27 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: погрози розстрілом, лист до Путіна та зґвалтування вагітної

27 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: погрози розстрілом, , лист до Путіна та зґвалтування вагітної

Командування РФ. Сергій Карасьов — командир підрозділу 31 окремої десантно-штурмової бригади. З лютого по квітень 2022 року керував операцією із захоплення Києва з західного напрямку. За тодішні події Карасьова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 26 березня о 10:20 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

“Всє, кто в чьорном — врагі”. Дмитро Антонніков, Руслан Горошков, Артем Деркач, Денис Монахов — росіяни, які, як стверджує слідство, вбивали людей у Бучі. За даними правоохоронців, вони розстріляли 26-річного охоронця супермаркету на вулиці Вокзальній. Їх обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Наразі суд на етапі підготовчих засідань. Засідання призначене на 26 березня о 16:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Погрози розстрілом. Микита Тайбахтін — військовий 31 окремої десантно-штурмової бригади РФ. Як окупант був у Бородянському районі Київської області. Обшукував місцевих і, перевіривши телефон, звинуватив цивільну жительку в тому, що її син служить у ЗСУ. Слідство заявляє, що заради отримання інформації про ЗСУ, Тайбахтін катував жінку. Чоловіка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Судове засідання призначене на 27 березня о 14:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).

Захоплення керівництва України. Майор Євген Золотарьов — в. о. заступника командира 98-ї дивізії з військово-політичної роботи. Свідки кажуть, що він називав себе головним від російської армії. Сергій Казєічев — полковник поліції, командир красноярського ОМОНу. Представлявся комендантом Здвижівки. Олег Потопальський — полковник, заступник командира управління Росгвардії в Красноярському краї. Сергій Вейкколайнен — заступник командира ОМОНу по Красноярському краю. Микита Гадалов та Олексій Малахаєв — стрільці російської армії.

Слідство встановило, що спецпризначенці мали захопити керівництво України. Після серйозних втрат росіяни зайняли позиції на вулиці Шевченка в Гостомелі і розстріляли 12 цивільних автівок, вбили 11 людей, зокрема дитину, ще 15 поранили. Це одна зі справ про воєнні злочини, у матеріалах якої є унікальні докази — фото і відео, оскільки в той день у Гостомелі ще була електрика. Журналісти також встановили, що обвинувачені можуть бути причетними до вбивств жителів села Здвижівка. Очевидці говорили, що Золотарьов неодноразово приїжджав до дому, де вбили п’ятьох людей. Казєічев проводив масові затримання і допити. Їх обвинувачують у порушення законів і звичаїв війни, поєднаних із умисними вбивствами цивільних. Засідання призначене на 28 березня о 10:30 в Ірпінському районному суді Київської області (in absentia).

Російські високопоставлені військові, які називали себе «керівниками» окупаційної адміністрації в Здвижівці, що на Київщині. Фото: Радіо Свобода

Зґвалтування вагітної. Арслан Саліхов і Рінат Хакімянов — російські військові із 90-ї танкової дивізії, які окупували Броварський район у 2022 році. Слідство встановило, що Хакімянов разом зі ще одним росіянином затримали місцеву жінку в будинку. Вона сказала, що вагітна і просила її не чіпати. Саліхов, йдеться у матеріалах слідства, залишився на вулиці для охорони, а Хакімянов разом зі ще одним військовим по черзі ґвалтували жінку, при цьому вони її били, душили, вибили чотири зуби. Також Саліхов і Хакімянов нібито викрали телефони місцевих і примусили одного чоловіка рити окопи. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 29 березня о 10:00 у Броварському міськрайонному суді Київської області (in absentia). 

“Фільтраційні заходи”. Василь Полтінін — російський сержант, який окупував Київщину у 2022 році. Слідство встановило, що в березні 2022-го в селі Катюжанка Вишгородського району він проводив обшуки, аби знайти українських військових та правоохоронців. Полтінін, як встановило слідство, ув’язнив у підвалі школи двох чоловіків, які служили в АТО. Російський військовий вимагав від полонених інформацію про розташування позицій ЗСУ, місцеперебування правоохоронців і колишніх атовців. Погрожував розстрілом за те, що чоловіки служили у 2014 році на сході України, не давав їм їсти і пити. Свої дії пояснював “фільтраційними заходами”. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 березня об 11:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).

Побиття цивільного. Алєксєй Носков — командир відділення 83-ої окремої гвардійської десантно-штурмової бригади армії РФ. Слідство встановило, що у березні 2022-го Алєксєй Носков разом з іншими військовими РФ приїхали до приватного будинку в селі Козаровичі Вишгородського району, де обшукали помешкання цивільного та знайшли бінокль. Росіяни звинуватили його в тому, що він коригувальник. Чоловіка били, зламали йому грудну клітку і ребра, покалічили ніс і щелепу. Носкова обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 28 березня о 15:30 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia). 

Поставки зерна в Росію. Володимир Войников — ексдепутат Бердянської міської ради, власник одного з найбільших агрохолдингів Запорізької області. Слідство встановило, що він поставляв українське зерно і продукти садівництва з тимчасово окупованої території до Росії. За версією прокуратури, чоловік виїхав із Бердянська і дистанційно керував фірмою. Разом із партнером перереєстрував свій бізнес за російським законодавством, сплачував податки, уклав контракт із так званим “міністерством освіти і науки Запорізької області”. Врожаї пшениці та іншої агропродукції вони вивозили через бердянський порт. Войникова затримали у Києві. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначене на 27 березня о 14:00 в Оболонському районному суду міста Києва.

“Речниця Медведчука”. Олена Маркосян — політологиня, була речницею “Українського вибору” Віктора Медведчука. Двадцять четвертого лютого 2022 року заявила, що Україна розпочала на Донбасі військову операцію. 26 лютого 2022 року на сторінці в ФБ написала, що українські військові обстріляли житловий будинок в Києві, а влада відмовляється від переговорів із Росією. Війну називає спецоперацією. Її обвинувачують у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії Російської Федерації проти України, глорифікації її учасників. Засідання призначене на 28 березня о 12:45 у Солом’янському районному суді міста Києва (in absentia).

Гуморист на обмін. Яков Таксюр — письменник, гуморист і сатирик, відомий своїми проросійськими поглядами. У 1993—2010 роках працював у газеті “Києвскіє вєдомості”, де очолював “Клуб Голохвастова”. У 2017 року отримав орден Нестора Літописця II ступеня від митрополита УПЦ МП Онуфрія. Він лобіював інтереси РПЦ та поширював кремлівські наративи, зокрема про “фашизм” в Україні. Десятого березня 2022 року Яна Таксюра затримали співробітники СБУ. Двадцять пʼятого травня 2023 року його обміняли на українського військового, якого росіяни полонили під Бахмутом. Таксюру обвинувачують у діях, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади. Засідання призначене на 29 березня об 11:00 у Солом’янському районному суді міста Києва (in absentia).

Голова Харківської СБУ. Нагадуємо про справу Романа Дудіна — ексочільника СБУ у Харківській області. Слідчі вважають, що у лютому 2022 року він хотів захопити владу в регіоні й усунути голову Харківської ОВА, розраховуючи на прихильність окупантів. За версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених задач. Дудін запевняє, що його обмовили. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 27 березня о 12:00 у Шевченківському районному суді Києва.

Начальник колонії в Севастополі. Олексій Бобріков — ексначальник Керченської виправної колонії Державної пенітенціарної служби України, до 2014 року мав спеціальне звання підполковника внутрішньої служби. Слідчі встановили, що він перейшов на службу до окупаційної адміністрації РФ, незаконно обійняв посаду “заступника начальника виправної колонії 1 у Республіці Крим та м. Севастополі”. Згодом його підвищили до “начальника виправної колонії 2” і дали спеціальне звання “полковника внутрішньої служби РФ”. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 28 березня об 11:00 у Шевченківському районному суді Києва (in absentia). 

Погроза підпалу людини. Євгеній Басов і Петро Базаров ― військові з 35-ої та 74-ої окремих гвардійських мотострілецьких бригад РФ відповідно. Слідство вважає, що у 2022 році 6 березня в одному з окупованих сіл Чернігівщини їх побратими затримали цивільного та привели його в приміщення магазину, де серед інших були Басов і Базаров. Вони, йдеться у матеріалах слідства, катували чоловіка, аби отримати інформацію про ЗСУ. Басов погрожував підпалити його, з Базаровим вони ногами вдарили затриманого щонайменше 45 разів. Обох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 26 березня о 14:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Напад на цивільних. Олексій Улецький — російський військовий 74-ї окремої мотострілецької бригади, яка окупувала село Сибереж на Чернігівщині. Слідство запевняє, що він хаотично стріляв у цивільних і по їхньому будинку. Чоловіка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Судове засідання призначене на 29 березня о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).

Лист до Путіна. Олександр Горбенко з Кривого Рогу вже вдруге потрапляє під суд. У 2015 його засудили за посягання на територіальну цілісність України — поширював газету “Новоросія”. Спершу його засудили до ув’язнення, але під час апеляції чоловік вийшов під заставу 43 тисячі гривень. Його дружина Юлія Горбенко писала листа Путіну з проханням дозволити їхній дочці з родиною жити в РФ, бо її чоловік “політв’язень”, а вони вірять у “єдиний народ”. Зараз Горбенка обвинувачують у державній зраді — він нібито передав РФ місце розташування міської лікарні та райради, зберігав у машині набої, корпус гранати і запал дистанційної дії. Скаржився суду, що в колонії його б’ють і психологічно тиснуть на нього. Чоловіка обвинувачують у державній зраді. Засідання призначене на 25 березня о 13:00 у Дзержинському районному суді Кривого Рогу.

Катування патріотів. Аюб Ельдаров ― підполковник із Дагестану, командир батальйону 96-го полку оперативного призначення 46-ї окремої бригади військ росгвардії. Його призначили “комендантом селища Чернігівка” Бердянського району. Підполковник, як каже слідство, сформував каральні загони. За його наказом окупанти нібито розшукували і викрадали українських патріотів. Цивільних звозили до катівні, застосовували жорстокі тортури з використанням отруйних хімічних речовин та електроструму. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 28 березня о 10:00 у Вільнянському районному суді Запорізької області (in absentia).

“Чергування у слов’янському полку”. Валерій Богоудінов — мешканець Костянтинівки, що на Донеччині. У 2014 році він приєднався до так званого “слов’янського полку” — підконтрольного РФ мілітаризованого угруповання зі сходу України.Там його залучали до “чергування” на блокпостах, де він зупиняв авто людей, які намагалися виїхати з окупації. Під час таких зупинок бойовики створювали штучні приводи для викрадення людей та конфіскації їхніх авто. До початку повномасштабного вторгнення він покинув лави бойовиків і приховано виїхав на підконтрольну Україні територію. СБУ затримала Богоудінова в одному із прикордонних районів Вінницької області. Його обвинувачують у створенні терористичної групи чи терористичної організації. Засідання призначене на 25 березня об 11:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.

Коригування вогню по Донеччині. Маргарита Волкова ― одна з трьох жінок із Торецька, яких обвинувачують у передачі інформації росіянам. Вісімнадцятирічна Волкова телефоном познайомилася з солдатом “ДНР”, із яким почала стосунки. Разом із двома іншими жінками вона нібито передавала росіянам інформацію про розміщення ЗСУ в Бахмуті і Торецьку, а також локації електростанцій для прицільних ударів. Її затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 27 березня о 14:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області. 

Бойовик ОРДЛО. Олександр Ігнатішин ― колишній підприємець, член незаконного збройного формування “Грім” з окупованого Харцизька. Це було одне з перших збройних формувань, створених російськими спецслужбами в ОРДЛО. За словами Ігнатішина, бойовики змусили його вступити до батальйону. Він заявив, що в його обов’язки входило доставляти їм їжу. Водночас обвинувачений активно публікував свої фото в камуфляжі з власним позивним і зі зброєю в руках у соціальних мережах. У 2019 році чоловіка затримали українські спецпризначенці. Резонансу справа набула восени 2019-го, коли сторона обвинувачення клопотала про звільнення Ігнатішина від кримінальної відповідальності. Його обвинувачують у створенні терористичної групи чи терористичної організації. Засідання призначене на 25 березня о 10:00 у Красноарміському міськрайонному суді Донецької області.

Олександр Ігнатішин, член незаконного збройного формування “Грім” з окупованого Харцизька. Фото: Obozrevatel

Мер Святогірська. Володимир Бандура ― колишній голова міста Святогірськ у Донецькій області. Він, каже слідство, виконував вказівки окупаційної влади і керував діяльністю окупаційної “міської адміністрації”, поширив у медіа звернення з особистою підтримкою і вдячністю військовим РФ. Його звинувачують у державній зраді та колабораційний діяльності, а також у заволодінні бюджетними коштами до окупації. Засідання призначене на 26 березня о 09:30 у Слов’янському міськрайонному суді (in absentia).

“Експерт” із енергетичних питань. Дмитро Марунич працював у пресслужбах українських нафтових компаній, очолював громадську організацію “Фонд енергетичних стратегій”, що надавала послуги з консалтингу для підприємств паливно-енергетичного комплексу й органів державної влади. Ще був консультантом Спеціальної контрольної комісії Верховної Ради України з питань приватизації. Слідство вважає, що за гроші від російських кураторів Марунич поширював кремлівську пропаганду в телеефірах, займався дискредитацією України на міжнародній арені, піарив Медведчука та російську вакцину від ковіду. Його затримали за підозрою у державній зраді. Засідання призначене на 26 березня о 15:30 у Вінницькому міському суді.

Вербування Росією. Максим Чичов ― 42-річний дніпрянин. Слідство встановило, що його дистанційно завербувала спецслужба Росії. Для виконання завдань від куратора чоловік приховано спостерігав за місцями базування сил оборони. Наразі перебуває під вартою. Йому інкримінують державну зраду. Засідання призначене на 25 березня о 14:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.

Окупаційна влада в Ізюмі. Віталій Гусаєв ― колишній поліцейський у Харківській області. Він разом із росіянами в Балаклії роздавав місцевим жителям “гуманітарку”. Окупаційна влада призначила його директором Ізюмського комунального підприємства теплових мереж. Його обвинувачують у колабораційній діяльності. Засідання призначене на 25 березня о 15:00 у Павлоградському міськрайонному суді. 

Головний львівський антивакцинатор. Остап Стахів, відомий львівський “активіст”, під виглядом політичної та громадської діяльності роками просував російські наративи. Був членом “Свободи”, його вигнали з “Української партії” нібито через шахрайство. Також влаштовував політичні акції, намагався потрапити до місцевої влади та ВР. У 2020 активно виступав проти обмежень через пандемію коронавірусу, поширював російські наративи про ковід і організовував антивакцинаторів. Наступного року СБУ повідомила йому підозру в намаганні повалити конституційний лад. Засідання призначене на 29 березня о 10:30 у Галицькому районному суді Львова.

ФСБ у Херсоні. Юрій Бєляцький — співробітник 9-го управління департаменту оперативної інформації 5-ї служби ФСБ РФ. Слідство вважає, що за наказом та за участі Бєляцького у березні 2023 викрали та катували жителя Херсона. Квартиру потерпілого пограбували, погрожували дружині та дитині. Чоловіка побили, звʼязали руки пластиковими стяжками, одягнули шапку на обличчя та вивезли в катівню в центрі міста. Там потерпілого катували, били, імітували розстріл, погрожували вбити родину, змусили підписати згоду про співпрацю. Після цього вивезли на перехрестя у центрі Херсона і відпустили. Бєляцького обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 26 березня о 13:00 у Малиновському районному суді Одеси (in absentia).

Вогонь по цивільних. Євгеній Зеленов — підполковник, заступника командиру з військово-політичної роботи 25-ї Окремої мотострілецької бригади 6-ї загальновійськової армії Західного військового округу ЗС РФ. Слідство вважає, що саме він віддав наказ відкрити вогонь по цивільних 24 лютого 2022 року на Окружній дорозі Харкова. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 28 березня о 13:00 у Київському районному суді Харкова (in absentia).

Зґвалтування в окупації. Еміль Ахмеров, Маммі Маммієв та Костянтин Шляпніков — військові 99-го самохідного артилерійського полку ЗС РФ. Під час окупації одного з населених пунктів Харківщини вони вторглися в будинок цивільних, погрожували їм, стріляли, щоб налякати, обшукували. Ввечері вони повернулися, забрали дівчину, що жила там із родиною, повезли до командира і по черзі ґвалтували. Після деокупації дівчина звернулася до правоохоронців, тепер трьох росіян обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначене на 27 березня о 15:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова (in absentia).

Джерело: Медійна ініціатива за права людини

You may also like...