67 справ щодо війни, за якими варто стежити цього тижня: обстріл Грози, вербування мера Очакова і шпигунство для Китаю
Київська область
Проросійська пропаганда. Вікторія Кохановська з Волинської області — активна прихожанка УПЦ МП. СБУ звинувачує її у провокаціях на території Києво-Печерської лаври навесні 2023 року. Як каже слідство, вона “розганяла” у соцмережах стріми, в яких підбурювала людей чинити спротив правоохоронцям та ображала релігійні почуття українців. Крім того, на сторінці у Фейсбуку заперечувала російську збройну агресію, називала війну в Україні “внутрішнім громадянським конфліктом”. Їй інкримінують пропаганду війни. Засідання призначено на 23 вересня о 16:00 у Голосіївському районному суді Києва.
Кримська суддя. Ірина Захарова — колишня суддя із Криму. Слідчі встановили, що після анексії Криму Росією вона почала працювати в незаконно створеному міському суді. Захарова ухвалювала рішення про видворення українців з півострова. За це їй інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 26 вересня о 12:30 у Деснянському районному суді Києва (in absentia).
Пропаганда для дітей. Дмитро Полковников — очільник російської мілітарної організації “Кримпатріотцентр”, служив у ВМФ РФ, учасник першої чеченської війни, де отримав звання “Героя Росії”. За даними слідства, формування під керівництвом Полковникова має розгалужену мережу, що функціонує під видом дитячих таборів в окупованому Криму та на лівобережжі Херсонщини. Там місцевим школярам нав’язують ідеологію рашизму та ненависть до України. СБУ зазначає, що Полковников особисто закликав дітей підтримувати Росію. Його обвинувачують у порушення законів та звичаїв війни та виправдовуванні збройної агресії РФ. Засідання призначено на 23 вересня об 11:00 у Солом’янському районному суді Києва (in absentia).
Скандальні співи в Лаврі. Анатолій Войтенюк — архімандрит УПЦ (МП). У мережі опублікували відео, де парафіяни у Києво-Печерській Лаврі співають “Звон плывет, плывет над Россией, пробуждается матушка-Русь”. За даними слідства, саме Войтенюк дозволив використовувати приміщення Лаври для таких співів, щоб утвердити ідеологію про належність України, Росії та Білорусі до однієї “Святої Русі”. Войтенюку інкримінують заперечення збройної агресії РФ. Засідання призначено на 26 вересня о 10:30 у Печерському районному суді Києва.
Призов у Криму. Артур Саруханян у 2014 році перейшов на службу в армію РФ у Криму. Слідство встановило, що він безпосередньо розробляв план та організував щонайменше вісім призовних кампаній кримців на строкову службу до Збройних сил Росії. Йому інкримінують порушення законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 26 вересня о 10:30 у Солом’янському районному суді (in absentia).
Передача інформації Китаю. Сюй Мінмін та Гао Сінмін — громадяни Китаю, які жили в Києві. Слідство вважає, що вони збирали інформацію про українську зброю для передачі в Китай. Їх затримали й обвинувачують у шпигунстві. Засідання призначено на 25 вересня об 11:00 у Шевченківському районному суді Києва.
Колишній голова Харківської СБУ. Роман Дудін — колишній голова СБУ на Харківщині. Слідчі переконані, що в лютому 2022 року він хотів захопити владу в регіоні й усунути голову Харківської ОВА, адже розраховував на хороше ставлення від окупантів. Також, за версією слідчих, СБУ під керівництвом Дудіна не виконувала поставлених завдань. Обвинувачений запевняє, що його обмовили. Каже, що на той час був на важливій службі і захищав Україну. Він подав позови до пʼяти українських правоохоронних органів. Його обвинувачують у державній зраді. Процес закрили. Засідання призначено на 26 вересня о 13:30 у Шевченківському районному суді Києва.
“Каральні заходи”. Молодший сержант Владислав Матвєєв — військовий 1-го взводу 37-ї окремої мотострілкової бригади, який захопив селище Мотижин Бучанського району в березні 2022 року. Слідство встановило, що чоловік разом із іншими росіянами проводили “каральні заходи”. Під час одного з рейдів вони рухалися колоною бронетехніки та відкрили вогонь по двох авто із цивільними — загинуло шестеро людей. Матвєєва обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 25 вересня о 10:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).
Погроза вбивством. Расул Едїєв — російський військовий, який брав участь в окупації села Катюжанка на Київщині. Слідство встановило, що він, погрожуючи пістолетом, відібрав у двох цивільних машини. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня о 14:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).
Пограбування на мільйон. Анатолій Костюченко з Донеччини служить у 64-ій окремій мотострілецькій бригаді 35 загальновійськової армії Східного військового округу РФ. Під час окупації Київщини, за даними слідства, вдерся до підприємства у селі Димер, побив охоронця і разом із іншими військовими вивіз майна на понад мільйон гривень. Костюченка обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 26 вересня о 12:00 у Вишгородському районному суді Київської області (in absentia).
Вбивство старости Мотижина. Магомедмирза Сулейманов — військовий 37-ї окремої мотострілецької бригади РФ. Слідство вважає, що він разом із сімома іншими військовими причетний до вбивства цивільних на Київщині, зокрема старости села Мотижин. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня о 12:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Погрози та залякування. Володимир Дубінін і Андрій Каркін — військові 37-ї окремої гвардійської мотострілецької бригади. Вони прибули до Бородянки 27 лютого 2022 року, де неодноразово, як каже слідство, обстрілювали цивільні будинки з автоматів, залякували людей. У березні прибули до Макарова, де також атакували місцевих, погрожували розстрілом, стріляли біля обличчя. Їх обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня о 12:30 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Імітація розстрілу. Олександр Кондратьєв — майор, начальник штабу, заступник командира батальйону, який окупував Київщину у 2022 році. Слідство встановило, що в березні 2022 в Андріївці він грабував цивільних і чинив щодо них психологічне насильство. Разом із підлеглими обшукав будинок жінки. Погрожуючи їй вбивством, вивів на подвір’я та імітував розстріл, вистріливши декілька разів над головою. Його обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня о 16:00 у Макарівському районному суді Київської області (in absentia).
Шипи проти ЗСУ. Олександр Ткачук — фермер з Київщини. За даними слідства, наприкінці березня 2022 року підрозділ ЗСУ облаштував позицію на його фермі, звідки вів вогонь по ворогу. Ткачук із працівниками приїхав до бійців та вимагав, аби вони залишили територію, погрожував автоматом, обіцяв встановити шипи і шлагбаум. Наступного дня військові побачили загорожу і табличку з застережним написом про шипи. На час слідства суд відпустив фермера під заставу. Ткачуку інкримінують перешкоджання законній діяльності ЗСУ. Засідання призначено на 25 вересня о 10:00 у Макарівському районному суді Київської області.
Знищення “Мрії”. Сергій Бичков та Олександр Нетьосов — колишній гендиректор і начальник відділу контролю якості авіаційної безпеки ДП “Антонов”. Їх підозрюють у перешкоджанні діяльності ЗСУ напередодні повномасштабного вторгнення Росії, що призвело до знищення літака АН-225 “Мрія”. За матеріалами слідства, екскерівники не допустили нацгвардійців на територію гостомельського аеропорту для підготовки до його захисту. Через це росіяни тимчасового захопили аеродром, навколишні населені пункти і знищили “Мрію”. Бичкова та Нетьосова підозрюють у перешкоджанні законній діяльності ЗСУ. Засідання призначено на 23 вересня об 11:00 у Броварському міськрайонному суді Київському області.
Розстріл автомобільної черги. Вячеслав Буряк — російський військовий парашутно-десантного полку. У березні 2022 року брав участь в окупації Ірпеня. Разом із іншими росіянами, вважає обвинувачення, розстріляв автомобільну чергу цивільних, які намагалися виїхати з міста. П’ятеро людей загинуло, стільки ж отримали тяжкі поранення. Російські джерела пишуть, що в травні 2022 року Буряк помер. Його обвинувачують у порушення звичаїв та законів війни. Засідання призначено на 23 вересня о 9:45 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Побиття та вбивство. Олексій Горєлов, Денис Гриненко та Вадим Моругін — військові РФ, які брали участь в окупації Київщини у 2022 році. Слідство вважає, що за наказом капітана Горєлова Гриненко і Моругін спочатку жорстоко побили, а потім вбили цивільного в Бучі. Їм інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:05 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Вогонь на ураження. Антон Гарін — військовий РФ, що був серед окупантів Гостомеля у лютому 2022 року. Слідство встановило, що разом із іншими військовими РФ він відкрив вогонь по цивільному авто. Водій отримав численні поранення. Гаріна обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:55 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Розстріл цивільного в лісі. Олександр Віселков ― російський сержант, який був серед окупантів Київщини. За наказом командира Муссагалєєва він разом із іншим російським військовим викрав місцевого, який проїжджав на авто через блокпост. Чоловіка вивезли до лісу поблизу селища Дмитрівка, де довго та жорстоко катували, а потім, кажуть слідчі, за наказом Муссагалєєва розстріляли і покинули тіло. Під час розслідування СБУ отримала свідчення російського полоненого, який підтвердив це. Віселкова обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 14:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Захоплення Гостомеля. Вадим Паньков — російський командир 45-ї окремої бригади спеціального призначення Повітряно-десантних військ. Прийняв присягу на вірність народу України у 1992 році, але вже за рік став військовим РФ. У 2001 році отримав звання Героя Росії за виконання завдань на території Північного Кавказу. Планував і керував захопленням аеродрому в Гостомелі та спробами прориву на Київ. Йому інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:00 в Ірпінському міському суді Київської області (in absentia).
Розстріл евакуаційної колони. Станіслав Стенін — російський командир розвідувальної роти. За даними обвинувачення, у березні 2022 року разом із іншими військовими він встановив вогневий контроль над частиною вулиці Кошового в Ірпені. Тоді це була єдина дорога для евакуації з міста. Росіяни розстріляли шість авто з написами “ДІТИ” та “ЕВАКУАЦІЯ”. Загинуло п’ятеро людей, поранення отримали семеро, серед яких мала дитина. Стеніна звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 16 квітня о 09:45 в Ірпінському міськрайонному суді Київської області (in absentia).
Донецька область
Боєць “Слов’янського полку”. Валерій Богоудінов ― мешканець Донеччини. За даними слідства, у 2014 році він приєднався до “Слов’янського полку” “ДНР” і чергував на блокпосту на в’їзді до Костянтинівки. Навесні 2015 року він розносив листівки із закликом приєднуватися до “ДНР”, агітував місцевих, розповсюджував заклики “ВКонтакте”. Чоловіку інкримінують участь у терористичній організації. Він перебуває під вартою. Засідання призначено на 24 вересня о 10:00 у Костянтинівському міськрайонному суді Донецької області.
Позиції під Слов’янськом. Ольга Юрчонок ― мешканка Донеччини. Слідство вважає, що вона шпигувала за пунктами базування Сил оборони в районі Слов’янська, закликала вбивати українських полонених та “зливала” позиції ЗСУ під Слов’янськом. Її обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 23 вересня о 13:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.
Інформація для ФСБ. Ігор Довганюк працював у Слов’янську на заводі. За даними слідства, він передавав у чат-бот ФСБ інформацію про дислокацію особового складу та озброєння ЗСУ, напрямки руху військової техніки. Також він відмічав геолокації гуртожитків, промислових об’єктів і комунальних установ, чітко описував місця прильотів й оцінював їх як “скромні”. Він писав повідомлення з критикою української мови, волонтерів, демократичних процесів в Україні, брав участь у російських опитуваннях, де очікуваннями від “СВО” обирав “перемогу РФ та встановлення контролю над всією Україною”. Йому інкримінують несанкціоноване поширення інформації про ЗСУ. Засідання призначено на 26 вересня о 14:30 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.
“Ополчення Донбасу”. Ігор Безлєр — один із лідерів “ДНР”, керівник “Ополчення Донбасу”, підполковник ГРУ Росії у відставці. Має позивний “Бєс”. Його підозрюють у причетності до вбивства депутата Горлівської міської ради Володимира Рибака у квітні 2014 року. Українське МВС звинувачувало Безлєра у підготовці замаху на главу відомства Арсена Авакова. За даними обвинувачення, Безлєр та його угрупування скоїли чисельні вбивства, терористичні акти на харківській залізниці. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначене на 26 вересня о 10:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області (in absentia).
Ломбард у “ДНР”. Андрій Толстих і Артур Мутовкін — підприємці, які працювали у Донецьку до окупації. У 2019 році їх затримали у Києві за звинуваченням у співпраці з окупантами. Згідно з матеріалами справи, вони перереєстрували свій ломбард у “ДНР” та платили там податки. Їм інкримінують фінансування тероризму. Засідання призначено на 25 вересня о 14:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.
Підтримка “денацифікації”. Петро Гущин — житель Слов’янська. Як встановило слідство, з травня по червень 2022 року він поширював в “Однокласниках” проросійські дописи, зокрема про “денацифікацію” та “бандерівців”, які бомблять Донбас. Також він підтримував пости з закликами обстрілювати Київ. Гущину, який перебуває в ізоляторі, інкримінують виправдовування збройної агресії РФ. Засідання призначено на 26 вересня о 14:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.
Прохання накрити “Градами”. Віктор Рибников — мешканець Слов’янська, працював патологоанатомом. За даним слідства, у 2022 році він через соцмережі повідомляв представникам РФ місця базування ЗСУ, вказував місця на карті, просив “накрити” ці координати “Градами” чи “Ураганами”. Під час затримання намагався вбити себе ножем, але його врятували. Рибникову інкримінують несанкціоноване поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначено на 26 вересня о 14:00 у Слов’янському міськрайонному суді Донецької області.
Дніпропетровська область
Воєнком із Алчевська. Сергій Покутній — воєнком тимчасово окупованого Алчевська. Слідство встановило, що він розіслав до керівників шкіл і гімназій Перевальського району Луганської області брошури з закликом вступати у військові навчальні заклади РФ та окупованого Донецька, щоб “захищати батьківщину”. Керівники мали розповсюджувати листівки серед учнів 10 — 11 класів. Покутнього обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня об 11:00 у Петропавлівському районному суді Дніпропетровської області (in absentia).
Сільський староста з Харківщини. Микола Чашка-Ратушний десять років очолював село, а згодом громаду з центром у Лісній Стінці. Він був членом Партії регіонів. Слідство вважає, що у 2022 році чоловік перейшов на бік росіян, отримав “чиновницьку посаду” і наводив обшук директорки місцевого навчального закладу, яка була проти окупації. У 2023 році Чашку-Ратушного затримали за підозрою в колабораціонізмі. Засідання призначено на 25 вересня о 14:45 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.
Деревина для російських позицій. Микола Машир — лісничий Вовчанського лісництва. За даними слідства, під час окупації Вовчанська він очолив лісництво, яке окупанти підпорядкували собі. Налаштував роботу лісництва, продавав деревину до РФ та надав її російським військовим для облаштування позицій. Засідання призначено на 26 вересня о 14:00 у Новомосковському міськрайонному суді Дніпропетровської області.
Пограбування в Ізюмі. Ерєє Монгуш, Сергій Бєбін і Дмитро Мельников ― російські військові 30-тої окремої мотострілецької Червонопрапорної бригади, яка окупувала Харківщину. Слідство вважає, що 16 травня минулоріч вони пограбували місцевих. Бєбін був п’яним, вони втрьох побачили авто, що їхало дорогою. Мельников спинив його, Монгуш двічі вистрілив із автомата біля коліс. Вони втрьох погрожували водієві, казали, що розстріляють і заберуть авто. Бєбін забрав у водія 3500 гривень. Усіх трьох обвинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 25 вересня о 13:00 у Павлоградському міськрайонному суді Дніпропетровської області (in absentia).
Інформація про скупчення ЗСУ. Житель Дніпра Роман Мошна до повномасштабного вторгнення встановлював металопластикові вікна. Як каже слідство, у 2021 році з ним познайомився через Telegram представник ФСБ та запропонував гроші за інформацію про розташування об’єктів ЗСУ. Як встановило розслідування, Мошна передав росіянину фото розташування військових частин і військкоматів у Дніпрі. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 24 вересня о 14:30 у Бабушкінському районному суді Дніпра.
Пропагандистське відео. Євген Поплавський — заступник командувача військами Центрального військового округу ЗС РФ. Як встановило слідство, у вересні 2022 року в селі на Донеччині він, погрожуючи розстрілом, змушував цивільного на відео дякувати Росії за гуманітарну допомогу й наказав роздавати гуманітарку, а за непокору погрожував вбити його родину. Засідання призначено на 23 вересня о 12:30 в Індустріальному районному суді Дніпра (in absentia).
Розголошення держтаємниці. Сергій Гайдаш у 2022 році був начальником відділу розвідки штабу Регіонального управління Сил територіальної оборони “Схід”. За посадою він мав узагальнювати військово-розвідувальну інформацію, яка надходить захищеними каналами зв`язку з оперативно-тактичних угруповань, та передавати керівництву. Однак це робили його підлеглі і надсилали зведення йому в Signal. Водночас посадові інструкції забороняють поширювати інформацію з грифом держтаємниці через соцмережі. У матеріалах справи згадується, що один із військових передав інформацію представникам РФ. Гайдашу інкримінують розголошення держтаємниці. Засідання призначено на 25 вересня о 10:30 у Красногвардійському районному суді Дніпра.
Житомирська область
Посадовець із Житомира. Володимир Грішаєв працював юрисконсультом в управлінні Держагентства меліорації та рибного господарства у Житомирській області. Як встановило слідство, у березні 2022 року він сказав на роботі, що хоче, аби окуповані українські території лишилися Росії, а коли прийдуть російські війська, жити буде краще, ніж за української влади. Крім цього сказав, що росіяни не хочуть воювати. Його дії кваліфікували як глорифікація збройної агресії РФ. Засідання призначено на 29 квітня о 10:00 у Богунському районному суді Житомира.
Житомирська освітянка. Людмила Красуцька ― заступниця директора ліцею у Житомирі та вчителька математики. Слідство вважає, що вона виправдовувала агресію РФ проти України та глорифікувала її учасників. Жінка заперечує обвинувачення і каже, що колеги обмовили її через конфлікти на роботі. Наразі Красуцьку відсторонили від посади. Засідання призначено на 25 вересня о 16:00 у Богунському районному суді Житомира.
Кіровоградська область
Робота на ФСБ. Сергій Копанєв, вважає слідство, збирав інформацію для ФСБ. Нібито за наказом російських спецслужб у червні 2023 року він влаштувався на ремонтний завод радіотехнічного обладнання “Укроборонпрому” і там сфотографував інформацію з обмеженим доступом, надіслав її спецслужбам РФ у Telegram. В інтерв’ю чоловік виправдовував збройну агресію РФ. Його обвинувачують у державній зраді та виправдовування збройної агресії РФ. Засідання призначено на 23 вересня о 14:00 у Кіровському районному суді Кропивницького.
Айтівець. Вадим Коломієць — мешканець Кропивницького. Як каже слідство, він із колегами-айтівцями займався оборудками з конвертацією і виведенням електронних грошей без відповідної ліцензії. Окрім інших платіжних систем, використовував ті, що заборонені в Україні санкціями. Серед тих, кому конвертували електронну валюту, були представники “ДНР”. У 2021 році суд обрав йому запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання. Коломійця звинувачують у фінансуванні тероризму. Засідання призначено на 25 вересня о 9:30 у Кіровському районному суді Кропивницького.
Миколаївська область
Вербування мера Очакова. Едуард Шевченко ― колишній командир 73-го морського центру Сил спеціальних операцій. У березні 2023 року його затримала СБУ та звинуватила в держзраді. За версією слідства, за завданням окупантів він передавав інформацію про наслідки обстрілів. А згодом нібито спробував завербувати міського голову Очакова, радником якого працював на той момент. Засідання призначено на 23 вересня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.
Коригування по Чорноморській косі. Олександр Помикалов, В’ячеслав Амбросов, Дмитро Земляков, Ірина Землякова — мешканці Миколаївщини. За даними слідства, вони інформували представників Росії про розташування ЗСУ на Чорноморській косі. Справа порушена за статтею про держзраду та поширення інформації про переміщення ЗСУ. Засідання призначено на 24 вересня об 11:00 у Заводському районному суді Миколаєва.
Пенсіонерка. Як каже слідство, пенсіонерка Наталя Грибкова у липні 2022 року в переписці у Viber раділа через загибель українських військових, критикувала ЗСУ. Людина з такими же прізвищем та ініціалами у 2015 році балотувалася до Миколаївської міськради від нині забороненої проросійської партії “Нова держава”. Грибкову обвинувачують у глорифікації збройної агресії РФ. Засідання призначено на 26 вересня о 13:00 у Заводському районному суді Миколаєва.
Перевезення в’язнів. Євген Соболєв очолював Північну виправну колонію №90, що у Новій Каховці. Після окупації, каже слідство, він перейшов на бік ворога, працював в окупаційному управлінні служби виконання покарань. У травні 2022 року він наказав вивезти в’язнів із Снігурівської виправної колонії на Миколаївщині до раніше захопленої Голопристанської колонії на Херсонщині. Російські військові змусили засуджених вийти з камер, погрожуючи зброєю та світло-шумовими гранатами. Соболєву інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва (in absentia).
Поштар із Миколаєва. Дмитро Топор — уродженець Миколаєва, працював в “Укрпошті”. За даними слідства, у лютому і червні 2023 року він писав у Telegram представнику РФ про розташування ЗСУ. За вказаними координатами розташований багатоквартирний будинок, а не військовий об’єкт. Також він намагався познайомитися у соцмережах з жінками, а коли ті обривали спілкування через його проросійські висловлювання, погрожував “навести ракети”. Чоловіку інкримінують держзраду та пособництво у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:00 у Центральному районному суді Миколаєва.
Наведення дронів. Лідія Косих — із села Великодолинське Одеської області. За даними обвинувачення, вона була учасницею агентурної мережі російського ГРУ, що діяла в Одесі. Через Telegram-чат жінка передавала інформацію про розташування ЗСУ та Нацгвардії в Одесі, Чорноморську, селищах Мала Долина й Таїрове для наведення “Шахедів”. Також писала про наслідки “прильотів”. Їй інкримінують держзраду. Засідання призначено на 24 вересня о 15:00 у Київському районному суді Одеси.
Одеська область
Херсонська залізниця. Валерій Кравченко — колишній працівник Сервісного центру МВС у Херсоні. За даними слідства, під час окупації він влаштувався на Херсонську залізницю. На посаді заступника начальника налагодив роботу на вокзалі, видавав зарплату в рублях. Чоловік перебуває під вартою, йому інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 23 вересня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.
Прихильник “ДНР”. Микола Ємельянов — мешканець Одеси. За даними слідства, він прихильник “ДНР” та “Новоросії”. З ідеологічних мотивів він нібито здавав представнику РФ відомості про розташування ЗСУ. Зокрема, скриншот із розташуванням військової частини. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 25 вересня о 15:00 у Малиновському районному суді Одеси.
Слідчий при росіянах. Олександр Сендецький — мешканець Херсона, до 2020 року працював інспектором у місцевому ізоляторі. Слідство каже, що він став виконуючим обов’язки слідчого Суворівського відділення поліції, яке створили росіяни. Він виїжджав на виклики в авто з позначкою “Z”, проводив слідчо-оперативні дії. Один зі свідків розповів, що Сендецький обіцяв йому убезпечити роботу магазина за 5 тисяч гривень, які треба було платити щотижня. Сендецькому інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 26 вересня об 11:00 у Малиновському районному суді Одеси.
“Одеська республіка”. Євген Доленко з Одеси — екоактивіст, займався флористикою. Навіть збирався балотуватися у нардепи, розмістив свою рекламу на громадському транспорті. За даними обвинувачення, його політичну діяльність мала фінансувати ФСБ. Він нібито планував у разі окупації очолити “Одеську республіку”, і за гроші повідомляв росіянам про розміщення українських сил оборони та наслідки обстрілів. Доленку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 25 вересня о 14:00 у Приморському районному суді Одеси.
Полтавська область
“Сталін”. Василь Ширяєв — мешканець Харківської області. Як каже слідство, наприкінці лютого — на початку березня 2022 року він через Telegram, де був підписаний як “Сталін”, повідомляв представнику РФ про розміщення ЗСУ в області. Ширяєв перебуває під вартою, йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 8 липня о 10:00 у Ленінському районному суді Полтави.
Сумська область
Патріотичний мер і колабораціонізм. Віктор Ладуха — очільник Буринської громади Сумської області. Євген Базима — його заступник, а Олександр Гудименко — депутат Буринської міськради від “Батьківщини”. За даними слідства, під час окупації у 2022 році вони допомагали російським військовим із розселенням та забезпеченням. Водночас сам Ладуха записував відео про те, що громада має патріотичний дух і боронитиме Україну. Їм інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 27 вересня об 11:00 у Конотопському міськрайонному суді Сумської області.
Коригування артилерії. Слідство вважає, що мешканець Сумщини Андрій Полулях під час окупації Охтирського району допомагав росіянам: супроводжував колону військової техніки, допомагав коригувати артилерію, повідомляв про розташування підрозділів ЗСУ. Чоловік перебуває під вартою. Його обвинувачують у держзраді. Засідання призначено на 23 вересня о 16:00 в Охтирському міськрайонному суді Сумської області.
Продаж зерна в РФ. Олена Сіренко — заступниця керівника сільгосптовариства з Харківщини. За даними слідства, вона з керівником організувала роботу при росіянах. З підприємства продавали зерно до РФ. Жінці інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 26 вересня о 13:00 у Ковпаківському районному суді Сум.
Харківська область
Лісівник. Сергій Шевченко на момент окупації Куп’янського району Харківщини був майстром лісу Борівського лісництва. Як встановило слідство, він продовжив працювати у лісництві, яке росіяни підпорядкували собі. Відповідав за взаємодію з місцевими щодо заготівлі дров. Свідки розповіли, що чоловік працевлаштувався через окупаційну адміністрацію, а його родичі працювали в “народній міліції”. Шевченку інкримінують колабораціонізм. Засідання призначено на 23 вересня об 11:00 у Дзержинському районному суді Харкова.
Рекордсмен України. Андрій Нечепоренко ― 62-річний харків’янин, працював методистом у Харківській академії безперервної освіти. У різні роки Нечепоренко вигравав чемпіонат України зі спортивних туристичних походів, багато разів здобував призи у велосипедному туризмі. Є кандидатом у майстри спорту з велотуризму, багаторазовий призер України та рекордсмен країни з легкої атлетики серед ветеранів. Його затримали вранці 5 лютого 2023 року на місці зруйнованої будівлі Харківського національного університету міського господарства імені О. М. Бекетова. Після прильоту підозрюваний на велосипеді приїздив на місце фіксувати наслідки. Його обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 25 вересня о 12:00 у Дзержинському районному суді Харкова.
Полювання на HIMARS. Володимир Гриценко — мешканець Харківщини. За інформацією правоохоронців, він передавав через свого родича, який живе у Росії, дані для ФСБ. Зокрема, про дислокацію і переміщення військової техніки у Донецькій області. Особливо чоловіка цікавило розташування систем HIMARS. Гриценка затримали. Йому інкримінують держзраду. Засідання призначено на 24 вересня о 13:00 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.
Сприяння “виборам”. Валерій Кучугура — мешканець Куп’янського району Харківської області. За даними слідства, під час окупації у червні 2022 року він став головним спеціалістом сектора внутрішньої політики Шевченківського територіального управління окупаційної адміністрації. Займався організацією “виборів” та роздачею пропагандистських газет. Його звинувачують у колабораціонізмі. Засідання призначено на 26 вересня о 12:50 в Орджонікідзевському районному суді Харкова.
Допомога “націоналізації”. Едуард Лебеденко — фермер із Куп’янська. За даними обвинувачення, під час окупації він надавав приміщення ферми росіянам. Також сприяв “націоналізації” майна інших фермерів, які виїхали з окупованого міста. Власне підприємство перереєстрував у “податковій” росіян, продавав зерно до Росії. Дії чоловіка кваліфікували як пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 23 вересня о 15:15 у Червонозаводському районному суді Харкова.
Наведення на Грозу. Дмитро Мамон із села Гроза, колишній правоохоронець. Після повномасштабного вторгнення перейшов на бік росіян, нині переховується в Росії. Слідство вважає, що він скоригував удар росіян по односельцям 5 жовтня 2023 року — тоді все село зібралося в кафе, щоб перепоховати місцевого військового. Загинуло 59 людей — понад половина мешканців. Мамону інкримінують державну зраду. Засідання призначено на 26 вересня об 11:00 у Червонозаводському районному суді Харкова (in absentia).
Херсонська область
Розстріл цивільного. Ігор Турко та Денис Чернов — військові 126-ї окремої бригади берегової оборони 22-го Армійського корпусу Берегових військ ВМФ Південного військового округу ЗС РФ. Як з’ясувало слідство, у травні 2023 року вони п’яні проникли на подвір’я 64-річного селянина в Новій Збур’ївці і жорстоко побили його. Він спробував сховатися у будинку, росіяни зайшли за ним та розстріляли з автоматів. Обом інкримінують порушення законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня об 11:30 у Херсонському міському суді (in absentia).
Майно Херсонського порту. Олег Пасічніченко працював адвокатом у Херсоні. У 2016-му році хотів стати суддею, а у 2020-му балотувався до Херсонської міської ради від “Народного контролю”. Його призначили в бюро технічної інвентаризації за особистої протекції окупаційного очільника Херсонщини Володимира Сальдо. Слідство стверджує, що на цій посаді він перереєстровував майно Херсонського морського порту та брав участь в інвентаризації КП “Міське дорожнє управління”. Також Пасічніченко закликав людей до співпраці з росіянами. За це він обіцяв лояльність і зарплату від окупантів. Чоловіку інкримінують пособництво державі-агресору. Засідання призначено на 24 вересня о 15:00 у Херсонському міському суді.
Здача батька. Максим Абрамович — депутат Станіславської сільської ради. Слідство встановило, що він передавав військам РФ місця перебування учасників руху опору та їхніх рідних. Також Абрамович передав інформацію про свого батька, який мав проукраїнську позицію та виступав проти збройної агресії Росії. Його батька забрали до катівні. Правоохоронці встановили, що Абрамовича призначили в окупаційну адміністрацію під керівництво Сальдо. Чоловіку інкримінують держзраду. Засідання призначено на 27 вересня о 10:30 у Херсонському міському суді.
Черкаська область
Розстріл цивільних. Станіслав Шматов — російський військовий 15-ї окремої мотострілецької бригади 2-ї загальновійськової армії РФ. СБУ встановила, що від початку вторгнення він брав участь у штурмі Ізюмщини та разом із іншими окупантами розстрілював будинки з цивільними. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 25 вересня о 10:30 у Соснівському районному суді Черкаської області (in absentia).
Пости в “Однокласниках”. Павло Назаренко ― колишній міліціонер. У прокуратурі вважають, що він зробив п’ять постів у соцмережі “Однокласники”, у яких виправдовував збройну агресію та глорифікував РФ. На суді вину Назаренко не визнає. Його обвинувачують у виправдовуванні збройної агресії Росії. Засідання призначено на 25 вересня об 11:00 у Соснівському районному суді Черкаської області.
Чернігівська область
Напади й пограбування. Фаіль Хуснутдінов — російський військовий, який у 2022 році був серед окупантів Андріївки у Чернігівській області. Слідство встановило, що він разом із іншими росіянами грабував цивільні об’єкти. Його обвинувачують у порушенні законів та звичаїв війни. Засідання призначено на 23 вересня о 10:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).
Катування на Чернігівщині. Ермек Кубеков — військовий 90-ї танкової дивізії центрального військового округу ЗС РФ. Як встановило слідство, 8 березня 2022 року він разом з іншими солдатами незаконно затримав трьох місцевих у селі Деснянка, погрожував їм зброєю. Затриманих кілька годин жорстоко катували, зокрема били металевою кувалдою, аби отримати інформацію про людей, які співпрацюють із ЗСУ. Кубекова звинувачують у порушенні законів і звичаїв війни. Засідання призначено на 24 вересня о 9:00 у Чернігівському районному суді (in absentia).
Чернігівський залізничник. Юрій Донцов керував підрозділом Укрзалізниці. Слідство вважає, що він передавав росіянам інформацію про критичну інфраструктуру Чернігова, той вину заперечує. Донцова обвинувачують у державній зраді. Засідання призначено на 24 вересня о 14:00 у Новозаводському районному суді Чернігова.
Автори: Анастасія Зубова, журналістка судового напряму МІПЛ, Надія Чучвага, журналістка МІПЛ
Джерело: Медійна ініціатива за права людини
Tweet