Нова стара тактика МОЗу: плати китайцям, бреши українцям

Всі вже чули, як МОЗ замовив китайські костюми для медиків у 2 рази дорожчі, ніж український аналог. Тоді новий міністр Степанов наче вдало викрутився: сказав, що український виробник насправді пропонував “робочі костюми” малярів, тому й така ціна була низька. Проте наш журналісти перевірили та виявили, що слова міністра – брехня. У BIHUS.info зв’язалися з українським виробником та дізнались, що їхні захисні костюми дійсно захисні, а той сертифікат, який вимагає МОЗ – взагалі не має зв’язку з захистом від вірусів.

Глава МОЗ Максим Степанов повідомив неправду, коли сказав, що українські захисні костюми, які продавалися вдвічі дешевше за китайські, мали бути “робочим одягом” маляра, зазначає BIHUS.info.

Глава МОЗ Максим Степанов

Глава МОЗ Максим Степанов

Цитата: “Немає жодного завищення (ціни – ред.), тому що порівнюють костюми біологічного захисту від вірусних агентів – і порівнюють з іншого боку костюм, який має назву “Робочий одяг”. Тобто це – костюм маляра або костюм, який використовується в роздрібній торгівлі” (Максим Степанов, ефір телеканалу “Україна 24”, 24 квітня 2020 року).

Таким чином міністр охорони здоров’я прокоментував інформацію, що Міністерство охорони здоров’я втрутилося в процес державних закупівель і придбало китайські захисні костюми для медиків вдвічі дорожче, ніж їх пропонував українських виробник.

Державне підприємство “Медичні закупівлі України” 14 квітня уклали угоду з українською компанією “Текстиль-Контакт”. За один захисний костюм держава заплатила би 245 гривень. МОЗ не погодило цей контракт – і 17 квітня уклало інший, із ТОВ “Меддів”. Компанія постачає китайські захисні костюми за ціною 488 грн, тобто вдвічі вищою.

“Підприємство “Медичні закупівлі України”, яке проводить тендери щодо медичних засобів, підписало договір з українською фірмою на виготовлення 90 тисяч захисних комбінезонів для медиків. Контракт міг заощадити державі суттєву суму, проте МОЗ досі не погодило цю закупівлю. Натомість… воно самостійно придбало понад 70 тисяч вдвічі дорожчих китайських захисних комбінезонів”, – йшлося в публікації видання “Слідство.Інфо”. Того ж дня про цю закупівлю за завищеними цінами повідомила і народна депутатка Олександра Установа.

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов відреагував на цю інформацію через декілька днів. Однак його пояснення, що в українського виробника планували закупити “робочі костюми”, є некоректним.

У першу чергу це випливає із тендерної документації. І в закупівлі, яку проводило державне підприємство, і в закупівлі МОЗ йдеться про “Костюм біологічного захисту/комбінезон”.

Український виробник, “Текстиль-Контакт”, надав Bihus.Info фотографії уже виготовленого на державне замовлення захисного костюма.

У своїй закупівлі Міністерство вказало інший код товару, однак, за поясненням експертів, йдеться про одну й ту саму річ, вказану за двома різними класифікаторами. “У першій закупівлі вказано (код) по національному класифікатору медичних виробів, а в другому — по єдиному закупівельному класифікатору”, – пояснив виконавчий директор ГО “Антикорупційний штаб” Сергій Миткалик. у коментарі для “Слідство.Інфо”.

У тендерних вимогах обох закупівель є лише одна відмінність. МОЗ додало до них вимогу, щоб костюми мали сертифікат ДСТУ EN 14126. Це – державний стандарт щодо захисного одягу на базі європейських норм, який встановлює вимоги та методи випробовування.

Китайські костюми цей сертифікат мають. Український виробник пояснив журналістам, що був готовий пройти термінову сертифікацію, але не зміг цього зробити, бо в Україні немає жодної інституції, яка могла б такий сертифікат надати.

Відтак ідеться про аналогічні костюми – з тією лиш різницею, що китайські мають сертифікат, а українські – ні.

Вже після коментаря Максима Степанова заяву зробила і організація “Пацієнти України”. “Благодійний фонд “Пацієнти України” закуповує захисні костюми, з тим же стандартом, про який так схвально відгукується Міністерство, за 215 грн!” – сказано у пості організації в соціальній мережі Facebook.

Крім того, благодійний фонд розкритикував саму ідею Міністерства включити до вимог закупівлі згаданий вище сертифікат.

“Стандарт, яким прикривається МОЗ, який нібито гарантує дуже надійний захист лікарів, не передбачає тестування на вірусних інфекціях. Тобто, стандарт EN 14126:2003, яким керується МОЗ, не стандартизується щодо респіраторних вірусних інфекцій. Для перевірки стандарту використовується тест на бактеріях. Це означає, що ніхто у світі немає відповіді щодо проникнення через них коронавірусів. Напевно, тільки наш МОЗ”, – написали “Пацієнти України”.

Звісно, остаточне порівняння костюмів українського і китайського виробництва можна було б провести після того, як китайські костюми доставлять в Україну. Але 29 квітня заступниця міністра охорони здоров’я Світлана Шаталова повідомила, що доставка китайських костюмів затримується.

“Урядом Китаю було прийнято додаткове рішення щодо повного контролю всіх засобів індивідуального захисту, які експортуються з КНР. І на сьогодні ми отримали таку інформацію, що можлива затримка в прибутті цих костюмів біологічного захисту, що пов’язано з контролем урядом КНР”, – сказала Шаталова.

Однак, навіть якщо між характеристиками українського і китайського костюмів виявиться різниця, твердження міністра охорони здоров’я Максима Степанова, що в Україні мали виробляти не костюм біозахисту, а “робочий одяг”, є неправдою.

You may also like...