Ухилянти і Закон: за яких умов можуть призначити штраф, а коли — ув’язнити

Ухилянти і Закон: за яких умов можуть призначити штраф, а коли — ув'язнити

В Україні триває воєнний стан. Особа, яка отримала повістку, повинна у визначений термін звернутися до вказаного ТЦК та СП. Це стосується й тих осіб, які мають право на відстрочку або є непридатними до служби за станом здоров’я.

Видання Chas News нагадує, які дії вважають ухиленням від мобілізації та яка відповідальність за це загрожує ухилянтам.

Хто такі ухилянти від мобілізації

Поняття «ухилянт» не використовується в нормативно-правових актах. Це побутовий термін, що застосовується до осіб, які порушують певні норми законодавства, пов’язані з військовим обліком та мобілізаційними процесами, пояснив офіцер юридичної служби Черкаського ОТЦК Ярослав Скрипаловський в коментарі «Суспільне».

Юрист Максим Шинжирбаєв зазначав «24 Каналу», що адміністративну відповідальність і постанову виносить ТЦК та СП. Відтак, людина, на яку склали цю адмінвідповідальність, вважається правопорушником, а не ухилянтом. А всі інші дії, направлені на непотрапляння до поля зору ТЦК та СП, лежать суто в моральній площині.

Які дії вважаються ухиленням від мобілізації

Відповідальність виникає після отримання під особистий підпис персональної повістки, що зобов’язує з’явитися у визначену дату та час до ТЦК та СП для проходження військової служби. Тому передує отримання іншої повістки на з’явлення до ТЦК та СП для оновлення даних військового обліку та проходження ВЛК. Невиконання цих вимог і є ухиленням від мобілізації.

Адвокат Лариса Кісь у коментарі «Фактам» зазначає, що ТЦК та СП наразі не мають повноважень затримувати та утримувати громадян під час оновлення даних військового обліку та проходження ВЛК.

Яка відповідальність за ухилення від мобілізації

Відповідно до Законів України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та «Про військовий обов’язок і військову службу», громадяни, які ухиляються від призову за мобілізацією, від військового обліку несуть адміністративну та кримінальну відповідальність. Відповідальність залежить від скоєного правопорушення.

Якщо військовозобов’язаний ухиляється від повістки для звіряння військово-облікових даних, то до нього застосовується адміністративна відповідальність.

Штраф за порушення правил військового обліку (ст. 210 КУпАП):

  • у мирний час — від 3400 до 5100 грн;
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) — від 17 000 до 25 500 грн.

Штраф за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію (ст. 210-1 КУпАП).

Для громадян:

  • у мирний час — від 5100 до 8500 грн;
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) — від 17 000 до 25 500 грн.

Для юридичних осіб, посадових і службових осіб органів влади, підприємств, установ, організацій:

  • у мирний час — від 17 000 до 34 000 грн;
  • в особливий період (зокрема воєнний стан) — від 34 000 до 59 500 грн.

Штраф може бути накладений за ухилення від мобілізації протягом трьох місяців від моменту виявлення порушення, але не пізніше року від моменту вчинення.

Крім того, порушників військового обліку та мобілізації під час дії особливого періоду можуть затримати на три години для складання протоколу, а в необхідних випадках для встановлення особи або з’ясування обставин правопорушення затримати можуть до трьох діб.

Чи можуть ув’язнити за ухилення від мобілізації

Що стосується кримінальної відповідальності: якщо особа, яка пройшла ВЛК, визнана придатною до військової служби і на збірний пункт вона не прибула по бойовій повістці (тобто ухиляється від військової служби) — вона порушує норми статті 336 Кримінального кодексу. А отже, це є підставою для того, щоб начальник ТЦК повідомив органи досудового розслідування щодо факту кримінального правопорушення.

Злочин карається позбавленням волі на термін від трьох до п’яти років. Однак реальне покарання можуть замінити випробувальним терміном, який може тривати від 6 місяців до 3 років, найпоширеніший — від року до двох.

Варто зазначити, що є певні винятки, коли ухилення від мобілізації не карається законом.

Верховний Суд визначив критерії, за якими релігійна приналежність людини може бути підставою не притягати її до відповідальності за ухилення під час мобілізації. Особа не підлягатиме відповідальності за ухилення від призову, якщо підтвердить:

  • належність до діючих згідно з чинним законодавством релігійних організацій, віровчення яких забороняє користуватися зброєю;
  • щирість переконань не тільки словами, а й послідовними діями.

Автор: Віталіна Костів

Джерело: Chas News 

You may also like...