З 1 червня змінюється формула оплати населенням послуги за електроенергію: яким буде тариф

При споживанні перших 100 кВт – як було, понад 100 кВт – тариф злітає на 80%.

З 1 червня 2024 року уряд змінить формулу оплати населенням послуги за електроенергію, внаслідок чого тариф при споживанні понад 100 кВт зросте майже на 80%. Про це йдеться в статті директора аналітико-дослідницького центру “Інститут міста” Олександра СергієнкаДиференціація по-нашому. Як зростуть тарифи на енергетику” на сайті ZN.UA.

Таким чином, якщо споживання буде 200 кВт, то сума збільшиться до 744 грн (при чинному тарифі 528 грн). При споживанні 300 кВт платіж буде 1224 грн (при чинному тарифі 792 грн). При цьому власники електроплит заледве можуть вкластися в 100 кВт, тож можна уявити, скільки людей відчують дискомфорт від зростання тарифу.

В ринковій економіці диференціація за ціною здійснюється у відомий усім спосіб: більше купуєш — менша ціна, як на базарі. На ринку це виправдано тим, що товар продається за ціною, вищою за собівартість, тому можна трохи втратити в маржі, але виграти завдяки збільшенню обсягів продажів.

Досвід українського тарифоутворення в енергетиці прямо протилежний: що більше споживаєш, то більше платиш. Зовсім недавно було по 90 коп. за перші 100 кВт, а далі — дорожче. Тобто народ спонукали “заощаджувати”, а якщо відверто — заганяли в “енергетичну бідність”.

У Франції, Німеччині та країнах ЄС загалом середнє споживання населенням електроенергії вдвічі вище, ніж в Україні, в США — майже вчетверо. Дослідження урбаністами нічної картини різних міст із космосу показують, що рівень освітленості територій прямо пропорційний рівню освіти городян, числу винахідницьких патентів, магістерських дипломів та інших показників розвитку й загалом ВВП.

Зрозуміло, що українська енергетична бідність напряму пов’язана зі звичайною українською бідністю, а не з виробництвом електроенергії. З одного боку, Україна посідає високе 18-те місце в світі за останнім показником на душу населення, а з іншого — за довоєнною статистикою, українці витрачали на 1 мегават 15% своєї середньої зарплати, а німці, в яких електрика в декілька разів дорожча, — лише 7%.

Підвищення тарифу саме собою спонукатиме людей заощаджувати, однак має зберігатися справедливість — усі мають економити однаково.

Натомість уряд збирається поділити людей за ознакою споживання, приміром, їжі. Кабмін не враховує, що потреби в ній, як і в їжі, можуть бути різними для різних домогосподарств. Першими на думку спадають ті ж «щасливі» власники електроплит, з яких мало хто може вкластися в 100 кВт.

You may also like...