Справжнє обличчя “руського миру”. Після деокупації Київщини правоохоронці виявили 1590 тіл
Справжнє обличчя ‘руського миру’
Після деокупації Київщини правоохоронці виявили понад півтори тисячі тіл. Такі дані повідомило Головне управління Національної поліції на інформаційний запит агентства Укрінформ.
“З 24.02.2022 року по теперішній час на Київщині виявлено 1590 тіл загиблих громадян, з них 208 — військовослужбовці та поліцейські, 180 тіл невстановлених осіб, 1202 — з числа цивільних громадян. 307 осіб лишаються зниклими безвісти”, — розповіли правоохоронці.
Правоохоронці також розказали, що у січні 2023-го криміналісти Київщини отримали мобільні ДНК-лабораторії від благодійника Говарда Баффета. Ідеться про два новітні апарати ANDE 6С, які дозволяють одразу провести дослідження та детально оглянути біологічні зразки просто на місці. З такою лабораторією для виділення ДНК-профілю знадобиться усього 94 хвилини.
Як зауважили в Нацполіції, завдяки новітнім ДНК-лабораторіям українським поліціянтам вдалося встановити особи понад 300 загиблих, тіла яких були виявлені на територіях України, що перебували під російською окупацією і були звільнені українськими оборонцями.
Нескорена Київщина
Раніше поліція Київщини сповіщала, що станом на 5 жовтня 2023 року після деокупації території Київської області були виявлені 1377 тіл.
Ще у лютому минулого року Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначав, що на той час було відомо про понад 9 000 воєнних злочинів, які російські військові скоїли у Бучанському районі Київської області.
Як зазначає Харківська правозахисна група, під час окупації Київщини російські військові отримували наказ розстрілювати усі цивільні автівки та/чи мирних людей, які опиняться на вулиці, а під час окупації Бучі російський навідник наказав ідентифікувати усіх одягнених у чорне людей як ворогів. Російські окупанти залякували мешканців Київщини, вбивали їхніх тварин, підпалювали незаконно затриманих людей, вивозили їх до лісів і лісосмуг і погрожували розстріляти.
Наприкінці 2022 року журналісти The New York Times оприлюднили розслідування, яке свідчило про те, що російські військові навмисно і цілеспрямовано вбивали людей у Бучі: це була частина системної операції “зачистки”, яка дозволяла втримати й прокласти стратегічно важливий шлях до Києва.
Людей, які опинилися на спорожнілих вулицях Бучі, фактично розстрілювали, наголошували журналісти. Своєю чергою розслідувачі видання The Kyiv Independent докладно розповідали про трьох дітей, яких російські військові вбили на Харківщині, Київщині та Херсонщині.
Крім цього, після російської окупації зникло чимало людей. “Досі невідомо, куди поділися деякі люди з мого будинку, — розповідала журналістам ХПГ мешканка Бородянки. — Вони вийшли з квартир, коли було бомбардування, але в результаті зникли безвісти. Як вони могли зникнути? Одних розстрілювали, інших, можливо, взяли у полон. Це моє припущення. Їх ніде немає. І молоді, і літні, і діти”. Жінка також підтверджувала, що представники РФ страчували людей без суду і слідства. “Були такі випадки, що людина виходила, просто ішла вулицею, а їй стріляли в потилицю”, — казала вціліла.
Україна має відомості про 550 000 воєнних злочинців
На зустрічі були представники понад 30 країн: слідчі з Європи, США та Канади, які спеціалізуються на розслідуваннях злочинів проти людяності, геноциду та воєнних злочинів, а також представники Євроюсту та міжнародних неурядових організацій.
“Підсистему ‘Воєнний злочин’ створили фахівці Національної поліції України. Ми надали доступ до її даних всім Силам безпеки та оборони країни. Це безпрецедентний випадок: всі силові відомства країни об’єдналися не тільки для знищення ворога на полі бою, а й для здійснення правосуддя в національних й міжнародних судах. Ми також обмінюємося даними про воєнних злочинців з Європолом, Євроюстом та іншими міжнародними партнерами, які допомагають нам у розслідувані цих злочинів”, — поділився начальник Головного слідчого управління Максим Цуцкірідзе
Крім цього, аби ідентифікувати осіб, які вчиняють воєнні злочини в Україні, Нацполіція
- розпізнає злочинців за допомогою систем, що охоплюють мережу з понад 30 мільярдів зображень облич, отриманих з відкритих джерел в інтернеті;
- верифікує ймовірних воєнних злочинців у соцмережах, в тому числі — за допомогою інструментів пошуку про акаунти користувачів соцмереж за фото Clearview та інструменту ідентифікації в соцмережах Artellence;
- використовує можливості супутникового зв’язку та аналізує відео- й фотоматеріали, отримані з мобільних терміналів, камер відеоспостереження тощо;
- проводить OSINT дослідження: аналізує фото- та відеоматеріали.
Як зазначав Максим Цуцкірідзе, розслідування воєнних злочинів передбачає “сотні тисяч оглядів місць подій, обшуків, слідчих експериментів, допитів та інших слідчих дій”. “У сукупності з використанням передових технологій це вже дало понад 2,4 тисячі складених підозр, половина з яких вже скерована до суду.
Найголовніше тут те, що для засудження російських військових в національних судах ми збираємо докази та фіксуємо воєнні злочини за міжнародними стандартами, а значить — обов’язково використаємо це в міжнародних інстанціях для притягнення найвищого керівництва РФ до кримінальної відповідальності та виплати репарацій нашій країні”, — наголошував він.
У Нацполіції також відзначили, що завдяки допомозі міжнародних партнерів українські спеціалісти-криміналісти залучені до роботи операторів безпілотників і фіксують зруйновані через російські атаки об’єкти цивільної та критичної інфраструктури; створюють детальні 3-D моделі пошкоджених об’єктів і обставин злочинів за допомогою сучасного сканера, який дозволяє зробити все швидко і на відстані від зони потенційної небезпеки, адже нерідко представники РФ свідомо обстрілюють місця скоєння злочинів повторно, коли поліцейські, медики та надзвичайники прибувають туди, аби рятувати людей. Крім цього, правоохоронці можуть встановити ДНК-профіль людини за півтори години за допомогою сучасних мобільних приладів.
Нагадаємо, що у жовтні минулого року Агентство Європейського Союзу зі співробітництва правоохоронних органів, Європол, доєдналося до Спільної слідчої групи (JIT) щодо імовірних тяжких міжнародних злочинів, скоєних в Україні.У рамках своїх повноважень, Європол надаватиме аналітичну та криміналістичну підтримку іншим членам Спільної слідчої групи.
Співробітники агентства також допомагатимуть Спільній слідчій групі збирати й аналізувати дані, здобуті правомірним шляхом з відкритих джерел. Ідеться про інформацію з соціальних медіа, теле- та радіомовлення.
Таким чином Європол допомагатиме здійснювати розвідку з відкритих джерел (OSINT). Відомство також надаватиме свої знання та досвід у сфері розслідування воєнних злочинів, злочинів проти людяності та інших міжнародних злочинів, використовуючи можливості Аналітичного проєкту щодо основних міжнародних злочинів (AP CIC). Спеціалісти агентства надаватимуть результати такої роботи колегам, які спільно працюють над розслідуванням злочинів, скоєних представниками РФ в Україні.
Ще раніше до Спільної слідчої групи з розслідування міжнародних злочинів в Україні долучився Офіс Прокурора Міжнародного кримінального суду. Щобільше, у квітні 2023 року члени Спільної слідчої групи підписали угоду щодо розслідування не лише воєнних злочинів, а й злочину геноциду, а влітку 2023-го в Гаазі на базі Євроюсту почав працювати Міжнародний центр з розслідування злочинів агресії Росії. Окрім цього, у Києві запрацював Офіс Прокурора МКС.
Джерело: ХПГ