«Злочинні угрупування», масові бійки, поножовщина, бурштин і суди: реалії конфлікту депутата з підприємцем

«Злочинні угрупування», масові бійки, поножовщина, бурштин і суди: реалії конфлікту депутата з підприємцем
Депутата сільської ради Володимира Жовклого  обвинувачують у свавіллі та насиллі у сільській громаді, але поліція та прокуратура намагаються засудити підприємця Володимира Федотова, який каже, що протидіє Жовклому і його «банді»

У 2023 році на телевізійне шоу «Говорить вся країна» звернулися шестеро жителів села Переброди, що на півночі Рівненщини. Вони публічно звинуватили сільського депутата Володимира Жовклого у створенні злочинного угруповання. Селяни в ефірі скаржилися, що місцева поліція закриває очі на незаконну діяльність депутата та його поплічників, а проти самих скаржників відкриває кримінальні справи.

Журналісти-розслідувачі з видання “Четверта влада” спробували розібратися у одному з конфліктів, що трапився у Перебродах, а також до яких він призвів наслідків. Та чи справді поліція «грає» на боці скандального сільського депутата, відомого під прізвиськом Беблях.

Масова бійка

Село Переброди межує з Білоруссю. Колись воно входило до Дубровицького району, нині – до Сарненського та є частиною Миляцької сільської об’єднаної територіальної громади. У Перебродах періодично поліція виявляє незаконних старателів, які видобувають бурштин.

У центрі села є кафе «Магнат», яке належить сільському депутатові Володимиру Жовклому, на прізвисько Беблях. 28 жовтня 2022 року року біля цього кафе почалася масова бійка. Подію, яку місцеві знімали на телефони, висвітлила більшість регіональних медіа. З відеозаписів, які виклали у мережу, у ній взяли участь близько сорока чоловіків.

Тоді публічно звинуватили один одного в рекеті та намаганні «контролювати усе село» дві сторони конфлікту: з однієї – депутат Володимир Жовклий, з іншої – селяни Павло Василевич і Назар Хомич. Мету такого «контролю» сторони не озвучували.

Володимир Жовклий
Володимира Жовклого двічі обирали депутатом Дубровицької районної ради. У 2010 році – від партії «Наша Україна» та у 2015 році від Блоку Петра Порошенка «Солідарність». З 2020 року він є депутатом Миляцької сільради від партії «Слуга народу». Стоп-кадр з сюжету телеканалу «ITV media group»

Відео, які поширювали обидві сторони, мало свідчать про причину конфлікту чи те, хто саме розпочав бійку. А в деяких із опублікованих відео прибрали аудіодоріжки.

Окремі інформаційні портали та телеграм-канали охрестили це «бурштиновими розбірками›, проте доказів цьому твердженню в їхніх публікаціях немає, а поліція офіційно повідомила, що інцидент стався «через тривалі неприязні відносини між двома компаніями місцевих жителів».

У сюжеті телеканалу «ITV» Павло Василевич скаржився, що з кафе «Магнат» неодноразового виходили молодики та били селян, які проїздили повз. З його слів, вони діють в інтересах Жовклого, який має на меті таким чином встановити «контроль» над селом.

– Це його банда, в основному малолітні – від 16, мабуть, до до 22 років. Більшість, можна сказати, діти. У цьому беруть участь і його сини, – вже казав Павло Василевич на телешоу «Говорить вся країна».

Пан Жовклий теж прокоментував ситуацію для телеканалу «ITV», але запевняв: рекетом займаються зі сторони Павла Василевича та Назара Хомича:

– Не дають тут жити. Стояли тут машини, вони приїхали, б’ють – побили все, що є, самі бачите, – казав Володимир Жовклий про своє кафе «Магнат». – Вони сказали: «600 доларів платіть. Будете платити – будете працювати».

Нині у Дубровицькому районному суді розглядають справи молодиків з обох сторін конфлікту, їх звинувачують у хуліганстві. Зокрема, фігурантами є і сини депутата Володимира Жовклого – Віталій, Володимир та Андрій.

Ми запитали у депутата, чи він причетний до цієї масової бійки. Попри його присутність на відеозаписах, свою участь він заперечує:

– Нічого я не знаю, я в тій бійці не брав участь. Нема в мене стосунку, я до них нічого не маю, нічого в мене немає.

На умовах анонімності з нами погодився поспілкуватися один із селян, який дещо розповів про ситуацію з видобутком бурштину у селі та ймовірну причину бійки.

– Усі вони (учасники бійки. – Авт.) видобували бурштин. З початком війни поліція це заборонила. Хто міг, той поїхав за кордон на заробітки. Бурштин продовжили видобувати в основному Жовклі, а хто «доносив» на них за це, того карали.

А в одній із ухвал у справі ми знайшли інформацію щодо проведених оперативно-розшукових заходів. Зі свідчень поліцейських, які приїздили на виклик у Переброди, серед причин бійки – «розподіл території поблизу села, де здійснюється незаконний видобуток бурштину».

Ми запитали у голови громади Федора Хлебовича, чи пов’язує він конфлікти у Перебродах з видобутком чи купівлею бурштину.

– Для того, щоб робити висновки щодо цих випадків, висновки мають дати правоохоронні органи, має дати слідство. Я вам взагалі скажу так: я навіть там не був, не знаю, де і як той янтарь (українською – бурштин. – Ред.) видобувають.

Федір Хлебович
До об’єднання територіальних громад, яке відбулося у 2015 році, Федір Хлебович був сільським головою Удрицької сільської ради. Після реформи він – голова Миляцької сільської об’єднаної територіальної громади. Стоп-кадр з телевізійного шоу «Говорить вся країна»

Помста за участь у бійці

Через рік після бійки, у 2023 році, на телевізійному шоу «Говорить вся країна» виступав і місцевий підприємець Володимир Федотов. Після цього племінника Федотова Олександра Чмуневича жорстоко побив депутат Жовклий та його син, стверджує підприємець. Поліція відкрила проти Жовклих кримінальне провадження.

З історією про побиття племінника і зі звинуваченням поліції у затягуванні кримінального провадження Володимир Федотов і звернувся до нашої редакції.

30-річний племінник Федотова – Олександр Чмуневич – брав участь у масовій бійці восени 2022 року проти сторони сім’ї Жовклих.

Сам Чмуневич так пояснює свою участь в конфлікті:

– Вони не дають у село вийти. Діти йдуть в школу, вони їх обзивають «недоношеними», використовують нецензурну лексику. Вони «відморожені повністю, на всю голову». Їм немає ніякої міри.

20 серпня 2023 року, коли Олександр зустрівся в селі зі своїм дядьком Володимиром Федотовим, до них під’їхали близько 13 чоловіків. Серед них були депутат Володимир Жовклий та його син Віталій, розповів «Четвертій владі» Олександр Чмуневич.

– Мене збили, зтовкли, той старий (депутат Жовклий. – Авт.) ще ножом тикнув. Кинули під ноги і все. Добре, що Володя (Федотов) машиною наїжджав на них, щоб відлякати. А так просто забили б, – розповідає Олександр Чмуневич про побиття того вечора.

Олександр Чмуневич
Олександр Чмуневич того вечора отримав ножове поранення у груди. Колаж на основі стоп-кадру з телевізійного шоу «Говорить вся країна»

Депутат Володимир Жовклий, у свою чергу, звинувачує самого Олександра. Нібито це сам Чмуневич напав на них з ножем.

– Сина мого ножем порізав, той Саша. Мені пальця відрізав. Суд зараз йде, – сказав Володимир Жовклий нашому журналісту. Проте ми помітили, що коли депутат давав коментар у телешоу «Говорить вся країна», усі пальці на його руках були на місці.

У суді наразі перебуває дві кримінальні справи за статтею 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження). В одній потерпілим є Олександр Чмуневич, а обвинуваченими – депутат Володимир Жовклий та його син Віталій. В іншій справі навпаки – потерпілими виступають Жовклі, а Олександр – обвинуваченим.

Дядько Олександра, Володимир Федотов, свідчить, що в його автомобіль кидали каміння та штахети, коли він намагався зашкодити побиттю племінника. Тоді ж він звернувся в поліцію із заявою про пошкодження автомобіля.

За версією підприємця Володимира Федотова, це була помста депутата Володимира Жовклого та його сина Віталія за участь племінника у масовій бійці, яка трапилася восени 2022 року. Фото «Четвертої влади» (Владислав Мартинчук)

Та попри свідчення Федотова проти конкретних жителів села, поліцейський офіцер громади Олександр Шах у своєму рапорті зазначив, що «встановити можливих очевидців події та допитати їх, як свідків, не було можливо». Провадження щодо пошкодження автомобіля закрили через чотири місяці після бійки.

«Білими нитками»: поліція ухиляється від відповідей

Ми поцікавилися в Олександра Шаха, чому не вдалося знайти людей, щодо яких свідчив Володимир Федотов.

– Це допитувала слідча, в неї було провадження, вона закрила справу, а тоді вже мені дали. Що там, кого вона допитувала, я вам не можу сказати, – пояснив Шах.

Рапорт Олександра Шаха долучили до матеріалів кримінального провадження 29 грудня 2023 року. Того ж дня старша слідча відділення поліції №1 у місті Дубровиця Катерина Перепелиця винесла постанову про його закриття.

Ми зателефонували слідчій, щоб дізнатися, чому так сталося із допитом свідків, проте навіть не заслухавши запитання, вона відмовилася будь-що коментувати.

– Надсилайте офіційний запит, я вам надам офіційну відповідь. На цьому розійдемося, – коротко відповіла слідча Перепелиця.

Лише після скарги Володимира Федотова у січні 2024 року поліція відновила кримінальне провадження щодо пошкодження автомобіля.

А поки правоохоронці розбиралися у справі про побиття Олександра Чмуневича, його дядька Володимира Федотова звинуватили у тому, що 5 жовтня 2023 року він нібито побив односельчанина Миколу Євсовича.

А Микола Євсович – дядько одного із молодиків, який брав участь у побитті Олександра Чмуневича, каже Федотов і звинувачує його у лжесвідченні.

За три тижні правоохоронці провели вісім допитів і один слідчий експеримент. І вже 27 жовтня 2023 року Володимиру Федотову повідомили про підозру у вчиненні кримінального правопорушення за статтею 125 Кримінального кодексу України (умисне легке тілесне ушкодження).

Сам Федотов запевняє, що не бив Миколу Євсовича, а у той день був у Дубровиці. Показав нам відео з камер спостереження, яке підтверджує, що в час, коли він нібито наносив побої у селі, він був у магазині в колишньому райцентрі. Також про це свідчать дані з мобільного трафіку його смартфону.

Ми дослідили матеріали кримінального провадження, які нам надав Володимир Федотов, та знайшли невідповідності, що свідчать на його користь.

Микола Євсович
Микола Євсович, житель села Переброди. У суді він розповів, що «5 числа» пив горілку з сусідом біля річки. До них нібито підійшов Володимир Федотов та, не сказавши ані слова, побив. На судовому засіданні Микола Євсович не міг згадати місяць, коли це сталося. На запитання прокурорки казав, що у листопаді, а не у жовтні. Фото «Четвертої влади» (Владислав Мартинчук)

Потерпілий Євсович надав суперечливі свідчення щодо свого побиття. При зверненні за медичною допомогою він сказав, що Володимир Федотов вдарив його в обличчя рукою, через що він втратив свідомість.

Але при проведенні слідчого експерименту взагалі не згадував про втрату свідомості. Але свідчив, що Федотов вдарив його ногою.

Ми запитали у дізнавача у цій справі, капітана відділення поліції №1 у місті Дубровиці Андрія Кузіна, про суперечності показів потерпілого Євсовича та свідків.

– Ви ж розумієте, що я не можу вам зараз сказати цю інформацію. До чого ці запитання? – капітан Кузін.

– Чому не можете? – журналіст.

– Бо це таємниця досудового розслідування.

Не отримавши відповідей від дізнавача та слідчої щодо ситуації в селі, ми звернулися до начальника відділення поліції №1 у місті Дубровиці Віталія Майдана:

– Там декілька проваджень було, які направляли до суду. Наскільки я знаю, у них давно тривають недружні стосунки. Щодо бурштину, то щодо цих людей не скажу, але біля самого села Переброди факти незаконного видобутку бурштину виявляють.

– В одній із ухвал суду у справі щодо бійки восени 2022 року поліцейські вашого відділення, які приїздили на виклик у Переброди, свідчили, що одна із причин бійки  – «розподіл території поблизу села, де здійснюється незаконний видобуток бурштину», – журналіст.

– Я не чув, що це було через ділянку. Те, що знаю точно, – не раз в них виникають конфлікти між собою. Офіцер громади постійно там, але віддаленість села дає своє, як кажуть.

– Тобто ті поліцейські, які приїздили на виклик, так і не встановили, щодо якої ділянки була бійка?

– Ні-ні-ні, – після цієї відповіді Віталій Майдан попросив «зачекати секундочку» та поклав слухавку.

Наш журналіст протягом декількох днів після розмови не міг до нього повторно дотелефонуватися. Коли йому це вдалося, Віталій Майдан поклав слухавку одразу після того, як журналіст назвався.

Підприємець Володимир Федотов стверджує, що «справа шита білими нитками», а поліцію і прокуратуру «зацікавила» протилежна сторона дуже оперативно відкрити проти нього сфабриковане кримінальне провадження і передати його швидко в суд. Не зважаючи на прогалини та нестиковки у розслідуванні. Це потрібно, стверджує Федотов, для того, щоб «я не протидіяв цій банді, яка чинить свавілля у селі, відчуваючи себе господарями життя».

Ми відвідали одне із судових засідань у Дубровиці, в справі про ймовірне побиття Миколи Євсовича. Сторону обвинувачення представляла прокурорка Сарненської окружної прокуратури Наталія Агатинська.

Ми намагалися запитати у неї, яким доказам прокурори надали перевагу: даним мобільного трафіка чи показам свідків, проте вона відмовилася будь-що коментувати.

Наталія Агатинська
Прокурорка Наталія Агатинська. Фото «Четвертої влади» (Владислав Мартинчук)

Взаємні обвинувачення в бурштинокопанні

Депутата Володимира Жовклого теж допитували щодо побиття Євсовича. Він свідчив, що того дня, коли Микола Євсович телефоном повідомив його про інцидент, він порадив йому звернутися в поліцію із заявою про побиття.

Ми запитали у самого депутата про його знайомство з потерпілим, зателефонувавши йому.

– Микола Євсович – ваш знайомий? – журналіст.

– Ні, я його знати не знаю, – заперечив Володимир Жовклий.

– 23 жовтня вас у цій справі допитували? Після побиття Євсовича?

– Дивися, – під час розмови хтось підказує Володимиру Жовклому: «Там, там Федотова допитували».

– Допитували, все вам Федотов розкаже. Ти набери Федотова, він тобі все розкаже, «почім в Одесі рубероїд», він тобі все розкаже, – уникнув відповіді пан Жовклий.

Наш журналіст спілкувався з депутатом Володимиром Жовклим двічі. Перший раз він заперечував свою причетність до масової бійки восени 2022 року і казав, що звинувачення Володимира Федотова, які той озвучив на телешоу «Говорить вся країна», його не цікавлять.

Але через годину сам зателефонував журналісту та почав розмову з того, що Володимир Федотов з 2014 року займається купівлею бурштину. Було чути у слухавці, що депутатові хтось підказував, що казати.

– Ти прекрасно знаєш, чим він займається, він скупником бурштину був.

– А скажіть, будь ласка, купівлею бурштину він давно займається? – журналіст.

– Давно, з чотирнадцятого року, – підказують депутатові і він одразу це повторює.

– І досі займається?

– Так, і досі займається.

– Ви були депутатом останні 14 років, ви цим не цікавились?

– Мені воно не цікаво було.

Володимир Федотов відкидає ці звинувачення та каже: бурштином займається саме Жовклий.

– Ну, а в чому ж ще він може мене звинувачувати? Хоча він напряму має стосунок до бурштину і до цього часу, – запевнив Володимир Федотов.

– А яке? – журналіст.

– Він і його сини – в болотах, у заповіднику (Ольманські болота. – Авт.) вони працюють, це всім відомо. Квадрокоптери пускали, слідкували за ними, але вони весь час втікають.

– Тобто ви стверджуєте, що вони добувають бурштин?

– Так, і до сьогоднішнього часу.

Володимир Федотов розповів нам, що у нього були обшуки у 2020 та 2021 роках та надав нам протоколи для ознайомлення.

У 2020 році слідчі Березнівського відділу поліції подали 20 клопотань про проведення обшуків у різних людей в селах Перебродах та Будимлі. Селян підозрювали у незаконному поводженні зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами. Проте далі обшуків справа не пішла, за чотири роки – жодного вироку.

У 2021 році негласні слідчі (розшукові) дії та обшуки проводила Служба безпеки України, а географія була значно ширша: у  селах Вирівської, Клесівської, Вараської, Сарненської громад та у Сарнах.

Цього разу справа стосувалася порушення правил охорони або використання надр, незаконного придбання та зберігання бурштину та екоциду (масового знищення рослинного або тваринного світу) за попередньою змовою групи осіб.

У цій справі ми знайшли у реєстрі судових рішень більше 30 ухвал з дозволами на обшуки. За рік вирок оголосили лише трьом чоловікам. Їм призначили покарання у вигляді позбавлення волі, але через укладену угоду про визнання винуватості звільнили від відбування покарання.

Речові докази у справі – одну мотопомпу саморобного виробництва та 152 грами бурштину, ринкова вартість якого на той час складала 331 гривню, – конфіскували.

Підприємець Володимир Федотов і депутат Володимир Жовклий не надали нам доказів проти один одного, які б доводили їх зв’язок із видобутком чи купівлею бурштину. Судових справ, які б стосувалися бурштину, проти них також немає.

Офіційні заробітки депутата і підприємця

Володимир Федотов з 2018 року – підприємець та займається вантажними перевезеннями. За даними аналітичної системи «YouControl» у його власності перебуває 15 сідлових тягачів (в народі – фура. – Ред.) та напівпричепів і ще 6 сідлових тягачів він орендує.

За найнижчими цінами на сайті Auto.ria станом на жовтень 2024 року, вартість його транспорту становить майже 7 мільйонів гривень, а орендованого – орієнтовно 3 мільйони гривень.

Щодо діяльності до 2018 року Володимир Федотов пояснив нам, що він був співвласником транспортної фірми біля Рівного, проте якої саме не уточнив. З його слів, він володів фірмою неофіційно, а за домовленістю з людиною на яку вона була оформлена. Наприкінці додав:

– Багато років їздив я і по заробітках, і неофіційно працював, по-різному було, по-різному було.

Депутат Володимир Жовклий з 2005 по 2022 роки також був підприємцем. Основна діяльність – роздрібна торгівля з лотків та на ринках. Крім цього, серед інших видів діяльності – прісноводне рибництво (аквакультура) та лісопильне та стругальне виробництво.

У 2009 році людина з таким самим прізвищем, іменем і по-батькові заснувала приватне підприємство «Полісся-2009». За даними аналітичної системи «YouControl» серед керівників окрім Володимира Жовклого також був Михайло Вальковський. Основна діяльність – рибальство, надання послуг у рибальстві. «Полісся-2009» проіснувало півтора роки.

Через чотири місяці після заснування, виконавчий директор «Полісся-2009» Михайло Вальковський без дозволу спустив воду у ставках в урочищі «Черетяни» колишнього Рокитнівського району загальною площею 1,7 гектари. За це його притягнули до кримінальної відповідальності.

За версією прокурора, внаслідок незаконного спуску води, Вальковський заподіяв шкоду державі на суму 51 тисяча 761 гривня. Проте суд частково задоволив позов прокурора. Михайла Вальковського змусили відшкодувати державі лише 5 тисяч гривень заподіяної шкоди та визнали винним за частиною 1 статті 365 Кримінального кодексу України – перевищення службових повноважень.

Нині депутат Володимир Жовклий є співвласником «Рибного господарства “Полісся плюс”» що займається прісноводним рибництвом та ще сорока іншими видами діяльності.

Фірма заснована у грудні 2023 року, а внесок до статутного фонду від депутата Жовклого у ньому становить 770 тисяч гривень (70%).

Але в електронних деклараціях Володимира Жовклого, які він подає як депутат з 2016 року, ми не знайшли доходів чи збережень які б дозволили йому зробити такий грошовий внесок у 2023 році. Також за даними аналітичної системи «YouControl», у рибного господарства немає у власності ані землі, ані нерухомості чи транспортних засобів.

Жовклий Володимир Володимирович перебуває у розшуку
Ще 10% «Рибного господарства “Полісся плюс”» належить сину депутата Жовклого, Володимиру Жовклому-молодшому. У вересні 2024 року його оголосили у розшук. Звинувачують за частиною 4 статті 186 Кримінального кодексу – грабіж, вчинений у великих розмірах чи в умовах воєнного або надзвичайного стану. Скриншот з сайту Міністерства внутрішніх справ України

З 2016 року Володимир Жовклий-старший та його дружина з доходів декларують лише пенсію.

Доходів від підприємницької діяльності, заробітної плати чи прибутку від заснованих підприємств у депутата з 2016 року немає.

З 2016 по 2018 роки дружина депутата тричі декларувала допомогу при народженні дитини на загальну суму 56 тисяч 680 гривень.

З 2016 по 2022 роки загальна сума пенсії обох становить 487 тисяч 425 гривень, або в середньому 2 тисячі 500 гривень на місяць у кожного.

Проте у 2023 році, пенсія депутата виросла у 4 рази, а його дружини у 2 рази, порівняно з 2022 роком і становить майже 98 та 76 тисяч гривень у рік відповідно.

З рухомого майна у депутата три вантажівки 1989-1992 років випуску марок «ГАЗ» та «ЗІЛ» які він щорічно декларує починаючи з 2016 року.

В останній декларації за 2023 рік, депутат декларує таку нерухомість у селі Переброди: «Кафе-бар з магазином» площею 193 квадрати та вартістю 530 тисяч 59 гривень та три «майнові комплекси» площею 1 тисяча 268 квадратних метри та загальною вартістю 195 тисяч 234 гривні.

Із землі – дві ділянки у Перебродах. Одна 5 соток, інша 0,25 сотки, без вказання їх вартості.

Житла депутат Володимир Жовклий не декларує. Хоча за законом зобов’язаний це робити.

Автор: Дмитро Домащук

Джерело: “Четверта влада

You may also like...