. Були виявлені десятки прихованих відеокамер, а також знайдені півсотні GPS-передавачів. Їх мали встановити на транспорті із допомогою для України.

Розвантаження техніки в аеропорту «Жешув–Ясьонка»
Розвантаження техніки в аеропорту «Жешув–Ясьонка» © AP

Крім того, за словами польських правоохоронців, затримані також мали дестабілізовувати польсько-українські відносини.

І саме для цього, зазначає Олександр Коваленко, з’явилися в агентурній групі українці. Їхня мета — дискредитація України. Це призвело би до напруження відносин з одним із ключових партнерів — Польщею.

«Дестабілізація польсько-українських відносин дуже важлива для російських окупантів. Польща — основний логістичний вузол, транзитна країна для допомоги Україні. Для російського режиму важливо хаотизувати наші відносини. І для цього використовують різні методи: починаючи від інформаційних і закінчуючи провокаціями — дискредитацією українців чи дискредитацією поляків в очах українців. Постійно відбуваються ось такі інформаційно-психологічні спецоперації», — пояснює Олександр Коваленко.

Утім, наголошує він, це добре розуміють польські спецслужби і польська влада, тому якогось дисбалансу у відносинах України та Польщі не буде.

Робота на випередження 

Не встигли в Польщі повідомити про затримання шпигунів, як у Білорусі вже відреагували. І зробили це в незвичний спосіб — пролукашенківське ЗМІ «Белта» назвало імена затриманих польськими спецслужбами людей. І навіть більше: вказало їхні дати народження.

«Якщо ми кажемо про так звані державні ЗМІ Білорусі, то вони працюють у тісній співпраці з білоруськими спецслужбами. Білоруські спецслужби, відповідно, працюють у тісній співпраці з російськими спецслужбами. І зараз буде щось на кшталт Петрова і Боширова (двоє російських шпигунів, яких підозрювали в отруєнні Сергія Скрипаля та його доньки в Солсбері, у Британії, — ред.). Зараз будуть говорити, що це були якісь туристи, які приїхали подивитись Краків чи Варшаву, а їх ось заарештували. Їм (російським спецслужбам — ред.) треба зараз працювати на випередження, шукати якесь виправдання, що це були просто туристи. А спецслужби Польщі, мовляв, намагаються імітувати якусь діяльність. Я так розумію, білоруська та російська пропаганда розглядатимуть ось такий варіант», — припускає Олександр Коваленко.

Вишенька на білоруському пропагандистському торті — відеозаписи родичів затриманих. Ключовий меседж від Белти: шпигуни «не мали жодного стосунку ні до спецслужб, ні до правоохоронних органів Білорусі».

Лукашенківський режим вважає, що затримані ні в чому невинні
Лукашенківський режим вважає, що затримані ні в чому невинні © AP / Shamil Zhumatov

Білоруський журналіст телеканалу «Белсат» Зміцер Міцкевич припускає, що лукашенківська влада мала компромат на людей, яких затримали в Польщі. Тож те, що зробив Мінськ, найкраще можна описати так: «Батьківщина тебе завжди кине, синку!» (вислів російського журналіста Аркадія Бабченка, який став крилатим, — ред.).

«Вони могли бути на гачку в лукашенківських спецслужб, їх могли затримувати під час протестів, може бути ще щось. Їх певним чином шантажували і змусили співпрацювати. І те, що їх відразу «злили» і що їх і далі будуть «зливати», їх не збираються захищати — це є хорошим уроком для всіх, хто вирішить співпрацювати з будь-якими службами Лукашенка. А те, що відео з родичами затриманих з’явилося ще до того, як польські спецслужби щось озвучили, це таке «привітання» для затриманих. Мовляв, якщо ви будете щось казати, почнете говорити і розповідати про систему діяльності агентурної мережі, то вашим батькам буде дуже погано», — пояснює Міцкевич.

Серед затриманих білорусів — Владислав Посмітюха (1994 р. н.), Марія Медведєва (2004 р. н.) та Микола Москаленко (1971 р. н.). За версією Белти, Медведєва поїхала до Польщі навчатися, Посмітюха — до дівчини, а Москаленко просто став жертвою провокації.

Затримані у Польщі білоруси
Затримані у Польщі білоруси © euroradio.fm

Аналітик Польського інституту міжнародних відносин Анна Марія Дайнер зауважує, що провину затриманих визначатиме незалежний суд:

— Белта нарікає, що громадяни Білорусі, затримані ABW, невинні. Незалежний польський суд вирішуватиме їхню винуватість чи невинуватість. На відміну від тих білоруських судів, які призначають драконівські покарання у сфабрикованих політичних процесах.

Зміцер Міцкевич припускає, що після викриття агентурної мережі в Польщі Мінськ та Москва почнуть полювання на відьом: «Вони (режими, — ред.) будуть шукати “агентів”. І тому громадянам західних країн, які перебувають у Білорусі чи Росії, варто хвилюватись. Адже вони можуть завести справу на будь-кого, спробувати щось довести, вибити зізнання з будь-кого, хто потрапить під руку».

Автор тексту: Наталія Ряба

Джерело: RFI

You may also like...