Які вироки отримують ті, хто допомагає ухилитися від мобілізації: засновники благодійних фондів, члени ВЛК, “керівники” релігійних організацій, поліцейські, чиновники та родичі працівників ТЦК

Які вироки отримують ті, хто допомагає ухилитися від мобілізації: засновники благодійних фондів, члени ВЛК, “керівники” релігійних організацій, поліцейські, чиновники та родичі працівників ТЦК

У другій частині   розслідування мова піде про різних “ділків”, які допомагають військовозобов’язаним громадянам України ухилятися від мобілізації, за винятком працівників ТЦК, про яких йдеться у першій частині. Це дуже широкий спектр осіб – від силовиків та чиновників до неповнолітніх та представників релігійних організацій.

Харківський Антикорупційний Центр  продовжує  досліджувати найпопулярніші “схеми” уникнення громадян від мобілізації в Україні і досліджуємо вироки за “допомогу”.

1) Випробувальний термін отримав засновник благодійного фонду, який незаконно переправляв чоловіків за кордон

Два роки випробувального терміну отримав Петро Кім – засновник дніпровського благодійного фонду “Живи серцем”, який надає послуги догляду для людей із вадами ментальної діяльності та хворих на наркоманію.

Протягом листопада 2022 – серпня 2023 років Кім незаконно переправив через державний кордон України 10-х військовозобов’язаних чоловіків під видом членів різних релігійних громад, які насправді такими не були.

Для чоловіків, які перетинали державний кордон України і виїжджали в Польщу, Кім вигадував та організовував різні “легенди прикриття”. Хтось на один день ставав дияконом релігійної громади об`єднання “Дім Хліба” Християнських Євангельських церков у м. Кривий Ріг, декілька людей – священнослужителями релігійної громади Християнської церкви Віри Євангельської “Небесний Дар” або дияконами та священнослужителями релігійної громади Християнської Церкви “Нове покоління” у Кам`янці-Дніпровській.

Усі переправлення супроводжувались наданням документів про приналежність релігійній організації. Державна служба з етнополітики та свободи совісті на підставі цих документів готувала лист про сприяння в перетині кордону.

Згодом між прокуратурою та Кімом була укладена угода про визнання винуватості, на основі якої він отримав 5 років позбавлення волі, замінені двома роками умовно. Ми намагались додзвонитись до Петра Кіма, щоб дізнатись, чим він займається і чи допомагає переправляти ухилянтів через кордон, проте його телефон поза зоною досяжності.

Також ми надіслали інформаційний запит до Державної служби щодо того, скільки взагалі подібних кейсів сталося з початком повномасштабної війни.

У ДЕСС повідомили, що не видавали жодних висновків БФ “Живи серцем” та запевнили, що у ДЕСС немає жодного подібного кейсу з благодійними фондами, релігійними організаціями, громадськими організаціями.

Фото відповіді на інформаційний запит

2) Чиновника на Одещині відсторонили від посади

Служба безпеки України затримала заступника голови Фонтанської сільради Одеської області за підозрою у хабарництві у квітні 2024 року. Чоловік нібито за гроші допомагав військовозобовʼязаним уникнути мобілізації.

Фото затримання: Одеська обласна прокуратура

При цьому чиновник є керівником робочої групи з контролю щодо забезпечення заходів мобілізації. Заступник голови сільради за гроші обіцяв призовнику вплинути на посадовців Доброславського ТЦК та СП, щоб ті визнали його непридатним до служби та надали тимчасову відстрочку від мобілізації. Його затримали безпосередньо на робочому місці – у кабінеті після передачі 800 доларів на додаток до раніше отриманих 4000 доларів. Тоді чиновнику повідомили про підозру за ч. 3 ст. 369-2 КК України (передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 8 років з конфіскацією майна).

Утім 26 червня чиновнику повідомили про зміну підозри на більш м’яку статтю, зокрема за ч. 2 ст. 369-2 КК України. Обвинувальний акт переданий до суду.

Заступнику голови Фонтанської сільради спочатку обрали запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення застави у 908 400 грн. А вже на початку липня суд звільнив чиновника з-під варти і застосував до нього запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту. Наприкінці серпня цей запобіжний захід продовжили на два місяці.

19 серпня чиновника відсторонили від займаної посади до 17 жовтня. Наступне судове засідання заплановане на 16 вересня.

3) Народна депутатка, яка сприяла переправці призовника за кордон, досі не понесла реального покарання

Депутат Верховної ради від Тернопільщини Людмила Марченко разом зі своєю помічницею обіцяли громадянину організувати виїзд за кордон за грошову винагороду. Про це в липні 2023 року повідомила САП.

Фото Марченко:ТСН

Жінки мали забезпечити прийняття уповноваженим особами обласної військової адміністрації рішення про дозвіл на виїзд за межі України та внести до інформаційної системи “Шлях”.

Згодом Марченко та її помічниця надіслали звернення благодійної організації до Бучанської районної військової адміністрації Київської області. На підставі цього документа військова адміністрація надала дозвіл громадянину на проїзд як волонтера через держкордон України. Він нібито мав перевозити гуманітарний вантаж.

Після одержання дозволу помічниця Марченко зустрілась з громадянином та отримала від нього другу частину коштів, 2800 доларів. Загальна сума “послуги” дорівнювала 5300 доларів.

НАБУ повідомило Марченко та її помічниці про підозру у зловживанні впливом (ч. 2 ст. 369-2 КК України).

Крім цього, в ухвалах суду щодо цієї справи зазначено, що благодійний фонд дружини іншого нардепа від “Слуги” якраз і допомагав Марченко та її помічниці організувати цю “схему”.

Лист-звернення щодо переправлення громадянина за кордон під виглядом волонтера до районної військової адміністрації Київської області скеровувала благодійна організація “Фонд родини Камельчуків”, співзасновницею якої є дружина нардепа від “Слуги народу” зі Львівщини Юрія Камельчука.

На підставі цього Київська ОВА надала дозвіл згаданому чоловікові на виїзд за кордон як волонтера з метою перевезення гуманітарного вантажу на територію України.

“Ні я, ні мої помічники, ні дружина не оформляли подібних довідок. Додатково фонд скерує звернення в НАБУ для пояснення цієї ситуації”, – пояснив Юрій Камельчук

Він припустив, що хтось підробив лист-звернення для виїзду ухилянта від імені його благодійної організації.

У вересні 2023 року Марченко обрали запобіжний захід у виді застави розміром 53 680 грн і після її внесення суд щодвамісяці продовжує для нардепки дії зобов’язань: прибувати за вимогою до прокурора та суду, повідомляти прокурора та суд про зміну місця проживання та місця роботи, утримуватися від спілкування з особами, які є підозрюваними або фігурантами у цій справі та здати на зберігання паспорт громадянина України для виїзду за кордон.

Таку саму заставу було обрано і для помічниці. Справу Марченко передали на розгляд до Вищого антикорупційного суду. Наступне засідання має відбутись 3 жовтня.

4) Чиновниця-освітянка на Харківщині залишається у СІЗО

Колишня очільниця управління освіти Харківської ОВА перебуває під вартою за обвинуваченням в організації незаконного переправлення чоловіків через кордон, неодноразовому підробленні офiцiйного документу, а також перешкоджанні діяльності ЗСУ. Обвинувальний акт передали до суду.

Згідно із текстом обвинувального акту, колишня чиновниця курувала процес створення листів від благодійних організацій чоловікам, які хотіли виїхати за кордон під виглядом волонтерів. Вона писала, що чоловіки займаються волонтерською діяльністю та повинні виїхати за межі України для пошуку гуманітарних вантажів.

Слідчі встановили, що колишня очільниця  обласного управління освіти залучила до “схеми” ще двох жінок (одна з них працює завідувачкою навчально-виробничої практики Харківської гуманітарно-педагогічної академії), які виготовляли листи у приміщенні ХОВА. Слідство вважає, що чиновниця направляла “документи” начальнику ХОВА та забезпечувала внесення в них недостовірних відомостей. “Волонтерів” відправляли за кордон від таких організацій: асоціація “Підприємства Полісся” (Житомирська область), БФ “Добрі серця небайдужих” (Харків) та БФ “Долоньки миру”.

Варто зауважити, що одна з обвинувачених у справі, працівниця департаменту науки і освіти ХОВА, була нагороджена Подякою голови Харківської ОВА Олега Синєгубова з нагоди Міжнародного дня волонтера за патріотизм, високу громадську свідомість, вагомий особистий внесок у розвиток волонтерського руху.

Іншою обвинуваченою є колишня студентка психолого-педагогічного факультету Харківської гуманітарно-педагогічної академії. Обвинуваченими у цій справі також є власник ТОВ “Гофроцентр 21” та підприємець із Чугуєва. Усі вони перебувають під вартою до 11 жовтня, без права внесення застави.

Колишню очільницю обласного управління освіти звільнили з ХОВА у день затримання, 17 листопада 2023 року.

5) Один мільйон застави – запобіжний захід сину топ-посадовця Вінницького військкомату, який обіцяв чоловікам оформлення виїзду за кордон

У червні 2024 року ДБР затримало сина начальника відділення зв’язку Вінницького обласного ТЦК та СП, який обіцяв за 20 000 доларів місцевому мешканцю “зробити” пакет документів для виїзду за кордон.

Фото затримання: Державне бюро розслiдування

Затриманий запевняв, що за ці гроші його батько, який працює в ТЦК та СП, підготує документи, що дозволять уникнути мобілізації та виїхати з України.

За оперативними даними, син начальника пропонував подібну “допомогу” й іншим людям. Зокрема, під час обшуків у нього виявлено та вилучено пусті повістки, понад десяток копій паспортів чоловіків призовного віку, готівку у різній валюті. Його затримали 14 червня під час передачі 15 000 доларів. Раніше він вже встиг отримати від ”клієнта” 5000 доларів.

Були проведені обшуки за місцем його проживання та роботи, а також його батька. Сину військкома повідомлено про підозру в одержанні неправомірної вигоди за вплив на прийняття рішення (ч. 3 ст. 369-2 КК України) та обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою із можливістю внесення застави 1 млн грн.

Його адвокат подав апеляційну скаргу, в якій просив застосувати запобіжний захід у виді застави розміром від 60 560 до 242 240 гривень. В обґрунтування цього захисник посилається на те, що мільйон – це непомірний розмір застави для сина військкома. Апеляційний суд залишив скаргу без задоволення.

6) Військовий з Чернівців обіцяв перевести через кордон двох чоловіків і отримав три роки тюрми

Не тільки працівники ТЦК потрапляють у подібні історії, а й звичайні військовослужбовці. Головний сержант однієї з чернівецьких військових частин за попередньою змовою із невстановленою на даний час особою намагався незаконно переправити через державний кордон України двох військовозобов’язаних громадян України. З одного чоловіка планували взяти 3000 доларів, з іншого – 2000 доларів.

19 червня цього року військовослужбовець перевозив їх у напрямку державного кордону та провів інструктаж щодо незаконного перетину кордону. Але близько 22:00 того ж дня вони були зупинені працівниками поліції та прикордонним нарядом.

Військовому було повідомлено про підозру за ч. 3 ст. 332 КК України (організація незаконного перетину державного кордону) та затримано. Їм обрали запобіжний захід у виді тримання під вартою, з можливістю внести заставу розміром в 1 млн грн. Апеляційний суд залишив скаргу без задоволення. Справу передали до суду, наступне засідання – 2 жовтня.

Варто зауважити, що цей військовослужбовець за аналогічні дії вже отримав вирок в іншій справі, а саме – 3 роки позбавлення волі.

Згідно з даними порталу “Судова влада”, військовослужбовець – неодноразово судимий Василь Тудосій.

У вироку вказано, що двоє осіб звернулись до учасника бойових дій, головного сержанта однієї з військових частин Тудосія з приводу сприяння у незаконному переправленні через державний кордон. У лютому 2024 року Тудосій поселив їх у своєму будинку у Чернівцях та звернувся до місцевого жителя, щоб той підказав маршрути перетину кордону повз офіційні пункти пропуску. Після чого підвіз на автомобілі осіб, які забажали нелегально перейти державний кордон. Тудосій в суді визнав свою вину.

Також цей військовослужбовець є обвинуваченим ще в одній справі щодо незаконної переправки через кордон військовозобов’язаних громадян України. Судове засідання також відбудеться 2 жовтня.

7) Суд оштрафував чернівецьких перевізників, які сприяли виїзду чоловіків за кордон по системі “Шлях”

Штрафи в 400 000 грн отримали директор ТОВ “Ф-Тур” Ігор Ткачук та директор ТОВ “Джомолунгма Транс” (фірма заснована в серпні 2022 року) Олексій Дамян, які організували незаконне переправлення військовозобов’язаних чоловіків через державний кордон України.

“Ф-ТУР» надає послуги з міжнародного перевезення осіб та вантажу. До Ткачука звернулись чоловіки призовного віку щодо допомоги їм в переправленні через державний кордон України. Для цього були підготовлені фіктивні договори про їх працевлаштування в якості водіїв автоперевізника ТОВ “Ф-ТУР” з подальшим внесенням в автоматизовану систему “Шлях”. Ткачук також підготував доручення щодо права користування транспортними засобами. Він вніс до Електронного кабінету перевізника Веб-порталу Державної служби України з безпеки на транспорті заявки щодо 10 чоловіків на перетин державного кордону України у якості водіїв, які нібито ґрунтувалися на підставі трудових договорів, хоча офіційно вказані особи працевлаштовані не були.

Після цього ці особи незаконно переправились через державний кордон України та не повернулися до України у встановлений законодавством час. Ткачук з прокуратурою уклали угоду про визнання винуватості.

У минулому Ткачук був депутатом Заставнівської районної ради Чернівецької області, працював головним інженером ТОВ “Чернівецькі теплові мережі” та начальником виробничо-технічного відділу в МКП “Чернівцітеплокомуненерго”.

Директор іншої компанії – “Джомолунгма Транс” Олексій Дамян також допоміг двом військовозобов’язаним чоловікам перетнути державний кордон в якості водіїв. Він теж уклав угоду з прокуратурою про визнання винуватості.

Цікаво, що обидві фірми мають однаковий номер телефону.

8) Неповнолітній намагався перевести через кордон сімох військовозобов’язаних

Досить розповсюдженою є практика залучення до нелегальної переправки за кордон неповнолітніх у якості супроводжуючих та тих, хто добре знають місцевість.

Слюсар з ремонту колісних транспортних засобів на одному з підприємств у Чернівецькій області, неповнолітній в березні цього року підшукав 7 чоловіків з числа громадян України, які бажали незаконно перетнути державний кордон України.

Юнак провів інструктаж даним особам та повідомив про вартість “сприяння”. Увечері 4 березня 2024 року він залучив двох громадян, які не були проінформовані про протиправність дій, які забрали на транспортних засобах марки Skoda Superb та Audi Allroad вказаних 7 чоловіків.

Цього ж дня, близько 23:30 на околиці населеного пункту Опришени Чернівецького району на напрямку 851 прикордонного знаку, на відстані 6 км від державного кордону України з Румунією, прикордонний наряд зупинив обидві автівки.

Суд оштрафував юнака на 8500 гривень.

Судячи з розміру штрафу, залучати неповнолітніх до подібних схем вкрай “вигідно”.

9) Працівниця головного військового клінічного госпіталю допомагала зробити військового непридатним за 5000 доларів 

Ординатор відділення межових станів психіатричної клініки Національного військово-медичного клінічного центру “Головний військовий госпіталь№ обвинувачується в тому, що у змові з лікарем-психіатром Хмельницького військового госпіталю отримала 5000 доларів від військового за здійснення впливу на членів ВЛК з метою позитивного прийняття рішення про непридатність до військової служби з виключенням з військового обліку.

Не тільки військовозобов’язані чоловіки масово шукають можливості зробити незаконно довідки про непридатність. Військові теж шукають схеми, як списатись зі служби. Іноді маючи абсолютно законні підстави для звільнення з військової служби, вони змушені дати хабар.

Зокрема, лікар-психіатр Хмельницького військового госпіталю наприкінці жовтня 2023 року, знаючи про наявність у військового медичного захворювання, яке є підставою для визнання непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, пояснив останньому, що непридатним його визнати зможуть лише члени ВЛК НВМКЦ, на яких він може здійснити вплив при умові передачі 5000 доларів. Військовий вимушено погодився.

Після цього лікар-психіатр повідомив у телефонній розмові працівниці Головного військового госпіталю, що до нього звернувся військовий, який готовий надати 5000 доларів за здійснення впливу на членів ВЛК. Після чого лікарка госпіталю повідомила, щоб військового направили на проходження ВЛК до Національного військово-медичного клінічного центру, а також згідно з домовленостями, 4500 доларів лікар-психіатр передає їй, а 500 доларів залишає собі.

Протягом грудня 2023 – лютого 2024 року ординатор клініки отримала 4500 доларів, а лікар-психіатр – 500 доларів. Ординаторку госпіталя відстороняли на два місяці від займаної посади. Також жінці був на місяць обраний запобіжний захід у виді нічного домашнього арешту, після чого запобіжний захід змінили на особисте зобов’язання.

Справу передали до суду. Наступне засідання заплановане на 11 вересня.

Для працівниці госпіталю цей випадок може бути далеко не першим. Цікаво, що влітку 2023 року вона придбала Тойота C-HR HYBRID 2023 року випуску за 1,36 млн грн на тлі того, що її офіційна заробітна плата становить лише 474 000 грн. Крім того вона має готівкою понад 20 000 доларів в різних валютах.

Жінка не подавала декларацію про звільнення.

10) Штраф для члена ВЛК у Черкасах, який обіцяв непридатність

Лікар-терапевт КНП “Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка” Вадим Губенко, який був членом резервного складу позаштатної постійно діючої ВЛК, був визнаний винним за фактом ч. 2 ст. 369-2 КК України (одержання неправомірної вигоди) та отримав покарання у виді штрафу в розмірі 93 500 гривень. Він уклав угоду з прокуратурою про визнання винуватості.

10 серпня 2022 року позаштатна постійно діюча військово-лікарська комісія визнала місцевого мешканця непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. У подальшому, 26 січня 2024 року відбувся переогляд, і голова Центральної військово-лікарської комісії ЗСУ скасував висновок від 10 серпня 2022 року, у зв`язку з чим з 12 лютого 2024 року чоловіка поновили на військовому обліку сержантів і солдатів запасу.

Разом з цим, Губенко пообіцяв за 8000 доларів повпливати на членів ВЛК, щоб вони визнали повторно військовозобов’язаного чоловіка непридатним до військової служби. Також Губенко за ці кошти мав підготувати медичні документи з неіснуючими діагнозами.

Це не єдиний подібний епізод. З іншого чоловіка за непридатність Губенко отримав 7700 доларів. Під час зустрічей з другим чоловіком, Губенко постійно зазначав, що він не вперше “позитивно” вирішує питання про визнання осіб непридатними до проходження військової служби.

Схема працювала таким чином: чоловіки передавали Губенку свої медичні картки, копії медичних досліджень, копії паспорту та ІНН з метою отримання консультаційних медичних висновків, з постановленням неіснуючих діагнозів.

Сума штрафу, яким покарали Губенка, у декілька разів менша, ніж він отримав від чоловіків, “вирішуючи” питання з непридатністю. Вочевидь, це дуже “мотивує” колег Губенка займатись приблизно тим самим.

11) П’ять років тюрми – вирок співзасновнику львівської громадської організації, який допомагав виїжджати за кордон

Співзасновник громадської організації зі Львова “Корпус сприяння армії” Михайло Міхняк отримав покарання у виді позбавлення волі на строк 5 років та штраф у розмірі 68 000 гривень, з позбавленням права обіймати керівні посади у громадських організаціях строком на 3 роки.

Фото Міхняка – “Твоє місто”

Вироком суду першої інстанції Міхняку було призначено покарання у виді трьох років умовно. Але апеляція відмінила вирок першої інстанції і відправила Міхняка до тюрми на 5 років.

З вироку суду стало відомо, що Міхняк з травня 2022 року по лютий 2023 року, будучи головою громадської організації, сприяв незаконному переправленню через державний кордон України осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років, подаючи документи начальника Львівської обласної військової адміністрації про виїзд за межі України за системою “Шлях”, у яких зазначав завідомо неправдиві відомості, а також виготовляв усі необхідні для цього документи від ГО.

Метою виїзду чоловіків вказувалось, наприклад, отримання автомобіля та лікарських препаратів від країн Євросоюзу або гуманітарного вантажу та автомобілів для громадської організації “Волонтери Самбірщини”, КНП “Хоспіс”, Львівської ОВА, військових частин. Цікаво, що “Волонтери Самбірщини” фігурують не тільки в цій справі, а і ще в десятках подібних, де незаконно сприяли виїзду чоловіків за кордон через систему “Шлях”.

За сприяння Міхняка незаконно виїхали понад 20 чоловіків і не повернулися в Україну в зазначений законодавством строк. Касаційний кримінальний суд залишив вирок Міхняку без змін.

Міхняк є колишнім депутатом Рудківської міськради Самбірського району Львівської області від партії “Укроп”. Він визнав свою провину у суді та підтвердив обставини виїзду ухилянтів за кожним зафіксованим випадком. За його словами, чоловіки, яким він допоміг виїхати, згодом нібито переправляли з Європи автомобілі для ЗСУ.

За даними видання “NGL.media”, заступник голови Львівської обласної ради Юрій Холод може бути безпосередньо пов’язаним із Міхняком і, ймовірно, давав йому прямі вказівки, кого слід вносити у подання на виїзд з країни через систему “Шлях”.

Раніше у ЗМІ з’явилися свідчення, що Міхняк представлявся позаштатним помічником заступника голови Львівської облради, проте Холод заперечив будь-які ділові стосунки з Міхняком. У соцмережах Міхняк також представляється як працівник облради, проте у пресслужбі Львівської облради зазначили, що протягом останніх двох каденцій Міхняк не був ні помічником депутатів, ні штатним співробітником.

Із соцмереж Михайла Міхняка можна зробити висновок, що він любить фотографуватись із високопосадовцями. Наприклад, в Instagram у нього є чимало фото із представниками влади, зокрема з нардепом Тістиком, головою ЛОВА Козицьким, з мером Львова Садовим.

Фото Міхняка з Андрієм Садовим: Фейсбук-сторінка Міхняка

12) Умовний строк військовому з Кривого Рогу за обіцянку “допомогти” з відстрочкою

Командир відділення самохідного артилерійського взводу, 2 самохідного артилерійського дивізіону сержант Володимир Одайський у березні 2024 року пообіцяв військовозобов’язаному чоловіку вирішити за 2000 доларів питання про надання відстрочки від військової служби строком на 6 місяців та видачу відповідного військово-облікового документу.

Суд визнав Одайського винним та призначив покарання у вигляді позбавлення волі, з випробуванням строком на 2 роки.

13) Поліцейські, які допомагали ухилитися від мобілізації, звільнились з поліції та отримали штраф

Колишній дільничний офіцер поліції сектору превенції відділу поліції №1 Полтавського управління поліції Микола Кальник пообіцяв військовозобов’язаному чоловіку за 6000 доларів повпливати на рішення про виключення з військового обліку, щоб виїхати за кордон. Кальник отримав частину грошей та копії документів від чоловіка. У суді він повністю визнав вину, а наприкінці листопада 2023 року звільнився з поліції.

Суд визнав Кальника винним та призначив покарання у виді штрафу розміром в 51000 грн.

Ще один поліцейський попався в Івано-Франківській області. Помічник чергового частини відділення поліції № 2 (селище Богородчани) Івано-Франківського райуправління поліції Юрій Шевчук допоміг незаконно виїхати з України двом чоловікам і намагався організувати виїзд третього. За це Шевчук отримав 510 000 гривень штрафу та заборону на 2 роки обіймати посади в правоохоронних органах.

В першому епізоді Шевчук організував через службову особу управління соціального захисту населення Івано-Франківської районної державної адміністрації виготовлення фіктивного медичного висновку про захворювання доньки чоловіка, який в подальшому виїхав з України з довідкою про інвалідність дитини. У другому випадку Шевчук організував за 6000 доларів перетин кордону чоловіком, повз прикордонні пункти. Таким самим способом намагався Шевчук організувати виїзд і ще одного чоловіка.

У березні 2023 року Шевчук звільнився з поліції.

14) Рекордна сума штрафу для голови районної ВЛК на Франківщині

Заступника директора Рожнятівської лікарні в Івано-Франківській області, голову районної ВЛК, депутата Рожнятівської селищної ради Калуського району Олександра Пицківа визнали винним у продажі чоловікам довідок про відтермінування призову. Голова ВЛК вигадував клієнтам важкі діагнози та оформляв на стаціонарне лікування. Через це чоловіки могли виїжджати та залишатись за кордоном. За підроблення одного документа лікар отримував 2000 доларів. Для близьких знайомих Пицківа діяла “знижка”: вони могли оформити медичний документ за половину вартості.

Фото затримання Пицківа: СБУ

Між прокуратурою та Пицківим була укладена угода про визнання винуватості та призначене покарання у виді штрафу розміром 850 000 гривень із позбавленням права на 2 роки обіймати посади в закладах охорони здоров`я, а також посади у складі ВЛК. Також Пицків зобов’язався перерахувати внесену за нього заставу 214 720 гривень на допомогу армії.

15) Умовний термін для лікарки з Дніпра

Ще один кейс, де фігурує працівник закладу охорони здоров’я. Лікарка відділення функціональної діагностики обласної поліклініки ім. Мечникова Оксана Романенко виготовила та надала особі-посереднику документи під назвою “транскраніальна доплерографія з візуалізацією” та “електроенцефалографія” на ім’я особи, яка за 8000 доларів забажала виїхати за кордон з довідкою про непридатність до військової служби.

Ці документи були фіктивними. Вони надали право визнати чоловіка непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Прокуратура уклала з Романенко угоду про визнання винуватості. Романенко отримала покарання у виді одного року умовно.

16) Суд виправдав харків’янина, який намагався переправити ухилянта за кордон за 20 000 доларів

На початку травня 2022 року новина з Закарпаття про те, що затримали переселенця з Харкова за підозрою в організації переправи чоловіків за кордон, облетіла всі ЗМІ країни. Послуга коштувала 20 000 доларів.

Фото: Закарпатська обласна прокуратура

Одразу після затримання пресслужба ДБР повідомила, що мешканець Харкова займався нелегальною переправкою чоловіків на території Закарпаття. Для цього він розробив кілька схем – від фальшивих довідок про непридатність до переправлення через кордон під виглядом волонтерів.

Фото: Закарпатська обласна прокуратура

У релізі прокуратури тоді було зазначено, що у Виноградові затримали 38-річного харків’янина. Із вироку суду стало відомо, що 18 квітня 2022 року харків’янин зустрівся у готелі із військовозобов’язаним і повідомив, що допомагає пройти ВЛК із подальшим визнанням людини непридатною для служби. У травні переселенець зустрівся з клієнтом та отримав від нього 20 000 доларів. Того ж дня чоловік, діючи під контролем правоохоронних органів, пройшов військово-лікарську комісію та отримав у ТЦК довідку про непридатність із діагнозом “хронічний первинний пієлонефрит 1 ступеня”. Завдяки цьому він перетнув державний кордон у пункті пропуску “Вилок” на кордоні з Угорщиною.

Харків’янин у судовому засіданні вину не визнав, надавати показання відмовився та зазначив, що у його автомобілі вилучили сувенірні долари, що суперечить змісту обвинувального акту. Адвокат наголосив, що правоохоронці вдалися до провокації злочину, що категорично забороняється КПК України, а отже отримані докази не можуть бути покладені в основу обвинувачення.

Чоловік, який передав харків’янину 20 000 доларів, повідомив, що після початку повномасштабної війни вирішив зайнятися волонтерством та виїхати за кордон для закупівлі шоломів та бронежилетів. На ВЛК він повідомив, що його захворювання не є підставою для зняття з військового обліку. Але працівники ВЛК все одно записали хронічне захворювання. Надалі особа, яка видавала документи у військкоматі, порадила не переходити кордон найближчі два-три дні, а також взяти з собою ліки, що відповідають захворюванню.

У пункті пропуску представник прикордонної служби подзвонив у військкомат, де йому підтвердили справжність документів. Чоловік у суді визнав, що у нього були інші спроби незаконно перетнути державний кордон, та його затримували. Суд встановив, що доводи сторони захисту про наявність провокації злочину підтверджуються.

У підсумку суд виправдав та визнав харків’янина невинуватим. Апеляційний суд залишив виправдувальний вирок першої інстанції без змін. Зараз справа перебуває в касаційному суді.

Людина з таким ПІБом у Харкові є директором та власником фермерського господарства “ДК Агро Інвест” та директором фермерського господарства “Надія” (раніше також був і власником).

ЗАМІСТЬ ВИСНОВКУ

Засновники благодійних фондів, власники транспортних компаній, керівники релігійних громад, поліцейські, члени ВЛК, лікарі, чиновники та навіть народний депутат бажають заробити на тих, хто хоче уникнути мобілізації. Як показує досвід судових справ, організаторам схем майже нічого боятись.

За гучними затриманнями, красномовними заголовками в ЗМІ та релізами правоохоронних органів далі, як правило, йде угода про визнання винуватості, і в більшості випадків – штраф. Іноді покаранням може бути умовний термін і майже ніколи не буває реального позбавлення волі.

Юрист Харківського антикорупційного центру (ХАЦ) Володимир Рисенко, коментуючи ці вироки, зазначив, що в абсолютній більшості цих справ обвинувачених не було засуджено до реального позбавлення волі.

Це відбувається через дві причини.

По-перше, масовою і звичною є практика укладення угод зі слідством, за яким обвинувачені визнають свою винуватість та отримують або мінімальне покарання, або менше мінімуму, встановленого законом. І тут можна говорити про зловживання механізмом укладення угод. Він з’явився у кодексі, перш за все, з метою заохочення обвинувачених давати покази на організаторів злочинної діяльності. Хоча в жодному з перелічених випадків ніхто з обвинувачених таких показів не давав, тому фактично механізм використовується тільки для пом’якшення покарання. 

По-друге, за словами Володимира Рисенка, користуються в деяких випадках практикою “перекваліфікації” злочину або з самого початку його неправильною кваліфікацією. Наприклад, особу затримують у момент отримання грошових коштів, кваліфікують її дії за ст. 368 ККУ (одержання неправомірної вигоди службовою особою), а потім раптово, на підставі тих самих доказів і за тих самих обставин, обвинувальний акт скеровується до суду вже за  ст. 369-2 ККУ “Зловживання впливом”, яка передбачає набагато м’якше покарання. Законність такої “перекваліфікації” викликає запитання. Іноді від самого початку фігурує стаття “Зловживання впливом” – тоді стає зрозумілим, що все обмежиться штрафом на 99%.

Розслідування вийшло за підтримки ГО “Інститут розвитку регіональної преси” в рамках конкурсу “Сліпа зона-2”

Автор: Євген Лісічкін

Джерело: Харківський Антикорупційний Центр

You may also like...