“Зізнання” Протасевича. Експерти про докази катування білоруського блогера

"Зізнання" Протасевича. Експерти про докази катування білоруського блогера

“Зізнання” опозиційного блогера Романа Протасевича записали під тортурами, вважає Світлана Тихановська. Якщо це так, це може бути порушенням конвенції ООН, але перевірити – складно.

Роман Протасевич під час одного з виступів після арештуРоман Протасевич під час одного з виступів після арешту

У Білорусі продовжують публікувати відео з нібито “визнавальними свідченнями” затриманого в Мінську після примусової посадки літака Ryanair опозиційного блогера Романа Протасевича. “Я відразу визнав провину”, – говорить 26-річний колишній шеф-редактор телеграм-каналу Nexta в опублікованій у четвер, 3 червня, бесіді, яку білоруський держканал ОНТ назвав “інтерв’ю”.

Протасевич робить у цьому відео багато зізнань, хвалить Олександра Лукашенка, обіцяє більше не займатися політикою і – плаче. Колишній кандидат у президенти Білорусі від опозиції Світлана Тихановська, з якою в еміграції в Литві працював Протасевич, заявила в п’ятницю, 4 червня, що ці слова були сказані ним після тортур.

Следы от наручников на запястьях Протасевича. Кадр ОНТ

“Інтерв’ю” Протасевича: свідчення “ницості” Мінська

У цьому не сумніваються й опитані DW експерти. “Це свідчення ницості, до якої опустилася білоруська влада; того, що вони геть забули про мораль, явно змусивши людину під тортурами зробити так зване “зізнання”, – говорить Ґергард Манґотт (Gerhard Mangott), експерт зі Східної Європи в університеті австрійського Інсбрука. – Ніхто не може повірити в те, що говорить Протасевич”.

Österreich Russland Gerhard Mangott

Ґергард Манґотт

Сумнівається у “визнавальних свідченнях” Протасевича й колишня міністерка юстиції Німеччини та колишня доповідачка Ради Європи в справі ЮКОСу Сабіне Лойтгойссер-Шнарренберґер (Sabine Leutheusser-Schnarrenberger). “Уже після першого виступу Протасевича всі спостерігачі зауважили, що на ньому видно сліди тортур, – говорить вона. – З огляду на його дії до арешту, те, що він заявляє зараз, повністю суперечить його переконанням”.

Чи допоможе Протасевичу Комітет проти тортур ООН

Перевірити підозри в тому, що Білорусь використовує тортури щодо Протасевича та інших ув’язнених, теоретично можуть дві структури – Комітет проти тортур Ради Європи (РЄ) і однойменний комітет ООН. Оскільки Білорусь не є членом РЄ, цей варіант відпадає. Але й у Комітету проти тортур ООН фактично зв’язані руки, каже Сабіне Лойтгойссер-Шнарренберґер.

Sabine Leutheusser-Schnarrenberger (FDP)

Сабіне Лойтгойссер-Шнарренберґер

За її словами, Мінськ хоч і підписав Конвенцію проти тортур від 1984 року, але не підписав важливий, ухвалений пізніше додатковий протокол, який передбачає механізм контролю за її виконанням. “Звичайно, можна і потрібно вимагати, щоб Білорусь дотримувалася Конвенції проти катувань, там все чітко прописано”, – говорить Лойтгойссер-Шнарренберґер, але зазначає, що можливості зовнішнього впливу обмежені.

“Якщо подивитися на диктатуру, якою є Білорусь, її це, схоже, не цікавить”, – говорить політикиня. У випадку Мінська міжнародні механізми захисту від катувань – “не дуже гострий меч”, констатує Лойтгойссер-Шнарренберґер. DW звернулася до Комітету проти катувань ООН і в офіс Верховного комісара ООН з прав людини з проханням про інтерв’ю про справу Протасевича, але отримала відмови.

“Репортери без кордонів”: “Публікувати таке не можна”

У міжнародної журналістської правозахисної організації “Репортери без кордонів” заяви блогера назвали “не інтерв’ю, а зізнанням, до якого Протасевича змусив Лукашенко”. Представник організації Крістофер Реш назвав білоруського лідера правителем, “який править своєю країною залізною рукою, як диктатор”. Реш назвав відео зі зізнаннями Протасевича “нелюдяним і ганебним”. За його словами, “з точки зору журналістської етики, публікувати таке не можна”.

“Було чітко зрозуміло, що держава Білорусь будь-якими способами розігрує спектакль, – говорить Сабіне Лойтгойссер-Шнарренберґер. – Мовляв, у Протасевича все добре, що ви причепилися?”. За її словами, підозри про тортури з точки зору влади мало розвіяти одне з попередніх його “інтерв’ю”, в якому блогер “курив і посміхався”. “Це принижує гідність Романа Протасевича, – говорить політикиня. – Всі, хто це бачив і чув, виходять з того, що він сказав це не добровільно”. За її словами, для цього не обов’язково застосовувати фізичне насильство щодо блогера. Тиск може здійснюватися й шляхом “погроз зробити щось” з його подругою, яку також утримують у Білорусі.

Санкції проти Білорусі будуть посилені

Сабіне Лойтгойссер-Шнарренберґер вважає, що тиснути на Білорусь ззовні можливо тільки шляхом санкцій, що вже відбувається. Так, країни Євросоюзу домовилися про обмеження стосовно Білорусі в сфері авіаперевезень. “Але на даний момент слід чесно визнати, що сподівання, на те, що Лукашенко змінить свою політику, дуже малі”, – говорить колишня міністерка юстиції ФРН.

На думку австрійського політолога Манґотта, у випадку Протасевича Мінськ зробив собі “ведмежу послугу”, оскільки “показав усім методи тортур, за допомогою яких опозиційно налаштовані люди змушені робити нібито визнавальні свідчення. З огляду на це він вважає більш жорсткі санкції “безальтернативними”.

Авторы: Роман Гончаренко, Катя Тейзе; DW

You may also like...