Що вони собі насудили: суддя Господарського суду Києва Роман Бойко

Кваліфікаційне оцінювання суддів – важливий етап судової реформи. Саме він мав стати головним механізмом очистки судової системи від недоброчесних, низько кваліфікованих та одіозних суддів. Втім, результати оцінювання, які ми маємо сьогодні, радше свідчать лише про номінальне оцінювання та небажання кваліфікаційних органів дійсно очищувати систему.

Знайомтесь, суддя Господарського суду міста Києва – Роман Володимирович Бойко.

У 2004 році закінчив університет та отримав освіту за спеціальністю «Правознавство». Працювати почав юристом у ТОВ «Уай.Ейч.Бі. Консалтинг», згодом перейшов на посаду директора в ТОВ «Юридичну фірму «Статус».

Присягу судді склав 2009 року. Тоді Указом Президента України Романа Бойка призначилисуддею Господарського суду міста Києва. Дуже швидко, у 2012 році, Вища рада юстиції, куди входили Ківалов, Татьков і Портнов, призначила його заступником голови суду. Довічний статус судді Бойко отримав із рук Президента Порошенка. Відповідний Указ було підписано 29 грудня 2017 року.

Роман Бойко став заступником голови суду тоді, коли одіозний Артур Ємельянов почав стрімко підійматися кар’єрною драбиною. Тоді він якраз був призначений головою Київського апеляційного господарського суду, але зберіг вплив на цей суд. За нашими даними, суддя має тісні зв’язки з Ємельяновим та є фігурантом справи про масові втручання в автоматичний розподіл справ, яке розслідує ГПУ.

А нещодавнє журналістське розслідування програми «Наші гроші» довело, що контакти ці збереглися досі. Суддя в робочий час приїжджав на неформальну зустріч у «тіньовий» офіс Ємельянова в центрі Києва.

До речі, журналісти зафіксували, що він проводив зустрічі з цікавими особами напередодні судових засідань по дуже важливих для цих осіб справах. Зокрема, обвинувачений у справах НАБУ Руслан Журило дуже по-приятельськи поспілкувався з Ємельяновим за кілька днів до того, як Касаційний господарський суд відмовив НАБУ у визнанні договорів недійсними. Якби рішення було на користь НАБУ, то Руслан Журило отримав би ще одну підозру. Тому дуже ймовірно, що розмови стосувались саме цих справ, а Ємельянов зберіг можливість «вирішувати» справи в судах.

Яка мета зустрічі Бойка та Ємельянова залишається лише здогадуватись, але очевидно, що говорили вони не про погоду.

У Романа Бойка є двоє неповнолітніх дітей і дружина Бойко Оксана Степанівна. Як відомо, у суддів члени сім’ї – часто успішні бізнесмени. У родині Бойка ця закономірність справджується на всі 100 %.

Дружина судді є засновником чотирьох компаній – ПП «Регіон-Трейд» (здійснення неспеціалізованої оптової торгівлі), ТОВ «Аеліта» (виробництво робочого одягу), ТОВ «Інтелект-А» та ТОВ «Інтелект-В» (видання програмного забезпечення). Окрім того, пані Оксана є приватним підприємцем.

До речі, у декларації судді зазначено лише два підприємства дружини, а от про ТОВ «Інтелект-А» та ТОВ «Інтелект-В» чомусь забули.

Нам невідомі мотиви такого приховування, але це пряме порушення антикорупційного законодавства.

З компанією дружини «Аеліта» пов’язане ймовірне використання суддею свого службового становища. Зокрема, у 2010 році Оксана Бойко спробувала сумнівно приватизувати на свою компанію історичний будинок у центрі Харкова, площею майже 2 000 кв. м. Фірма хотіла викупити його за низькою ціною, але Фонд держмайна у 2008 році провів конкурс, переможцем якого стала ПФ «Алла». ТОВ «Аеліта» вирішила через суд отримати бажану нерухомість.

Нерухомість розташована в Харкові, але позов розглядав Господарський суд міста Києва, де працює чоловік засновниці – суддя Роман Бойко. І суд скасував результати конкурсу.

Далі «Аеліта» вирішила значно зменшити для себе вартість нерухомості, за якою Фонд держмайна мав намір продати приміщення. Тому знову звернулась до суду, і знову туди, де працює чоловік. Ба більше, за неймовірним «збігом обставин» саме йому ця справа потрапила на розгляд. Він відкрив провадження, призначив її до розгляду, а потім заявив самовідвід.

Тож не дивно, що у спорі суд став на сторону Оксани Бойко та зобов’язав теруправління Фонду держмайна продати «Аеліті» цей будинок за 6,5 млн грн, що майже вдвічі менше, ніжоцінка Фонду. Надалі це рішення було визнано незаконним і скасовано.

Але це не кінець історії. У 2014 році Господарський суд Харківської області виселив ТОВ «Аеліта» з цього приміщення. Проте фірма ще два роки не звільняла приміщення, що призвело до ще одного звернення до суду та примусового стягнення з «Аеліти» орендної плати.

З найближчих родичів судді відомо також про матір. Так, згідно з майновими деклараціями, Роман Бойко приймав у подарунок гроші від Бойко Тетяни Георгіївни. Жінка з таким самим ПІБ брала участь у парламентських виборах. Удвох із Горбатьком Олексієм вони є засновниками ТОВ «ПОЛТАВА-ІНТЕЛЕКТ-СЕРВІС». У 2014 році щодо цієї компанії управління фінрозслідувань Міндоходівпорушило кримінальне провадження нібито через ухилення від сплати податку на прибуток та податку на додану вартість.

А ще Бойко Тетяна Георгіївна є кінцевим бенефіціаром ТОВ «ЦЕНТР СЕРТИФІКАЦІЇ КЛЮЧІВ «УКРАЇНА». За нашими даними, саме ця компанія виплачує дружині судді найбільші доходи.

Ми також проаналізували статки та майно судді Романа Володимировича. У своїх деклараціях за 201420152016 та 2017 роки він зазначає зарплату, проценти від банківських вкладів і подарунки. За чотири роки Роман Бойко офіційно заробив близько 1,6 млн грн.

Однак годувальницею сім’ї є дружина. За такий самий період Оксана Бойко принесла родинному бюджету понад 17 млн грн офіційного доходу. Кругленьку суму має подружжя і в заощадженнях: мільйони гривень у готівці, на банківських рахунках і навіть у дорогоцінних металах.

2011 року подружжя отримало свідоцтво на право власності на квартиру вартістю 1 096 450 грн у новобудові з площею 154 кв. м.

Суддя одноосібно володіє двома земельними ділянками під Києвом 19,5 тис. та 1 тис. кв. м. Ще три наділи 0,044, 0,088 та 0,24 га неподалік столиці придбала дружина у 2014 році за надто низькою ціною в 338 000 грн, яка явно не відповідає ринковій.

На придбаних задешево земельних ділянках ведеться активне будівництво гаражів, житлового та садового будинків площами 362 та 165 кв. м. відповідно.

У майнову декларацію за 2017 рік суддя Роман Бойко вніс чотири транспортні засоби. Зокрема, з 2012 року в спільній власності подружжя перебуває Toyota Camry за 299 343 грн. У користуванні ж дружини Оксани Бойко – решта три автівки. Це Ford Kuga, Range Rover та Infiniti EX37. Остання, до речі, записана на Горбатька Олексія Григоровича, бізнес-партнера матері судді Тетяни.

Отже, родина судді є цілком заможною. Однак, зважаючи на тісні контакти зі ще більш заможним символом корупції в господарських судах Артуром Ємельяновим та участь у його схемах, стоїть велике питання, чи ці статки зароблені чесно.

Судова реформа передбачає очищення судів від суддів із сумнівною репутацією, однак Вища кваліфікаційна комісія суддів повністю знівелювала цю мету судової реформи. Кваліфікаційне оцінювання суддів перетворилось на спосіб покращення майнового стану суддів, а не звільнення негідників.

Поки що стосовно Романа Бойка комісія оголосила перерву. Але практика свідчить, що після такої перерви судді успішно проходять перевірку. Тому прогнозуємо, що суддя Бойко таки буде здійснювати правосуддя довічно. А Артур Ємельянов буде завжди мати через кого передати свої побажання щодо «потрібних» судових рішень для тих, хто до нього звертається.

Розслідування «PROSUD»

You may also like...