Кожен четвертий підліток в Україні вживає алкоголь, — дитячий фонд ООН

Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) представив результати дослідження «Здоров’я та поведінкові орієнтації учнівської молоді», яке втілює різні аспекти стану здоров’я та ставлення підлітків до свого здоров’я, вплив соціальних чинників на почуття та моделі поведінки юнаків і дівчат різного віку. Про це мова йшла на прес- конференції у Києві 28 травня.

Соціологічне опитування 2014 р. проведено спільно українськими та міжнародними експертами, розповіла голова правління Українського інституту соціальних досліджень Ольга Балакірєва: 

«Ви розумієте, що діти самі кажуть про своє здоров’я. Кожна дитина, крім буклету з анкетою, отримує індивідуальний конверт. Вона його заклеює і його ми відкриваємо в Києві, в Інституті, що забезпечує їй відчуття конфіденційності, тому ми можемо довіряти дослідженню. За такою методологією проводяться дослідження в інших країнах. Загалом ми представляємо результати з 10 — 17 років. В кожному закладі було опитано лише 1 клас».

Згідно результатів дослідження, в Україні третина учнівської молоді віком 11-17 років має досвід тютюнопаління. Кожен десятий підліток вперше спробував викурити цигарку у віці 11 років або раніше. Щодня палять 7% учнівської молоді (10% серед хлопців та 5% серед дівчат). Кожен другий учень ПТНЗ курить щоденно.

Але за словами голови правління Українського інституту соціальних досліджень, кількість підлітків, що палять зменшилася. В 2010 році цей показник складав 11%, а в 2014 році він знизився до 7%.

У той самий час, останні чотири роки кількість учнів, які вживають алкогольні напої залишається незмінною. Кожний сьомий 11-річний учень та 76 відсотків 17-річних мають досвід споживання будь-якого алкогольного напою. Кожен п’ятий хлопець та 6 відсотків дівчат спробували алкоголь ще у віці 11 років або раніше. Майже кожен четвертий підліток віком від 13 до 17 років раз на місяць вживає міцні алкогольні напої. Четверта частина підлітків хоч раз у житті були п’яними, — говориться у звіті.

Кожен дев’ятий підліток вживав марихуану хоча б один раз протягом життя. Вік першого вживання марихуани найчастіше припадає на 15-16 років, — розповіли експерти.

Самооцінка здоров’я українських підлітків усіх вікових категорій є нижчою, ніж серед учнівської молоді країн Європи та Північної Америки. Кожен п’ятий підліток вважає власне здоров’я посереднім або поганим, при цьому дівчата вдвічі гірше оцінюють стан свого здоров’я, ніж хлопці. 

«Значна частина підлітків має часті скарги на відчуття роздратування, нервування, біль в голові, пригнічення. Знов таки ж дівчатка значно гірше виглядають на цьому показнику. Ось ці цифри, які ви бачите, це сума відповідей «щодня», «кілька разів на тиждень… Половина дівчаток щотижня відчувають роздратування. Яким може бути спілкування, комунікація, сприйняття оточення при таких настроях. Показники стосовно інші скарги про безсоння, болі у животі і спині, — наголосила Ольга Балакірєва.

Також опитування показало низький рівень статевого виховання, та необізнаність підлітків про шляхи передачі ВІЛ/СНІДу.

Третина учнівської молоді щонайменше раз на рік брала участь у бійках. Кожна п’ята дівчина «самостверджується» за допомогою кулаків. Розповідає Уповноважений Президента з прав дитини Микола Кулеба: 

«Навіть до Офісу Уповноваженого сьогодні звертаються багато батьків, дітей яких б’ють у школах, ображають, примушують змінювати шкільні заклади. Це досить негарна тенденція сьогодні, оскілки ми прекрасно розуміємо, що саме ці діти через рік, 5 років будуть формувати нашу державу, суспільство. Вони будуть створювати власні сім’ї, виховувати власних дітей. І від нас, дорослих, залежить, яким чином вони усвідомлять в цьому віці саме як потрібно ставитись до своїх дітей, як потрібно захищати, піклуватись про них. Тому я думаю, що після оприлюднення результатів цього дослідження нам ще багато потрібно буде попрацювати з міністерствами».

За словами Уповноваженого з прав дитини, великим рівним сьогодні в Україні залишається рівень позбавлення батьківських прав.

Тож проведені серед учнів опитування доводять, що важливу роль у формуванні здорового способу життя дітей та молоді відіграють батьки, вчителі та ЗМІ. Отже, актуальним є виховання усвідомленого батьківства з використанням потенціалу навчальних закладів, громадських й зокрема батьківських організацій. Підвищення відповідальності телебачення, друкованих видань та Інтернет-ресурсів за формування цінностей здорового життя серед молоді має бути одним з постійних пріоритетів». Результати дослідження свідчать, що є нагальна потреба в забезпеченні комплексної державної політики з пропаганди здорового способу життя серед молоді та впровадження програм психологічної підтримки дітей та підлітків в Україні. А також впровадження програм для навчання батьків, які, у свою чергу, мають правильно виховувати своїх дітей, — зазначили експерти. //  Громадське радіо

You may also like...