У Ющенко плохая память?

Открытое письмо работников Генеральной прокуратуры Украины. Протокол допроса Виктора Ющенко по делу «об отравлении». Протоколы допросов свидетелей Давида Жвании и Фомы Цинцабадзе. У Ющенко плохая память? Допрос Президента Украины Виктора Ющенко

Открытое письмо работников Генеральной прокуратуры Украины: «На протяжении трех лет следственный аппарат Генпрокуратуры занят расследованием резонансного уголовного дела (уг.дело N 19-1361) об отравлении кандидата в Президенты Украины Виктора Ющенко. До настоящего времени ни одна из версий, не взирая на колоссальный объем проделанной работы, не нашла своего подтверждения. Саботирует расследование, в первую очередь, сам потерпевший. Отказ от своевременной сдачи анализов, категорическое нежелание пройти обследование в в отечественных медучреждениях и давать показания, сомнительные документы и множество несоответствий в имевших место событиях 2004-2005 годов не могло не отразиться на результатах нашей работы.

Вместе с тем, с самого начала следственных действий и до настоящего времени Президент Украины и его представители требуют от следователей и руководства Генеральной прокуратуры немедленного раскрытия преступления, в ультимативной форме настаивая лишь на одной версии – отравлении Виктора Ющенко во время ужина с экс-руководством СБУ. Остальные версии в расчет не принимаются и фактически не отрабатываются, любое отклонение от генеральной линии карается. Благодаря такому подходу за три года четыре раза менялся состав работающей по делу следственно-оперативной группы.

Генеральная прокуратура стала игрушкой в руках политиков. Противоречивые, не соответствующие материалам дела заявления Президента не способствуют, а лишь осложняют наш труд. Невыносимо работать по прямым указаниям сверху, в условиях тотального давления. Каждый новый документ, полученный Генеральной прокуратурой, подвергается тщательной цензуре и отбору, проходит проверку на соответствие версии, предложенной народу Украины. И если информация идет вразрез с мнением В.Ющенко, материалы к делу не приобщаются. В такой обстановке мы вынуждены пойти на крайние меры, предав огласке имеющийся в деле единственный протокол допроса потерпевшего, и спросить – достаточно ли таких, с позволения сказать, показаний, для достижения поставленной Президентом конкретной задачи? Ради установления истины, мы хотим одного – возможности спокойно работать, но не выполнять заказ, пусть даже главы государства».

ПРОТОКОЛ

допиту потерпілого

м. Київ 21 березня 2005 року

Начальник Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України державний радник юстиції 3 класу Куций О.А., за участю Генерального прокурора України Піскуна С.М., в приміщенні Адміністрації Президента України, з дотриманням вимог ст. ст. 49, 72, 85, 122, 167, 171 КПК України допитав потерпілого:

Ющенка Віктора Андрійовича

Допит розпочато о «15» год. «00» хвилин. Допит закінчено о «19» год. «00» хвилин.

Потерпілому роз’яснено його права та обов’язки, передбачені ст. ст. 49, 72, та 171 КПК України

Про себе потерпілий повідомив:

1. Прізвище, ім’я по-батькові: Ющенко Віктор Андрійович

2. Дата народження: 23 лютого 1954 року народження

3. Місце народження: с. Хоружівка, Сумської області

4. Національність: Українець

5. Громадянство: України

6. Сімейний стан: Одружений

7. Освіта: Вища-економічна

8. Чи є депутатом: не являється

9. Місце роботи, посада: Президент України

10. Відомості про судимість: не судимий

11. Місце проживання, адреса:

Документ, що засвідчує особу: особу встановлено.

На пропозицію слідчого дати покази про відомі йому обставини свідок пояснив наступне:

Щодо обставин значного погіршання стану мого здоров’я можу пояснити наступне. Весною 2004 року мене було висунуто кандидатом на пост Президенти України від блоку «Наша Україна», який був опозиційним до діючої влади. Хочу зазначити, що передвиборча компанія 2004 року відзначалася жорстким протистоянням політичних сил.

Я багато разів аналізував обставини раптового погіршання мого здоров’я у вересні 2004 року та події які відбувалися напередодні цього, в процесі мого лікування і прихожу до висновку та впевненості, що у даному випадку було вчинено замах на моє життя шляхом отруєння, і воно було вчинено саме вечором з 5 на 6 вересня 2004 року, під час вечері на дачі Сацюка В.М.

В той день, в неділю 5 вересня 2004 року я, разом із своєю командою приймав участь у передвиборчому мітингу в м. Чернігові.

В той день Жванія Д.В. сказав мені, що він домовився про нашу зустріч із Головою Служби безпеки України Смішко І.П., його першим заступником Сацюком В.М. в цей вечір на дачі останнього.

У мене склалося таке враження що Жванія Д.В. сильно, навіть неймовірно сильно, надприродно наполягав щоб ми поїхали до Сацюка В.М. Як він мені пояснив, начебто, тому що він обіцяв Сацюку В.М. і йому буде незручно якщо ми не приїдемо на зустріч.

Після проведення мітингу в м. Чернігові ми поїхали на вечерю на дачу одних наших знайомих. На цій вечері Жванія Д.В. сидів рядом біля мене і наприкінці вечері він говорив що треба буде поїхати до Сацюка В.М. на вечерю.

Коли 5 вересня 2004 року у Чернігові я сходив з трибуни і зупинився на останній сходинці, я сказав Жванії Д.В.: «Давиде, у нас мала бути чудова вечеря з організаторами мітингу, а ти мені влаштував зустріч з СБУ і тягнеш мене туди», на що він нічого не відповів.

Того вечора, Жванія Д.В. просив мене поїхати на вечерю до Сацюка В.М. багато разів, може сім разів.

Ми з Жванією Д.В. сіли в автомобіль і поїхали по дорозі. Автомобілі які нас супроводжували на моє прохання уїхали.

Коли я присів за той стіл там були різні закуски, подали пиво, розлили думаю так грам по 15 спочатку горілки.

Було так, мені здається, що ми вдвох сиділи з Головою служби безпеки України, а Жванія Д.В. і Сацюк В.М. стояли біля нас не присідаючи. Мені здається що це було так.

Запитання: Скажіть чи був тоді на вечері у Сацюка В.М. чоловік грузинської зовнішності?

Відповідь: Грузина не було. Грузин появився в цьому в хаті вже перед кінцем.

Наливав та доливав горілку Сацюк В.М. в темні керамічні стакани, в яких не було видно хто скільки випив.

Було так, що ми коротко хвилин десь 10-15 так були в оточені Сацюка В.М. і Жванії Д.В. потім вони пішли, а я і Смішко І.В. були один на один до глибокої ночі.

При цьому ми пили та їли на столі стояли закуски. Холодно було, і тому нам ще приносили куртки, я вів розмову із Смешком І.П. час від часу нам щось подавали нам стіл і нам це приносив сам Сацюк В.М.

Це було в першій частині вечері, бо в другій ми просто говорили і просили, щоб нас ніхто не турбував.

Я думаю близько пів-першої ночі ми закінчили розмову, трохи посиділи ще, тоді прийшли Сацюк В.М. та Жванія Д.В. які запросили нас у хату. Я зайшов у хату побачив здорового такого чоловіка, кремезного. Це був помічник Сацюка В.М. – Залеський Т.В., я йому ще комплімент зробив – «козак повної комплекції».

Потім ми сіли в хаті за такий невеличкий десертний стіл і там був тільки десерт: горішки, здається кавун та диня.

Запитання: Чи їли ви плов, який Вам давали в бесідці ще перед цим, який Вам особисто подав Залеський в окремій тарілці?

Відповідь: Це могло бути. Я з’їв плов з тарілки яку подавав помічник Сацюка В.М.

Декілька раз наливали в коньячні чарки коняку. Коняк пили всі. Не було такого, що мені наливали окремо одному.

Коли ми зайшли то в мене було таке враження, що до нас Жванія Д.В. та Сацюк В.М. вже «потренувалися» по коняку. Вони були напідпитку. В якийсь момент цей коняк був допитий і вони принесли нову пляшку. Я думаю, що цей коняк приніс оцей дядько – «козак» Залеський Т.В.

Я пригадую що там друга пляшка появилася.

Запитання: Що це був за коняк та чи всі його пили, чи тільки Ви?

Відповідь: На назву я великої уваги не звернув. Я знаю, що його наливали багато разів всім і всі його пили.

Оскільки коняк це не мій напій, то я його ковтнув і поставив на стіл, а мені знову налили, я ковтнув і знову наливають.

Так досить довго там сиділи, різні балачки як правило політичні.

Запитання: Чи був там грузин та двоє узбеків працівників ресторану?

Відповідь: Я покидав компанію бо виходив у туалет можливо в той час хтось і заходив, а так я нікого іншого не бачив окрім цього здорового. Я чув, що Сацюк В.М. щось кричав в двері до когось щоб подавали швидше на стіл їжу, але самих узбеків я не бачив.

Потім, це вже було можливо три, пів четвертого, ми виходимо на вулицю було вже досить холодно. І от тоді перед тим як виходити з хати у мене появилося таке відчуття що прорізався біль, головна біль і я бачу що вже треба покидати компанію. Вийшли на вулицю і там ще хвилин 5 – 10 щек постояли поговорили, я так швиденько попросив хлопців щоб закінчували розмову.

Саме ця біль мене заставила їхати додому, тоді ця біль ще була не різка, але коли я приїхав додому через 20 хвилин я йшов з охоронником Петром і пройшовши через арку сказав йому, що якби від голови були хороші ліки я б їх зараз випив бо голова розколюється.

В машині де інколи були деякі ліки і я жалкував, що нема ліків бо голова в мене тоді дуже сильно боліла.

Раніше мене голова так не боліла. Якщо колись були якісь симптоми то Катя – моя дружина давала мені ліки і все проходило. А оце я йду і відчуваю, що по серйозному голову мене давить.

Коли я зайшов додому то дружина мене зустріла, поцілувала в губи і сказала, що від мене металом пахне хоча я не їв їжі з таким запахом.

Я не звернув спочатку на це особливої уваги, а тоді звернувся до Каті щоб вона дала мені щось від голови і вона дала мені якісь ліки.

Я ліг спати і протягом години не міг заснути. Я встав посидів трохи і пішли якісь спазми по спині під лівою лопаткою. Я попросив щоб дружина повторила ліки і вона дала мені їх знову. Через дві години я знову прийняв ліки, але вони не допомогли, біль посилилась і набула загального порядку була така «мігруюча».

Потім вже зранку приїхала лікар Шишкіна і оглянула мене.

Запитання: Чи була у Вас ломота в кістках та нудота?

Відповідь: Так, коли я лежав у мене були позови до рвоти приблизно біля 6 години ранку. Я вирішив піти в туалет але хода у мене була шатка і я подумав якщо полежати і не рухатись то я все утримаю, воно до речі так і вийшло. Однак пізніше, через 2 години, я все-одно вирвав. Моє тіло боліло, ломило кості, біль була мігруюча. Здавалося що болить то нога то по спині пішла біль.

Потім вже я думаю в 10 годині ранку почала ясно фіксуватися біль під лівою лопаткою, було таке враження що хтось там голку тримає. Ця біль залишилась у мене на місяців два. Це була точка під лівою лопаткою в радіусі десь сантиметрів 10 і було таке враження що вона там закріпилася.

Мене пробували лікувати наступного дня зранку принесли конячого молока – кумису, пробували або кислим забити чимось, прочистить організм.

Лікарі не могли поставити діагноз, пробували то одні ліки, то інші. В другій половині дня вони вирішили зробити перелівання крові.

Перше що мене насторожило це те, що не було такого чіткого осмисленого діагнозу. Не було єдиної думки що зі мною робити далі. Одні пропонували промити шлунок, другі пропонували промити кров, треті пропонували робити блокаду, четверті пропонували кисле молоко та побільше пити води. Це така еклектика в якій путались всі лікарі, свідомого визначення не було день за днем. Я 99 відсотків часу знаходився в ліжку з яких відсотків 20 я стояв на колінах спершись на лікті. Мене найбільше боліла голова, спина та були сильні болі в животі. В той день (четвер) я давав інтерв’ю стоячи на колінах за журнальним столиком. Мені кололи обезболююче але коли вечором обезболююче перестало діяти до мене приїхав Плющ і сказав, що якщо ти хочеш щоб живий був то терміново сідай в літак і вилітай. Спочатку ми не знали до кого звернутись та в яку клініку поїхати. Іван Степанович сказав, що я знаю до кого і це треба робити не думаючи. Ми поговорили і він поїхав у Черкаси.

Запитання: Коли Ви летіли в літаку чи давали Вам їсти пити та чи були там чужі люди?

Відповідь: їсти пити не давали бо у мене був вже такий стан що я нічого не хотів. Чужих людей не було.

Коли ми прилетіли в Австрію у мене були сильні болі у спині та животі і я сидів на руках. Коли мене побачив лікар, а ми зразу знайомі не були, то ми вже потім і Корпан сказав щоб їхати кілометрів 120, просто включив скажену швидкість.

Мене завезли в поліклініку взяли на аналіз кров і зразу ж поставив капельницю, з якою я зразу безперервно просидів години дві а потів і весь час лікування.

Запитання: Скажіть чи їли Ви в Криму консервовану ікру?

Відповідь: Так, ми купили по дорозі ікру в банці але тоді її їли всі разом. Ця ікра виявилась штучна, виготовлена з нафти і ми коли це взнали її викинули.

Запитання: Скільки часу Ви були на дачі в Сацюка В.М.?

Відповідь: На дачі я був так думаю з 22.30 до 3.30 плюс мінус півгодини.

У мене таке враження, що тоді Бог хотів мене в другу сторону відвезти, щоб я не їхав. Все так виглядало нелогічно, нездорово, неправильно.

Запитання: Скажіть Жванця Д.В. завжди був поруч з Вами чи він з’явився перед поїздкою на дачу Сацюка В.М. щоб вговорити їхати на дачу?

Відповідь: Жванія Д.В., як я вже казав, якось дуже наполегливо коло мене знаходився і сидів біля мене і все уговорював мене їхати на вечерю до Сацюка В.М.

Запитання: Скажіть, чи потрібна Вам була ця зустріч з керівниками СБУ 5.09.04 чи була в ній необхідність, якась терміновість?

Відповідь: Ні, ніякої терміновості та обставин які б вимагали провести цю зустріч не було. Це була загальна розмова яка не тягнула за собою ніяких серозних наслідків.

Запитання: Скажіть чи проводили Вам якісь ін’єкції чи операції з омолодження організму у серпні-вересні 2004 року?

Відповідь: Ні, це повна нісенітниця, нічого подібного не було ні до отруєння ні після і про це мене ніхто раніше не питав. Таке питання мені навіть не ставила парламентська комісія Сівковича з розслідувань обставин мого отруєння.

Запитання: Скажіть, які у Вас стосунки з лікарем Шишкіною?

Відповідь: В перший день, після того, як стан мого здоров’я різко сильно погіршився, Шишкіна діагнозу не поставила, як і не поставили діагнозу ті люди яких вона привезла, я розумію, що це не її вина, однак це породило певну недовіру і можливо якусь образу з її боку коли я звернувся до Австрійський лікарів.

Запитання: Скажіть чи можете Ви сказати, що Вас було отруєно на дачі Сацюка, чи можливо в другому місці і другими людьми?

Відповідь: Я отримував декілька застережень про те, що потрібно бути обережним, особливо ці застереження посилились, коли Медведчук В. дав інтерв’ю про те, що я ніколи не стану Президентом. Я потім аналізував всі відношення до мене людей, з ким я зустрічався, де вживав їжу, де велися якісь розмови, я можу сказати, що мене отруїли саме на дачі у Сацюка. Я не хотів і не планував їхати до Сацюка, але мене багато разів просив про це Жванія, а мені ця зустріч була непотрібна.

На зустрічі не було ніякої необхідної розмови чи якихось обіцянок мені, а також з мого боку. Ніякої допомоги мені ніхто з них на вечері не обіцяв, а я не просив у них. Чому так наполягав на зустрічі Жванія Д.В. я сказати не можу. Хто з них виконав таке я не знаю. Але те, що на вечері у Сацюка В.М. я був отруєний я в цьому впевнений. Є для цього об’єктивні факти на які я вже вказував. Ця підозра обґрунтована.

Питання: и попереджали Вас коли і хто, що на Ваше життя може бути вчинено замах?

Відповідь: Мені казали це різні люди, попереджували бути обережним з їжею та за кермом, це було за кілька місяців. І я дуже не хотів їхати до Сацюка, ніби хтось мене туди зупиняв.

Ющенко просит помочь? Поможем!

Ознакомившись с опубликованными в Интернет-изданиях показаниями Виктора Ющенко в деле о своем «отравлении», приходишь к выводу – потерпевший в ходе допроса грубо исказил факты и хронологию своей встречи с экс-руководителями СБУ. Даже спустя полгода, Президент Украины «не помнит» обстоятельств и деталей события: своего водителя, с которым провел целый день. Забыл, кто сидел или стоял за столом. Запамятовал, кто наливал водку и подавал еду. Чего и сколько выпил, съел и стало ли после этого плохо… То есть, дает следствию неправдивые показания и умышленно оговаривает людей, которых назвал виновными в своем «отруєнні». В доказательство сказанному, приводим свидетельские показания Давида Жвании и Фомы Цинцабадзе. Выводы делайте сами…

ПРОТОКОЛ допиту свідка

м. Київ 12 липня 2005 року

Старший слідчий в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України старший радник юстиції Козлов І.М., з дотриманням вимог ст. ст. 68, 85, 167, 170 КПК України, в приміщенні службового кабінету управління з розслідування особливо важливих справ Генеральної прокуратури України допитав як свідка по кримінальній справі № 49-1361,-

Цинцабадзе Фому Івановича

Допит почато: в 17 годин 30 хвилин. Допит закінчено: в 18 годин 25 хвилин.

На пропозицію слідчого дати показання про відомі йому обставини свідок пояснив наступне:

За вказаною адресою я проживаю разом із своєю сім’єю. Я працюю старшим науковим співробітником в медичного інституті ім. Богомольця і являюсь кандидатом біологічних наук (фізіологічних наук). Одночасно я займаюся бізнесом, зокрема автомобільним. Так, я співзасновник підприємства «Дизайн Авто».

Щодо своїх стосунків з Жванією Д.В., можу пояснити наступне. Я знайомий із Жванією Д.В. дуже давно. Між нами склалися дружні, приятельські стосунки.

У 2004 році Жванія Д.В. приймав найбільш активну участь у передвиборчій компанії Ющенко В.А. на пост Президента України. Під час цієї передвиборчої компанії я практично постійно супроводжував Жванію Д.В., як його близький товариш.

Запитання: Чи знайомі Ви з Ющенком В.А., якщо так, то коли і за яких обставин познайомилися?

Відповідь: Так, я знайомий з Ющенко В.А., але між нами не було будь-яких тривалих стосунків. З Ющенком В.А. мене познайомив Жванія Д.В. приблизно в липні 2004 року. Це знайомство відбулося під час поїздки на дачу до Сацюка В.М.

Того разу, у вечірній час одного липневого дня, на жаль точної дати я пригадати не можу, я за попередньою узгодженістю приїхав до Жванії Д.В. в офіс компанії «Брінфорд». Коли Жванія Д.В. сів до мене в автомашину, ми поїхали в напрямку району Києва «Осокорки». Ми переїхали Південний міст і Жванія Д.В. сказав зупинитися на автозаправочній станції, з правого боку, відразу за мостом.

На цій станції, приблизно о 21 годині ми зустрілись з Ющенком В.А., який прибув туди на автомобілі марки Ауді із своєю охороною. Жванія Д.В. познайомив нас. Жванія Д.В., Ющенко В.А. та охоронець Ющенка В.А. сіли в автомобіль марки Мерседес – Геленваген «Кубік» чорного кольору, який належав Жванії Д.В. і яким у той вечір керував я. Ми поїхали на дачу до Сацюка В.М.

Запитання: Хто був на дачі у Сацюка В.М. на час вашого прибуття туди?

Відповідь: На скільки я бачив, на дачі, окрім охорони і Сацюка В.М. нікого не було Він, як господар, вийшов з будинку на зустріч нам і запросив Жванію Д.В. та Ющенка В.А. в будинок.

Я та охоронець Ющенка В.А. продовжували знаходитися в нашому автомобілі. Ми в будинок не заходили. Жванія Д.В. і Ющенко В.А. пробули в будинку приблизно одну годину.

Запитання: Чи вживали Жванія Д.В. та Ющенко В.А. їжу чи напої в той вечір в будинку у Сацюка В.М.?

Відповідь: Я точно не знаю чи їли вони що-небудь у будинку, але можу повідомити, що Сацюк В.М. дуже гостинна людина, він любить гостей і він не міг не пригостити Жванію Д.В. та Ющенка В.А. Однак сказати точно чи їли вони у той вечір у будинку Сацюка В.А., вказати що саме, я не можу.

Запитання: Який настрій був у Ющенка В.А. та Жванію Д.В. після цієї зустрічі з Сацюком В.М.? Чи обговорювали вони що-небудь після вказаної зустрічі? Чи не були вони, наприклад, чимось пригніченими?

Відповідь: Настрій у них був абсолютно нормальний.

Запитання: Коли і при яких обставинах Ви були на дачі у Сацюка В.М. наступного разу разом з Ющенком В.А.?

Відповідь: Наступного разу я разом з Ющенком В.А. та Жванію Д.В. поїхав на дачу до Сацюка В.М. 5 вересня 2004 року, хоча попередньо зустріч була запланована на 4 вересня 2004 року.

Запитання: Від кого Ви дізнались, що відбудеться зустріч Ющенка В.А. та Смешка І.П. на дачі у Сацюка В.М.?

Відповідь: Про це мені стало відомо від Жванії Д.В., який зателефонував до мене напередодні і сказав щоб я був готовий їхати разом з ним на вказану зустріч вечором 4 вересня 2004 року.

Я перебував у себе на дачі, коли до мене 4 вересня 2004 року зателефонував Жванія Д.В. і попросив зв’язатися із Сацюком В.М. та попередити його, що зустріч потрібно перенести, оскільки Ющенко В.А. дуже погано себе почуває. Я зателефонував до Сацюка В.М. і повідомив його про прохання Жванії Д.В. і перенесення зустрічі.

Запитання: Чому Жванія Д.В. сам не зателефонував до Сацюка В.М. і не попередив його про перенесення зустрічі?

Відповідь: В той час, як правило, Жванія Д.В. та Сацюк В.М., підтримували зв’язок між собою з моєю допомогою, іншими словами я виконував між ними роль посередника.

5 вересня 2004 року я приїхав до дому Жванії Д.В. де залишив свій автомобіль Мерседес – Геленваген, і разом з Давідом Важаєвичем на легковому автомобілі марки Мерседес, який належить йому поїхали у м. Чернігів, де повинен був відбутися мітинг на підтримку Ющенка В.А. Автомобілем керував водій Жванії Д.В., нас супроводжувала охорона.

Перед мітингом окремими жителями Чернігова були вивішені плакати, які несли антиагітацію Ющенка В.А. Вказані плакати були зірвані людьми Ющенка В.А.

Я вперше був присутнім на такому мітингу, який мені дуже сподобався, можливо саме тому, що я вперше був на такому заході, коли бачив виступ Ющенка В.А. вживу.

Після закінчення мітингу я сів знову в автомобіль Жванії Д.В. По дорозі в м. Київ ми заїхали в гості до чоловіка похилого віку, який під час мітингу подарував Ющенку В.А. хрест і запросив його до себе у гості. Я не заходив в будинок до того чоловіка, тому не знаю, що там відбувалося. Здається Жванія Д.В. також залишався весь цей час у машині. Приблизно через півгодини Ющенко В.А. та особи, що його супроводжували вийшли з будинку, розсілися по машинах і ми поїхали в м. Київ.

Запитання: Чи брав Ющенко В.А. у людей під час мітингу будь які фрукти, можливо пив воду?

Відповідь: Я не бачив, оскільки під час мітингу я знаходився за сценою і мені не було видно сцени з переду.

Запитання: Як загалом почував себе Ющенко В.А. в Чернігові і взагалі того дня?

Відповідь: Ющенко В.А. почував себе нормально, але в кінці дня був дещо змучений, оскільки в нього був важкий, напружений день.

По дорозі до Києва, весь кортеж автомобілів звернув з траси та поїхав невідомою мені дорогою, як стало відомо, на дачу до одного з засновників підприємства «Фокстрот» Головіна, який є товаришем О.Івченка. Приїхали на дачу приблизно о 21 годині, на вулиці було вже темно.

На дачі, в будинку вже був накритий стіл. За столом нас сиділо не більше 10-ти чоловік. Із страв на столі я пам’ятаю, що були страви японської кухні, а саме суші, сашимі, роли тощо. Я нічого із спиртних напоїв не пив, окрім кількох грамів коньяку. Ющенко В.А. пив червоне вино і їв суші. Пізніше йому подали форель, яку він їв.

Відразу хочу відзначити, що на моє особисте переконання, протягом цієї вечері на дачі Головіна, за столом поряд з Ющенко В.А. знаходився Червоненко Є.А., але ні він, ні будь хто інший з числа осіб, що приїхали, ніякої їжі, що вживав Ющенко В.А. перед тим, як їжу подавали на стіл та вживанням останнім їжі не пробували, оскільки на це не було часу. Наприклад так було з фореллю, яку принесли тільки особисто Ющенку В.А. та Червоненку Є.А. Крім того, Ющенко В.А. брав їжу яка йому подобалась зі столу і їв її, як і решта учасників цієї вечері.

Запитання: Чи повідомляв хто-небудь Сацюку В.М., що Ви затримуєтесь і не можете вчасно прибути до нього на дачу, якщо так, то хто і коли?

Відповідь: Я телефонував Сацюку В.М. близько 19-20 годин і попереджав його, що ми затримуємось і будемо пізніше.

Оскільки Жванія Д.В. на дачі в Головіна, сидів за столом поряд з Ющенком В.А., він нагадав Ющенку В.А., що на сьогодні запланована ще одна зустріч. Я чув, як Ющенко В.А. попросив Жванію Д.В. зателефонувати до Сацюка В.М. з метою перенесення зустрічі з ним, або щоб переговорити з ним по телефону, але наскільки я пам’ятаю до Сацюка В.М. тоді так і не зателефонували.

Близько 23 години вечеря закінчилась, всі зібрались, розсілись по машинах і поїхали з дачі Головіна. Ющенко В.А. їхав у своєму автомобілі, а я та Жванія Д.В. в автомобілі останнього.

Жванія Д.В. домовились з Ющенком В.А. пересісти в один автомобіль. Я запропонував Жванії Д.В., щоб хтось з його людей перегнав мій автомобіль Мерседес – Геленваген «Кубік» до станції «Міцубісі», яка знаходилась в нас по дорозі. На набережній, біля станції «Міцубісі» нас чекав мій автомобіль Мерседес – Геленваген «Кубік», ми пересіли в нього. Я -сів за руль, Ющенко В.А. сів поруч зі мною, на переднє місце пасажира, а Жванія Д.В. розташувався на задньому сидінні авто. Оскільки, я знав, що зустріч відбудеться на дачі Сацюка В.М., я повів машину саме туди. Перед виїздом я сказав охороні Жванії Д.В. щоб вони чекали нас біля ресторану «Козачок» на Осокорках.

Коли ми заїхали на дачу, я під’їхав прямо до бесідки, в якій вже знаходилися Сацюк В.М. та Смешко І.П. Коли машина зупинилась Жванія Д.В. та Ющенко В.А. вийшли з автомобіля і пішли в бесідку. На скільки я бачив Сацюк В.М. та Смешко І.П. вийшли їм на зустріч. Я з машини не виходив і в бесідку не заходив, а поїхав, розвернув автомобіль і пішов в будинок Сацюка В.М. попити води. На сходах будинку мене зустрів помічник Сацюка В.М. – Залеський Т.В. Зайшовши в будинок, я попив води, вийшов з будинку і постійно знаходився біля машини.

Через деякий час, я пішов на кухню, оскільки проголодався. На кухні я знайшов у холодильнику суші, які з’їв. Потім Ющенко В.А., Жванія Д.В., Смешко І.П. та Сацюк В.М. зайшли в будинок.

Запитання: Чи знали Ви раніше Сацюка В.М. та Смешка І.П., якщо так, то як давно Ви знайомі, які між Вами стосунки?

Відповідь: Сацюка В.М. я знаю досить значний період часу, навіть не можу сказати скільки років, але досить багато. Стосунки з Сацюком В.М. в мене дружні.

З Смешком І.П. я познайомився кілька років тому, на дні народження у Сацюка В.М. Можу сказати, що з Ігорем Петровичем ми просто хороші знайомі.

Запитання: О котрій годині Ви приїхали на дачу до Сацюка В.М.?

Відповідь: На дачу ми приїхали близько 23-24 години в ніч з 5 на 6 вересня 2004 року і перебували там досить довго, можливо десь до 3 години ночі.

Запитання: 3 якої причини Ющенко В.А., Жванія Д.В., Смешко І.П. та Сацюк В.М. перейшли з бесідки в будинок?

Відповідь: Я не знаю з якої причини, можливо їм стало холодно, оскільки в нічний час на вулиці було вже прохолодно.

Під час їхнього перебування в будинку я не заходив до кімнати в якій вони знаходилися, тому вказати, що саме там відбувалося я не можу.

Запитання: Як Ви дізналися, що зустріч завершилася і гості будуть їхати додому?

Відповідь: Мені про це повідомив Сацюк В.М. Він мені сказав щоб я на машині під’їжджав до виходу з будинку.

Коли я під’їхав до виходу на вулицю вийшли Ющенко В.А., Жванія Д.В., Смешко І.П. та Сацюк В.М., вони дуже тепло прощалися, пожимали руки, обнімалися.

Перед від’їздом Сацюк В.М. та Смешко І.П., оскільки вони знають, що я швидко воджу автомобіль попросили мене щоб я дуже обережно вів автомобіль, оскільки везу майбутнє України. Хочу ще раз зазначити, що їхнє прощання було дуже теплим.

Запитання: Чи не склалося у Вас враження, що Ющенко В.А. погано себе почував після вечері?

Відповідь: Ні, такого враження в мене не склалося. На скільки я бачив Ющенко В.А. почував себе добре, по дорозі він жваво спілкувався із Жванією Д.В. Я не прислуховувався до їх розмов, але пам’ятаю, що в розмові Ющенка В.А. та Жванії Д.В. прозвучала фраза, що зустріч, яка щойно відбула була дуже приємною, важливою та корисною.

Потім він хвалив автомобіль в якому ми їхали і висловлювався з приводу того, що мабуть приємно керувати такою автомашиною.

По дорозі, біля ресторану «Козачок» за нами поїхала охорона, яка там нас очікувала. Ющенко В.А. не став пересідати в їх машину і я довіз його до дому.

Коли я привіз Ющенка В.А. до його будинку, я звернувся до нього з проханням, чи можна мені сфотографуватись разом з ним та Жванією Д.В., оскільки моя донька дуже любить Ющенко В.А. і така фотокартка буде для неї подарунком. Ющенко В.А. відразу погодився і хтось з охоронників сфотографував нас на мій фотоапарат. При цьому пригадую, що перший знімок не вдався і тому знімали двічі. Ця фотокартка є зараз у мене при собі і я надаю її слідству. На ній дуже добре видно, що всі були в нормальному настрої і стані.

Хочу відзначити, що і в перше і в друге відвідування дачі Сацюка В.М. разом з Ющенком В.А., саме я відвозив його додому, тобто Ющенко В.А. по дорозі не пересідав в свій автомобіль з охороною, який чекав його за межами дачі.

Запитання: Яким чином в автомобілі розташувалися Ющенко В.А. та Жванія Д.В. по дорозі додому?

Відповідь: Як і по дорозі на дачу до Сацюка В.М. так і по дорозі назад, Ющенко В.А. сидів на передньому пасажирському сидінні, а Жванія Д.В. сидів на задньому сидінні.

Запитання: Чи не просив Ющенко В.А. по дорозі додому будь-яких ліків, або заїхати до аптеки, або зупинити машину? Чи не пригадуєте Ви щоб Ющенко В.А. по дорозі скаржився на стан свого здоров’я?

Відповідь: Ні не просив ні ліків, ні зупинити машину. Він почував себе нормально і ніяких скарг на стан свого здоров’я не висловлював.

Крім того, із засобів масової інформації мені стало відомо, що в інтерв’ю англійським журналістам Міністр охорони здоров’я України розповів, що Ющенко В.А., повертаючись з вечері на дачі Сацюка В.М. в ніч з 5 на 6 вересня 2004 року, по дорозі декілька раз ставало погано і він просив зупинити машину, виходив на обочину, де рвав, тобто його організм відторгав їжу та напої які він прийняв на дачі Сацюка В.М., і що саме це врятувало життя Ющенко В.А.

Ці твердження Міністра охорони здоров’я України не відповідають дійсності і я категорично заявляю, що коли я вів машину з дачі Сацюка В.М. в ніч з 5 на 6 вересня 2004 року Ющенко В.А. почував себе добре, жодного разу він машину зупинити не просив і з машини від моменту виїзду з дачі Сацюка В.М. до моменту коли ми приїхали до його будинку – не виходив.

Запитання: Як на Вашу думку, чи причетний до отруєння Ющенка В.А. Сацюк В.М.?

Відповідь: Я думаю, що Сацюк В.М. до отруєння Ющенка В.А. не причетний, оскільки я знаю, що він дуже багато зробив для перемоги Ющенка В.А. на цих виборах, хоча це не афішувалось.

За дорученням Жванії Д.В. я телефонував до Сацюка В.М., бувало і вночі, з проханням забезпечити зустріч його та П.Порошенка з керівництвом СБУ з метою проведення переговорів на найвищому рівні про запобігання силового втручання в хід Президентських виборів. Були інші моменти, які свідчили що Сацюк В.М. був зацікавлений у перемозі Ющенка В.А. на виборах.

Запитання: За яких обставин, коли і від кого Ви дізналися, що в Ющенка В.А. значно погіршився стан здоров’я?

Відповідь: Приблизно в середині вересня я вечеряв з Сацюком В.М. в ресторані «Казбек». До нас приїхав Жванія Д.В. і під час вечері повідомив, що Ющенко В.А. себе погано почуває, що в нього проблеми із здоров’ям і він вилетів в Австрію. Для Сацюка В.М., як і для мене, ця звістка була несподіваною.

Запитання: Ви маєте медичну освіту, навіть захистили кандидатську дисертацію. Чи мали Ви досвід роботи з отруйними речовинами?

Відповідь: Ні, такого досвіду я не маю. Я захистив кандидатську дисертацію з такої дисципліни, як фізіологія, яка не має ніякого відношення до отруйних речовин. Тема моєї дисертації не мала нічого спільного з отрутами. Тому я з отрутами ніколи не працював.

Запитання: Чи були на Ваш погляд візуальні фізіологічні зміни у Ющенка В.А. вночі з 5 на 6 вересня 2004 року, після вечері в Сацюка В.М.?

Відповідь: Ні, жодних змін у Ющенка В.А. я після цієї вечері не побачив.

В ході допиту свідком Цинцабадзе Фомою Івановичем надано для долучення до протоколу допиту фотографію, яка була відзнята на його прохання кимось із охоронців Ющенка В А. в ніч з 5 на 6 вересня 2004 року після повернення з дачі Сацюка В.М. біля будинку Ющенка

Давид Жвания, Виктор Ющенко, Фома Цинцабадзе после встречи 5 сентября 2004 года с руководством СБУ.

ПРОТОКОЛ допиту свідка

м. Київ 16 червня 2005 року

Старший слідчий в особливо важливих справах Генеральної прокуратури України старший радник юстиції Козлов І.М., з дотриманням вимог ст.ст. 68, 85, 167, 170 КПК України, в приміщенні кабінету Міністра з надзвичайних ситуацій України допитав як свідка по кримінальній справі № 49-1361,-

Жванію Давида Важайовича

Допит почато: В1З годин 10 хвилин. Допит закінчено: в 16 годин 45 хвилин.

На пропозицію слідчого дати показання про відомі йому обставини свідок пояснив наступне:

Запитання: В який період передвиборчої компанії було найбільш гостре протистояння кандидатів на пост президента України, в чому це проявлялось, чи були погрози відносно Ющенка В.А. та членів його родини, якщо так, то від кого вони виходили?

Відповідь: Найбільш гостре протистояння між кандидатами на пост президента України та їх командами та прихильниками настало в період літа минулого року. В цей період постійно надходила інформація про те, що на життя Ющенка В.А. готується замах. В основному ця інформація була неправдива і при перевірці не знайшла свого підтвердження. Це був один із піарходів компанії опонента. Таким чином команда опонента намагалася психологічно впливати на сім’ю Ющенка В.А. та на самого Ющенка В.А. Шляхи надходження такої інформації були найрізноманітніші. Наприклад по телефону анонімно повідомляли, що з місць позбавлення волі випускають такого – то ув’язненого з умовою, що він повинен вбити Ющенка В.А. Як я вже пояснював така інформація при перевірці не знаходила свого підтвердження.

Запитання: Як реагував штаб Ющенка В.А на таку інформацію?

Відповідь: На той період я, як народний депутат працював в комітеті по боротьбі з організованою злочинністю та корупцією Верховної Ради України, в зв’язку з чим перебував у тісному контакті з всіма силовими структурами держави. При надходженні інформації про готування замаху на життя чи здоров’я Ющенка В.А. я одразу ж надавав цю інформацію силовим структурам для відповідного реагування. Крім того за допомогою власних сил, зокрема власної служби охорони, така інформація вивчалась, аналізувалась на предмет її серйозності і в разі необхідності вживалися адекватні заходи.

Запитання: Хто забезпечував охорону Ющенка В.А.? Це була охоронна з державних чи приватних структур?

Відповідь: Охорону Ющенка В.А. постійно здійснювали два охоронці з державної охорони та два охоронці, які були найняті з приватних охоронних фірм. В подальшому чисельність охорони Ющенка В.А. зросла ще на дві особи, а саме на два охоронці, які були найняті з приватних охоронних фірм. Склад охорони не змінювався від парламентських виборів. Під час поїздок охорону Ющенка В.А. підтримувала також моя охорона, яка складалась з 10 охоронців. Всі охоронці були раніше знайомі між собою, так як вони разом тренувались.

В пік передвиборної кампанії, в період гострого протистояння, я дійшов висновку про необхідність посилення охорони, так як з боку опонентів були явні провокації під час поїздок по областях, проведення форумів, мітингів тощо. Я запропонував забезпечувати охорону Ющенка В.А. та його оточення за допомогою працівників спец підрозділу Служби безпеки України «Альфа», які мали зброю та могли відповідати на офіційному рівні за вчинені дії відносно осіб, яких вони охороняли. Крім того працівники спец підрозділу СБУ «Альфа» могли офіційно співпрацювати з місцевими спец підрозділами і таким чином забезпечувати більш надійну охорону. В зв’язку з цим, Ющенко В.А. підготував та направив листа в СБУ з проханням виділити йому охорону. Я особисто просив Смешка І.П. та Сацюка В.М. надати охорону Ющенку В.А., так як існує загроза його життю та здоров’ю. Основна мета діяльності охорони була запобігання провокаціям з боку опонентів та фізична безпека Ющенка В.А.

Противником залучення державної охорони був Червоненко Є.А., який мотивував своє невдоволення тим, що працівники спец підрозділу «Альфа» на той момент працювали на «стару владу», а значить є її прибічниками.

В свою чергу СБУ дало підтвердження того, що вони готові надати нам охорону і в той момент в штабі Ющенка В.А. виник наказ про те, що за безпеку Ющенка В.А. та його близьких відповідальним буде Червоненко Є.А. В подальшому саме Червоненко Є.А. аналізував все, що стосувалося безпеки. Він дуже нервував, коли будь які питання, що стосуються безпеки вирішувалися без його участі. Проаналізувавши ситуацію щодо забезпечення охорони Ющенка В.А., Червоненко Є.А. запропонував послуги приватного охоронного агентства, мотивувавши тим, що непотрібно довіряти державним охоронцям, оскільки це завжди додаткове зовнішнє спостереження та інші оперативні заходи. Було прийнято рішення про охорону Ющенка В.А. працівниками запропонованого Червоненком Є.А. охоронного агентства та особисто Червоненком Є.А.. Джерела походження охорони ніхто не знав. З того моменту, а саме з літа, мої люди припинили забезпечувати охорону Ющенка В.А.

Ющенко В.А. не був прибічником охорони, він не терпів охорони навколо себе. Він не жив по «протоколу охорони», зокрема продукти харчування не закуплялись при охороні, охорона не куштувала приготовлені страви тощо.

Запитання: Чи брали Ви участь в агітаційному турі в Криму в серпні 2004 року?

Відповідь: Ні, я участі в цій компанії не брав, але я одного разу приїздив до Криму, де на прохання Безсмертного Р. мене познайомили з двома російськими, на той час не відомими мені бізнесменами, які володіли певною інформацією. На той момент була версія, що ці люди були з «адміністрації» Росії.

Я, Зінченко О.А. та тих два чоловіки вилетіли в Крим, де на пірсі, поблизу дачі Ющенка В.А. пройшла зустріч Ющенка В.А. та тих людей. Ми розмовляли деякий час, один із росіян попросив поговорити один на один з Ющенком В.А. Деякий час вони спілкувались, а потім ми всі разом пішли у будинок.

В будинку знаходилися Червоненко, Третьяков, Віра Іванівна Ульянченко, Мартиненко, які на той момент повернулись з якогось міроприємства. В будинку був накритий стіл для вечері. В подальшому відбулась коротка вечеря. Особисто мені не сподобались спиртні напої, оскільки мені здалося, що вони були підробленими. Після вечері я з росіянами поїхав, а Ющенко В.А. залишився розмовляти з Зінченком дома.

Запитання: Де харчувався Ющенко В.А. під час поїздки в Крим?

Вiдповiдь: Якщо харчувався вдома, то хто закупляв продукти і займався приготуванням їжі. В будинку був обслуговуючий персонал і приготуванням їжі займалась Віра Іванівна Ульянченко та Червоненко Є.А.

На вечері в Криму обговорювали питання безпеки Ющенка В.А. При цьому висловлювались думки, щодо складності, а в деяких випадках і неможливості забезпечення його повного захисту, оскільки під час поїздки Ющенко В.А. не виконує даних йому рекомендацій. Зокрема розповідали, як Ющенко В.А. під час одного з переїздів у Криму, зупинився на дорозі і в одній із торгових точок при температурі повітря близько + 40° С купив дві банки штучної ікри, яку одразу ж з’їв.

Запитання: Чи відомі Вам прізвища охоронців приватного охоронного агентства, яке забезпечувало охорону Ющенка В.А.?

Відповідь: Охоронців було багато і вони складалися з двох груп, а саме одна група – була рекомендована Ющенку В.А., точно не знаю ким саме, а інша група – це були люди Червоненка. Прізвища охоронців знають Червоненко Є.А. та державні охоронці, які були прикріплені за Ющенко В.А.

Запитання: Чи відомий Вам факт пропажі одного із охоронців, який забезпечував охорону Ющенка В.А в Криму?

Відповідь: Так, була інформація, що один із охоронців зник після тих подій, однак більш детальну інформацію знає Червоненко Є.А.

Запитання: Чи зустрічався Ющенко В.А. в Криму з Курочкіним?

Відповідь: Я вважаю, що Ющенко В.А. міг зустрічатися з Курочкіним, оскільки в Криму було дуже багато зустрічей, крім того там був Льовочкін. Перед кожною поїздкою я попереджав охоронців Ющенка В.А. Павла та Петра щоб вони були дуже обережними, оскільки напередодні поступила інформація, що Курочкін казав, що він вірний Кучмі Л.Д., що він не знає хто такий Ющенко В.А., що той не знає з ким він почав боротися, що він розірве Ющенка В.А. в пух і прах. Крім того була інформація, що приблизно така ж розмова була і на дачі в Кучми Л.І. і Курочкін взявся покінчити з Ющенком В.А.

Хочу відзначити, що одного разу, приблизно весною 2004 року до мене зателефонував Сацюк В. М. і повідомив, що з ним розмовляв Курочкін і говорив, що має можливість ліквідувати Ющенка В.А., крім того Курочкін просив Сацюка В.М. про співпрацю у вирішенні цього питання. В свою чергу я проконсультувався з професіоналами в цих питаннях, оскільки я сприйняв цю інформацію дуже серйозно і не знав як поступити. В той момент я звернувся за допомогою до Москаля Г.Г., з метою публічного озвучення вказаної інформації, що і було зроблено за допомогою Інтернету та за допомогою працівників силових структур. В подальшому я повідомив цю ж інформацію Червоненку Є.А., але він повідомив мені, що володіє такою ж інформацією і серйозних підстав боятися Курочкіна немає, оскільки всі хто оточує Ющенка В.А. попереджені і цього не допустять. В подальшому цим питанням займався Червоненко Є.А. В свою чергу я намагався контролювати місце перебування Курочкіна за допомогою своїх довірених осіб. Курочкін майже постійно знаходився в Криму, дуже часто бував на дачі в Кучми.

Запитання: У яких відносинах Ви перебуваєте з Сацюком В.М. та як Ви можете його охарактеризувати?

Відповідь: Сацюка В.М. я знаю дуже давно, в мене з ним колись був конфлікт, який Сацюк В.М. намагався залагодити. З Сацюком В.М. я бачився дуже рідко в основному в неофіційній обстановці в ресторанах і дискотеках. З Сацюком В.М. я ніколи не був в дружніх відносинах.

Для мене було великою несподіванкою, що Сацюка В.М. було призначено першим заступником Голови Служби безпеки України. Після його призначення я неодноразово звертався до нього з метою допомоги забезпечити безпеку Ющенка В.А. В свою чергу Сацюк В.М. казав, що він давно знає Ющенка В.А., поважає його і погодився допомогти, але за умови обговорення даного питання із Смешком І.П.

Після цього в Сацюка В.М. на дачі на весні 2004 року відбулася зустріч Ющенка В.А., мене та Сацюка В.М. На цю зустріч нас привозив водій Томас. Ніхто з нас не хотів щоб про цю зустріч кому-небудь стало відомо. Зустріч була не довгою і відбувалась у вигляді вечері. Дана зустріч відбулася з метою забезпечення безпеки Ющенка В.А. в м. Києві та на місцях, куди Ющенко В.А. планував виїжджати під час передвиборної компанії з агітаційною програмою. Крім того обговорювалось питання політичної боротьби на виборах. За результатами зустрічі була домовленість, що від штабу Ющенка В.А. буде надіслано до СБУ листа, який стане підставою для початку роботи СБУ, спрямованої на забезпечення безпеки Ющенка В.А. Після цієї зустрічі Сацюк В.М. кілька разів телефонував до мене з проханням провести ще одну зустріч за участю Смешка І.М., оскільки про це була домовленість на попередній зустрічі, з метою взяття Смешком І.П. на себе відповідальності за життя та здоров’я Ющенка В.А. Зустріч, яка відбулася на дачі у Сацюка В.М. у вересні 2004 року – це зустріч, яку планували провести на початку літа 2004 року.

Запитання: На який день Ви домовилися з Сацюком В.М. про зустріч Ющенка В.А. та Смешка І.П. в вересні 2004 року?

Відповідь: Спочатку була домовленість провести зустріч 04.09.2004, однак після розмови з Ющенком В.А. я довідався, що він погано себе почуває, в нього сильно болить голова, хребет і він фізично не в змозі ні з ким зустрічатися у цей день. Про це я повідомив Сацюку В.М. і ми домовилися перенести зустріч на наступний день, тобто 05.09.2004.

В ті дні я особисто посилав Ющенку В.А. масажиста Юрія. Під час перебування 05.09.2004 у Чернігові Ющенко В.А. сказав мені, що масажист Юра молодець, що він набагато краще себе почуває після його масажу. Того ж дня на 19-20 годин зараз точно не пам’ятаю була заплановано зустріч Смешка І.П. та Ющенка В.А. Дана зустріч повинна була відбутися в закритому форматі, тобто її не можна було афішувати.

Запитання: Чи їв що-небудь Ющенко В.А. в Чернігові того дня?

Відповідь: Вранці Ющенко В.А. вийшов з свого будинку і ми поїхали в Чернігів. Чи снідав він що-небудь вдома я не знаю. В машині по дорозі в Чернігів він з’їв грушку і пив воду, крім того з майдані до Ющенка В.А. підходили люди і давали йому різноманітні фрукти та воду, які він одразу споживав. В кінці мітингу на сцену піднявся невідомий мені чоловік, який подарував Ющенку В.А. хрест.

На мітингу в Чернігові, з невідомих для мене причин був присутній Івченко, який сказав мені, що по дорозі в Київ необхідно заїхати ще в одно місце. Я не погодився і сказав, що в Ющенка В.А. запланована ще зустріч і що ми вже запізнюємося, однак Івченко сів в автомобіль до Ющенка В.А. і вговорив його їхати до заступника директора ТОВ «Фокстрот» Головіна О.

На дачу Головіна їхали в кількох автомобілях, а саме на моєму Мерседесі фіолетового кольору, автомобіль з моєю охороною, автомобіль Ющенка В.А., автомобіль Червоненка Є.А. з охороною, автомобіль Івченка та два автомобіля з охороною Ющенка В.А. На дачі Головіна О. були присутні Ющенко В.А., я, Червоненко Є.А., Івченко та мій водій Томас, нас зустрічали два чоловіки дорослих та двоє підлітків по 12-13 років, які являлись їхніми дітьми. Коли ми приїхали до Головіна О. столи були вже накритими їжею та напоями. Із страв були суші, сашимі, роли, по бажанню розігрівали рибу та м’ясо, крім того на столі були білі гриби. Ющенко В.А. пив біле та червоне вино, коньяк пив Томас, а потім Ющенко В.А. випив також коньяку.

Я не пив спиртного так як я сильно отруївся під час вказаної вище поїздки в Крим з росіянами і почував себе не дуже добре. Під час отруєння в мене була сильна рвота, пронос, головний біль, температура, крім того я втрачав свідомість. Я викликав лікаря, який мені прочистив шлунок, зробив капельницю та порадив пити мінеральну воду «Куяльник». Це було найсильніше отруєння в моєму житті. Я зв’язувався з росіянами з якими був в Криму і виясняв в них чи не отруїлися вони, на що ті відповіли, що із здоров’ям в них все в порядку.

На дачі в Головіна О. ми були дуже довго, але точно не можу сказати скільки саме. Я постійно по дорозі по телефону нагадував Ющенку В.А., що в нього зустріч і що ми запізнимось.

Запитання: Чи багато присутні на вечері їли того вечора на дачі в Головіна О.?

Відповідь: Особисто я їв тільки білі гриби і я пригадую, що випив кілька грамів коньяку. Ющенко В.А. їв суші-роли, крім того Ющенко В.А. попросив щоб йому розігріли рибу, яку він в подальшому з’їв. Рибу розігрівали чоловіки, які нас приймали, оскільки жінок не було. Я постійно нагадував Ющенку В.А., що потрібно їхати. Червоненко Є.А. постійно цікавився куди ми повинні їхати, але була попередня домовленість з Ющенком В.А. не розголошувати дану зустріч, оскільки Червоненко Є.А. з метою забезпечення охорони міг розголосити інформацію про дану зустріч. Охоронці Ющенка В.А. Павло і Петро знали, куди ми з Ющенком В.А. повинні були їхати.

Запитання: О котрій годині Ви виїхали з дачі Головіна О.?

Відповідь: Зараз точно не пам’ятаю, але на вулиці вже було темно. Приїхавши в Київ, здається на вул.. Набережній ми пересіли в джип і тоді Ющенко В.А. сказав Червоненку Є.А., що він може бути на сьогодні вільний.

Автомобіль з моєю охороною та охоронець Петро їхали з нами, але ми їх залишили в районі «Осокорки», але не доїжджаючи до дачі. На дачу заїхав один автомобіль джип Мерседес в якому знаходились я, Томас та Ющенко В.А.

Заїхавши на дачу ми побачили, що Сацюк В.М. та Смешко І.П. вечеряли в бесідці, в якій був накритий стіл. Ми також сіли в бесідку за стіл. На столі були плов, салати, раки та якесь гаряче перше блюдо. Сацюк В.М. та Смешко І.П. були одягнуті в спеціальні накидки, оскільки на вулиці було прохолодно. Ющенко В.А. також на моє прохання одягнув накидку.

Запитання: Які спиртні напої вживав Ющенко В.А.?

Відповідь: Ющенко В.А. пив пиво і кілька разів пригубив горілки, видавивши в стакан багато лимону. Деякий час посидівши в бесідці я разом з Сацюком В.М. вийшли з бесідки. В бесідці залишився Сацюк І.П. та Ющенко В.А. і довго розмовляли, приблизно 40 – 60 хвилин. Я з Сацюком В.М. зайшли в будинок, відкрили там коньяк, який в подальшому розпивали, їли фрукти. На столі також стояли мед, ікра, горішки, кавун, диня та виноград. Я з Сацюком В.М. в будинку розмовляв на різні теми, можна сказати ні про що.

Томас сидів спочатку в машині, а потім пішов в будинок, де дивився телевізор.

Запитання: Хто обслуговував стіл в бесідці?

Відповідь: На стіл в бесідці продукти харчування подавав товстий чоловік, якого я не знаю. Сацюк В.М. сказав, що він його довірена особа і буде сьогодні обслуговувати стіл. Раніше я бував на дачі в Сацюка В.М. на дні народження його жінки і там я бачив цього чоловіка.

Запитання: Чи заходили в будинок Ющенко В.А. та Смешко І.П.?

Відповідь: Дещо пізніше, приблизно через 40-60 хвилин після нашого з Сацюком В.М. приходу в будинок туди зайшли Ющенко В.А. та Смешко І.П., які приєдналися до нас. Ми всі випили трошки коньяку. Розмови на той момент були вже «душевні». Дещо пізніше Смешко І.П. налив собі коньяку, встав і проголосив тост за Ющенко В.А., як майбутнього президента, після чого Смешко І.П. проголосив клятву вірності майбутньому президенту. Цей тост звучав приблизно п’ять разів за вечір. Коньяк наливав я та Сацюк В.М.

Всі присутні за столом, у тому числі і Ющенко В.А. пили коньяк. Крім коньяку ми пили каву, Смешко І.П. та Ющенко В.А. їли мед.

Запитання: Як Ви можете охарактеризувати обстановку того вечора на дачі в Сацюка В.М.?

Відповідь: Обстановка була добродушною та дружньою між всіма учасниками зустрічі.

Запитання: Після того як Ви поїхали з будинку Сацюка В.М. з ким поїхав Ющенко В.А.?

Відповідь: Я та Ющенко В.А. поїхав разом в одній машині, якою керував Томас. Подальшому до нас приєдналася машина охорони, яка чекала неподалік дачі. Під’їхавши до будинку Ющенка В.А. я провів його до дверей його квартири.

Запитання: Як почував себе Ющенко В.А. після вечері в Сацюка В.М.?

Відповідь: Він відчував себе добре. По дорозі додому ми розмовляли, жартували. Він попросив мене щоб масажист Юра ходив до нього постійно, оскільки одиничні сеанси масажу не ефективні. Я запропонував Ющенку В.А. зайнятись дієтою, якою займаюсь я. Вказану дієту порекомендував мені Юра і я став набагато краще себе відчувати. Так як Ющенко В.А. постійно їздить по країні йому дієта також була необхідна. Ющенко В.А. погодився зайнятись дієтою трохи згодом.

По дорозі Ющенко В.А. постійно казав Томасу, щоб той повільніше їхав, оскільки Томас постійно дуже швидко їздить.

Запитання: Яким чином, коли і від кого Ви дізналися, що Ющенку В.А. стало погано?

Відповідь: Через один день після вечері до мене зателефонувала Катерина Михайлівна – дружина Ющенко В.А. і запитала мене, як я себе почуваю. Я відповів їй, що почуваю себе добре і тоді вона сказала, що в Ющенка В.А. сильно болить спина, він від болю не може розігнутися і просить щоб до нього прийшов масажист. Я зателефонував Юрію, але він не зміг поїхати до Ющенка В.А. і я направив до нього іншого масажиста. Після цього я не цікавився здоров’ям Ющенка В.А. Дещо пізніше до мене зателефонувала Катерина Михайлівна і повідомила, що в Ющенка В.А. сильно болить голова, що в нього рвота і тоді я сам поїхав додому до Ющенка В.А.

В нього вдома був брат Петро Андрійович разом із невідомим мені чоловіком – знахарем, через кілька хвилин після мого приїзду приїхав Зінченко О.А., який привіз з собою лікаря – китайця, дещо пізніше приїхав Червоненко Є.А. та лікар Шишкіна О.С., яка сказала, що потрібно зробити аналізи і необхідно провести очистку організму. Початковий діагноз Шишкіна О.С. поставила – харчове отруєння, а біль в хребті це наслідок отруєння, оскільки хребет в Ющенка В.А. хворий і тому він почав боліти.

Дуже агресивно був налаштований Червоненко Є.А., який казав, що його не можна везти до лікарні, оскільки там Ющенку В.А. зроблять ін’єкцію, яка призведе до смерті. Крім того Червоненко Є.А. був агресивно налаштований проти Шишкіної О.С., казав, що всі лікарі вбивці, що неможна Ющенку В.А. давати ніяких уколів. Дещо пізніше приїхала ще одна група лікарів і почали всі між собою радитися, яким чином вилікувати Ющенка В.А. Кожен із присутніх радили своїх знайомих лікарів.

Був один день, коли Ющенко В.А. був відсутній, він кудись їздив. Під час тієї поїздки з ним мабуть був Плющ, оскільки він займав активну роль в пошуках лікарів для Ющенка В.А., а в подальшому знайшов лікаря Корпана М.М. у Відні. Плющ прислав також інших лікарів, які брали в Ющенка В.А. аналізи. За результатами аналізів лікарі повідомили, що нічого страшного в крові не відбувається, казали що це інтоксикація організму. Китаєць сказав, що вся проблема в кишечнику та всьому кишковому тракті, оскільки він бачить гній в шлунку і кишечник сильно чимось роздратований.

В подальшому постало питання виїхати на лікування за кордон. Я настоював, що це отруєння або перша стадія панкреатиту, виходячи з того, що мені казали лікарі, які оглядали Ющенка В.А. Крім того вони казали, що не потрібно нікуди летіти, оскільки стан при транспортуванні хворого може погіршитись. Лікарі настоювали, що Ющенку В.А. потрібна дуже строга дієта і його потрібно положити на стаціонарне лікування, а коли будуть готові всі результати аналізів, складеться загальна картина хвороби і тоді можна буде прийняти рішення яким чином лікувати Ющенка В.А. Початковим завданням лікарів було видалити біль хребта, від якої на їх думку був головний біль та рвота, а вже потім потрібно зайнятись лікуванням основного джерела хвороби – отруєння.

Червоненко Є.А. настоював щоб Ющенко В.А. летів на лікування в Ізраїль, а Катерина Михайлівна сказала, що їй сподобалась лікарня у Відні, в якій вона рожала і тим більше, що Плющ телефонував і пропонував лікаря Корпана М.М. з Віденської лікарні. Я зателефонував до своїх знайомих у Відень і вони розповіли мені, що та лікарня спеціалізується на судинних захворюваннях. Лікарі даної лікарні не спеціалізувались на захворюваннях шлунково-кишкового тракту.

Ющенку В.А. ввели заспокійливі ліки і він заснув. Разом з Ющенком В.А. залишилась Шишкіна О.С. та інші лікарі. Я, Червоненко Є.А. та Третьяков в квартирі Ющенка В.А. зібрались та вирішили, що не потрібно нікуди летіти, а потрібно спочатку встановити точний діагноз, а вже потім приймати належне рішення, чи привезти спеціаліста чи самим кудись виїжджати. Після мого від’їзду з квартири Ющенка В.А. до мене зателефонували Катерина Михайлівна та Віктор Андрійович і повідомили мені, що по дорозі в аеропорт оскільки вилітають у Відень, вони попросили щоб мої знайомі зустріли їх у Відні.

Запитання: Яка Ваша думка з приводу можливого отруєння Ющенка В.А. саме Сацюком В.М. та Смешком І.П. в той вечір 05.09.2004?

Відповідь: На мою думку Сацюк В.М. та Смешко І.П. цього не робили, про це говорила вся обстановка зустрічі. Крім того я прихожу до цього висновку виходячи із обставин зустрічі та особистих якостей цих людей. Рахую, що саме отруєння могло виникнути в любому місцi.

Источник: From-UA

You may also like...