Обмінених російських вбивць судитимуть заочно

Красноярцев, 36-річний старший пілот з Оренбурга. © «Суспільне Чернігів»

Чоловіки, звільнені в рамках обміну військовополоненими, звинувачуються в нападах на цивільних осіб і житлові будівлі.

У Чернігівській області на півночі України тривають ще два заочних судових процеси над російськими загарбниками за порушення законів і звичаїв війни.  Командир танка Леонід Щоткін і пілот Олександр Красноярцев були звільнені в результаті обміну військовополоненими раніше в цьому році і постануть перед судом заочно.

Деснянський районний суд Чернігова отримав обвинувальний акт стосовно Щоткіна, військовослужбовця збройних сил Російської Федерації. Командира танка звинувачують у наданні наказу обстріляти житловий будинок цивільного населення в Чернігові.

Щоткін, 35-річний майор, уродженець Удмуртської Республіки служить командиром танкового батальйону у військовій частині 41659, дислокованій в Алтайському краї в місті Алейську.

В опублікованій підозрі йдеться про те, що вранці 24 лютого як член екіпажу танка Т-72Б і в складі військової колони Щоткін перетнув державний кордон України з боку Білорусі в районі села Сеньківка Чернігівської області.

26 лютого його танк проїхав вулицею Кільцева у місті Чернігів у напрямку аеродрому. Потім російські військові відкрили безладний вогонь.

За даними слідства Щоткін наказав навіднику-оператору танка сержанту Михайлу Куликову повернути вежу та зробити прицільний постріл осколково-фугасним снарядом по житловому будинку на вулиці Рапопорта, 43. Багатоповерхівка, розташована в 253 метрах від танка, не була законною військовою метою.

Згідно з висновками експертів у результаті прямого попадання осколково-фугасного танкового снаряда, частину якого слідчі виявили на місці вибуху, були пошкоджені дві квартири та технічний поверх над однією з квартир.

Згідно з оцінками матеріальні збитки склали понад 918 000 гривень (25 000 доларів США).

Российский пилот Александр Красноярцев который бомбил Чернигов, тоже “ничего не знал” (видео допроса)

Того самого дня, 26 лютого, Щоткін і Куликов були захоплені українськими військовими, а їхній танк знищений.

8 серпня Куликов був засуджений до десяти років позбавлення волі й оштрафований на 26 000 гривень за виконання наказу відкрити вогонь по житловому будинку.

Військовослужбовець визнав себе винним і в суді попросив вибачення у власника пошкодженої квартири та українського народу загалом.

«Я прошу вибачення у жителів України за те, що ми вторглися сюди подібним чином. Це було неправильно з нашого боку», – сказав Куликов.

За його словами, він виконав наказ, тому що Щоткін крикнув, що на місці був ручний протитанковий гранатомет.

На момент суду над Куликовим Щоткіна вже не було в Україні, оскільки він був звільнений у рамках обміну військовополоненими. Відтак суд розгляне справу Щоткіна заочно. Призначено адвоката, який представлятиме його інтереси.

Щоткіну пред’явлено звинувачення за частиною першою статті 438 Кримінального кодексу України про порушення законів і звичаїв війни, яка передбачає тюремне ув’язнення на строк від 8 до 12 років.

A residential building in Chernihiv devastated by Russian shelling. © I. Domashchenko

Житловий будинок у Чернігові, зруйнований російським обстрілом. © І. Домашенко

БОМБАРДУВАЛЬНІ НАЛЬОТИ

Іншою справою, що перебуває на розгляді Чернігівського суду, є справа Красноярцева, 36-річного старшого пілота з Оренбурга – начальника служби повітряно-вогневої та тактичної підготовки російської військової частини 86789.

На початку березня він брав участь у бомбардуваннях житлових районів Чернігова некерованими авіабомбами ФАБ-500. Загалом у результаті російського бомбардування міста загинуло 47 осіб.

Красноярцев звинувачується за частиною другою статті 438 Кримінального кодексу України про порушення законів і звичаїв війни у поєднанні з умисним вбивством. Це передбачає тюремне ув’язнення на строк від 10 до 15 років або довічне ув’язнення.

Після взяття в полон у березні Красноярцев дав інтерв’ю українському блогеру Володимиру Золкіну, в якому розповів, що з 2015 року він також здійснив близько 200 бойових вильотів у Сирії на винищувачі-бомбардувальнику СУ-34.

«Я не можу сказати напевно», – сказав він, коли його запитали про кількість боєголовок, які він випустив за цей час.

Пілот здійснив свій перший політ в Україні 28 лютого з аеродрому в Брянській області, прямуючи в район аеропорту в районі Києва.

Другий бойовий виліт, за словами пілота, відбувся 4 березня.

«Вони поставили завдання: на карті це було південніше населеного пункту Чернігів, там була дорога за містом, [літак] був завантажений вісьмома фугасними авіабомбами, радіус ураження становив півтора кілометра», – розповів він блогеру.

Пілот стверджував, що відповідно до наданого йому наказу метою кожного з його польотів було знищення зброї та військової техніки.

5 березня Красноярцев здійснив третій бойовий виліт з бойовим зарядом з шести осколково-фугасних снарядів. Того ж дня після того, як його літак був збитий, він потрапив у полон.

Згідно з наданими координатами пілоту потрібно було розбомбити точку за два-три кілометри на північ від Чернігова. Але він визнав, що російські військові використовували старі карти, і зазначив, що тільки пізніше зрозумів, що розбомбив місто.

«При наближенні до цілі, набираючи висоту для бомбардування, я відчув удар з заднього боку, літак почав розгойдуватися зі зростаючою амплітудою», – сказав він. «Я намагався виправити його, але у мене нічого не вийшло – літак не слухався управління. Штурман активував засоби аварійного покидання літака. Я катапультувався, спустився на парашуті до якогось будинку, впав на паркан, покотився вниз.

Вже за парканом я почув: «росіянине, виходь!» Я побіг, перестрибнув через паркан, подивився на ворота, там було багато людей. Побіг за будинок, за мною побіг чоловік, намагаючись мене наздогнати.

Перш ніж сховатися в сараї, Красноярцев кілька разів вистрілив у чоловіка зі свого бойового пістолета.

В опублікованій підозрі йдеться про те, що 42-річний житель Чернігова помер на місці від масивної крововтрати в результаті вогнепального поранення в груди.

Пілот Костянтин Криволапов, який катапультувався разом із Красноярцевим, загинув при падінні.

У липні Деснянський районний суд дав дозвіл на проведення спеціального досудового розслідування у справі Красноярцева. Згодом стало ясно, що захоплений пілот не перебував на території, контрольованій українською владою і, швидше за все, був обмінений.

У жовтні глава розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов підтвердив обмін Красноярцева.

«Ми вже обміняли пілота Красноярцева чотири чи п’ять місяців тому. Обміняли на наших пілотів. Якщо я не помиляюся, на п’ять осіб», – сказав він.

Українські правоохоронці зараз готуються передати справу Красноярцева до суду.

Авторка: Ірина Домащенко; IWPR 

Оригінал: Exchanged Russian Prisoners to be Tried in Absentia


Цю публікацію підготовлено в рамках проекту «Голоси України», який реалізується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і  справ Співдружності націй та розвитку Великої Британії (FCDO).

You may also like...