Ядерний тероризм Кремля та МАГАТЕ

Ядерний тероризм Кремля та МАГАТЕ

Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю Міжнародного агентства з атомної енергії. Таку заяву днями виголосив директор МАГАТЕ Рафаель Гросі. Очільник агенції закликав якомога швидше допустити експертів в окупований росіянами Енергодар, щоб стабілізувати ситуацію “та уникнути ядерної аварії”.

Для України одкровення Гросі не є дивовижею. Так, контроль над АЕС втрачено. Так, статус станції – абсолютно невизначений. Так, через те, що росіяни поводяться зі стратегічним об’єктом, як мавпа з гранатою, є загроза ядерної аварії. Здивувало дещо інше. Гросі поділив відповідальність за доступ на станцію між двома суб’єктами – і Україною, і Росією: свій заклик про приїзд експертів він адресував водночас і до Києва, і до Москви.

Такі заяви є маніпуляцією. Бо якраз МАГАТЕ має відповісти на запитання: то хто ж відповідальний за функціонування ЗАЕС?

Журналісти видання ҐРУНТ запитали у експерта з ядерної безпеки Костянтина Батозькогощо відбувається на Запорізькій АЕС і чи є якась користь із МАГАТЕ.

Захват российскими фашистами Запорожской АЭС: три сценария “хуже Чернобыля”

Запорізька АЕС

Хочу – бачу, не хочу – не бачу

“МАГАТЕ намагається зробити вигляд, що є технічною організацією. Втім, як показали події навколо іранської ядерної програми, агентство може бути політичним – а може й не бути”, – коментує Батозький.

Запорізька атомна електростанція розташована в місті Енергодар. Вона опинилася в тимчасовій окупації росіян, а водночас – у тотальному правовому вакуумі.

Оператором ЗАЕС є український “Енергоатом”. Компанія втратила важелі контролю за функціонуванням станції після захоплення території російськими солдатами, і вочевидь не може виконувати свої ліцензійні умови в повному обсязі. Натомість “Ростехнадзор”, хоч і пхає свої руки в діяльність станції, але не видав жодної ліцензії. Якісь рухи робилися руками окупаційної адміністрації – колаборанти за “наказом” місцевого гауляйтера Євгена Балицького заявили про “націоналізацію” АЕС. Тобто все, що тепер відбувається на станції, є поза законом.

Обіцянки відвідати атомні об’єкти в Україні від керівництва МАГАТЕ ми чули ще від часів, коли росія захопила Чорнобильську АЕС. І гендиректор агентства туди таки приїхав. Але тоді, коли росіяни вже вийшли із ЧАЕС.

Вимоги Гросі саме до української сторони є дивними. Україна не має такої можливості відтоді, коли росія окупувала Енергодар. Хіба не МАГАТЕ як гарант ядерної безпеки у світі мало б тиснути на росію, вимагаючи допуску?

Обстріляна рашистами будівля ЗАЕС

Обстріляна рашистами будівля ЗАЕС

“Ми маємо повне право вимагати від МАГАТЕ визнання рф державою-ядерним терористом, бо це справедливо, і насправді так і є. Ми хочемо, щоб агентство терміново оновило свої норми та правила, тому що перед небезпекою тероризму з боку росії перебувають інші АЕС України. І саме тому ми вимагаємо не просто технічної допомоги, а політичного захисту”, – відзначає Костянтин Батозький. Хоча й визнає: “Формально, МАГАТЕ не зобов’язана цього робити”.

В історії був випадок, коли МАГАТЕ зуміло врегулювати конфлікт та бойові дії на території атомної електростанції. Йдеться про АЕС Кршко в Словенії і епізод сербсько-словенської війни 1991 року. Тоді агентство втрутилося й забезпечило присутність своєї місії на об’єкті та гарантувало безпеку персоналові.

Ядерна пропаганда

Іще раніше Рафаель Гросі став героєм російської пропаганди. На Всесвітньому економічному форумів в Давосі директор МАГАТЕ заявив, що на ЗАЕС зберігається 30 тонн плутонію і 40 тонн збагаченого урану.

“Тут ідеться про відпрацьоване ядерне паливо. Сказавши, що в цьому паливі є декілька тонн плутонію та збагаченого урану, Гросі підлив масла в вогонь російської пропаганди. Бо саме росіяни страшили весь світ тим що Україна може покласти відпрацьоване ядерне паливо в ракету, що виробляється на Південмаші, і це й буде так звана “брудна бомба”, – коментує Костянтин Батозький. – Це абсолютно хвора фантазія дуже нерозумних людей. Утім російські так звані журналісти одразу підхопили цю заяву й почали розносити її, стверджуючи, що Україна може виробити у себе ядерну зброю”.

Батозький наголошує, що експертне середовище прекрасно розуміло нонсенс звинувачень рф. Але для споживачів російської пропаганди такі аргументи видалися переконливими.

“Ми цього фізично б зробити не могли, бо плутоній та уран знаходяться в складі відпрацьованого ядерного палива, а розібрати касету з паливом на звичайному майданчику АКС і “дістати” звітці ці нуклеїди просто неможливо. Але сказавши саме це, Гросі викликав хвилю маніпуляцій. Питання: чи він зробив це навмисно чи просто обмовився?..” – розмірковує Батозький.

Росіяни захопили МАГАТЕ?

До складу МАГАТЕ входить 175 країн-членів. Росія дійсно має високе проникнення, бо, поруч зі Сполученими Штатами Америки, належить до основних ядерних держав світу.

Росія зуміла наростити вплив на МАГАТЕ, коли проголосила себе спадкоємицею СРСР у структурах ООН і привласнила фактично всі радянські квоти у всіх представництвах.

Після цього присутність росії в організації стрімко зростала. росіяни ставали спонсорами багатьох конференцій та заходів під егідою МАГАТЕ. При тому такі івенти в основному стосувались якраз виходу на ринок російських ядерних технологій. А “Росатом” активно створював спільні з МАГАТЕ підприємства.

Одним із таких підприємств став Міжнародний центр збагачення урану. “Це перша спроба МАГАТЕ створити гарантований банк ядерного палива на випадок різних інцидентів, в тому числі війни. У цьому банку є збагачений уран, який ми можемо попросити і з якого ми будемо виробляти  паливо. 

Одним із акціонерів цього центру, крім МАГАТЕ та Росатома, є Україна”, – пояснює Костянтин Батозький.

Зі слів Батозького, завдяки лобіюванню керівництва МАГАТЕ рф зуміла вийти на ринки Єгипту, Бангладешу, В’єтнаму, Бразилії, Індонезії, Мароко, Нігерії, ПАР тощо.

Очевидно: всюди, куди проникає росія, просочується і її агентура, з’являється контроль, шпіонаж, корупційні зв’язки. Російська атомна галузь стала ще однією формою прикриття для шпигунської мережі. Наукою та бізнесом там навіть і не тхне.

Чи заангажований теперішній керівник Гросі?

9 березня представник рф при міжнародних організаціях у Відні Міхаіл Ульянов під час зустрічі з керівництвом МАГАТЕ звинуватив Україну в провокаціях на ЗАЕС та виправдав російських військових, котрі стріляли на території станції.

1 квітня в Калінінграді Гросі зустрічався з гендиректором “Росатому” Ліхачовим. Вони обговорили безпеку ядерних об’єктів в Україні, а після зустрічі Гросі подякував Ліхачову за “оперативну взаємодію та партнерство”.

Знакові заголовки в російських ЗМІ

У травні Гросі зустрівся з Ліхачовим уже в Стамбулі. Там керівник МАГАТЕ натякнув на допуск співробітників організації на ЗАЕС, проте відповіді не отримав.

Теплі стосунки аргентинця Гросі  з росіянами можна пояснити, наприклад, тим, що буквально рік тому “Росатом” анонсував створення російсько-аргентинського підприємства у сфері атомної енергетики. Президент Аргентини неодноразово зустрічався з владіміром путіним для обговорення можливого будівництва АЕС за участі росіян.

Яке місце займає Україна?

Костянтин Батозький підкреслює, що одним із елементів проблеми є мінімальна присутність України в МАГАТЕ.

“Від нас там дуже мало людей, найстатусніша – Олена Миколайчук, колишня голова Державній інспекції ядерного регулювання України, – пояснює Батозький. – Вона працює в секції виведення з експлуатації та екологічної реабілітації. Сама секція діє під керівництвом росіянина Міхаіла Чудакова, який є основним менеджером просування та захисту російських інтересів в МАГАТЕ”. 

Олена Миколайчук (з права)

Місце України в раді керівництва МАГАТЕ багато місяців було вакантним через кадрові зміни в нашому “Енергоатомі”. Тепер цю прогалину заповнено – керівник “Енергоатому” Петро Котін позбувся статусу виконувача обов’язків і може посилювати українську делегацію.

“Але цього мало. Нам також потрібна робота в МАГАТЕ українського посла при міжнародних організаціях в Відні. Потрібно бити в набат на рівні академічної спільноти. Нам потрібно опонувати росіянам у МАГАТЕ”, – закликає Батозький.

Ядерний тероризм

Офіційний Київ багаторазово описував захоплення атомних станцій як акти тероризму.

Втім сама агенція не класифікує захоплення атомних електростанції України як ядерний тероризм. Навіть більше – МАГАТЕ взагалі не називає агресію росії проти України “війною”, старанно добираючи відсторонені терміни – “ситуація” та “конфлікт”.

“Так, МАГАТЕ визнає факти захоплення ЗАЕС та присутності там співробітників Росатому. Також агенство не визнає юрисдикцію росії над об’єктами ядерної енергетики, які розташовані в тимчасово окупованому Криму. Проте на цьому все”, – констатує Батозький.

Експерт погоджується: захоплення атомних станцій руснею – це тероризм.

“Тому претензії України до МАГАТЕ сьогодні цілком виправдані”,  – резюмує Костянтин.

Авторка: Інна Зелена; ҐРУНТ 

You may also like...