В Україні змінили умови пропуску та обліку гуманітарної допомоги
Кабінет міністрів змінив умови пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану. З 1 грудня змінюються правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги, а інформація про неї буде оцифрована в автоматизованій системі.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу Мінсоцполітики.
Серед основних змін:
- Впровадження електронного інструменту обліку гуманітарної допомоги
За допомогою веб-платформи “Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги” організації, які збираються ввезти гуманітарну допомогу, зможуть зареєструватись, авторизуватись на сайті, сформувати та подати декларацію. Декларація шляхом інформаційного обміну буде прямувати на митницю. Система автоматично присвоюватиме декларації унікальний код. За цим кодом митники пропускатимуть вантаж.
Декларативний принцип ввезення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану буде збережено, процес ввезення таких вантажів спрощено.
- Організації, які ввозять гуманітарну допомогу, подаватимуть публічні звіти після її розподілу
Після того, як організація завезла допомогу, перед роздачею потрібно буде зробити її опис в системі. Потім – внести дані: коли і де (без зазначення персональних даних осіб) роздано вантаж, чи є залишки і які. Такий механізм покаже шлях гуманітарної допомоги від донора через отримувача до набувачів та гарантуватиме прозорість процесу.
- Постанова скасовує гарантійні листи
Це означає, що гуманітарна допомога для військових ввозитиметься без додаткового бюрократичного навантаження. Інформація про такі вантажі буде закрита для загалу з міркувань безпеки.
Термін запуску системи – 1 грудня 2023 року.
Нагадаємо, навесні 2023 року до Верховної ради внесли законопроект, яким пропонується спростити процедуру ввезення, обліку та розподілу гуманітарної допомоги.
Автори законопроекту зазначають, що необхідність спрощення процедури ввезення гуманітарної допомоги виникла, оскільки відповідна постанова Кабміну не діє на практиці. Її положення не узгоджуються із законом “Про гуманітарну допомогу”, який було затверджено ще у 1999 році.